The Insider: Публично-частен шпионаж - как ГРУ и ФСБ вербуваха частна компания от Екатеринбург да върши работата им по света

В началото на ноември Сочи ще бъде домакин на първата министерска конференция на Форума за партньорство Русия-Африка. Някои от африканските гости бяха привлечени от Bureau Legint, базирана в Екатеринбург консултантска фирма с тесни връзки с руските служби за сигурност и история на участие в нашумели международни скандали, включително намесата на Кремъл в президентските избори в САЩ през 2016 г. Субекти като Bureau Legint нямаха проблеми с финансирането - докато покойният Евгений Пригожин, бившият шеф на ЧВК "Вагнер", не прояви интерес към африканския континент.

От 2018 г. Русия започна да засилва присъствието си в Африка, постепенно изтласквайки влиянието на САЩ, Франция и други западни сили. Ключови роли бяха възложени на Четвърто управление на ГРУ (Главно разузнавателно управление), което наблюдава Африка и Израел, и на Африканския отдел на Пета служба на ФСБ (Федерално бюро за разследване). И двете разузнавателни агенции изтупаха праха от отдавна изоставените съветски агентурни мрежи на ГРУ и КГБ в Москва и започнаха активно да вербуват нови активи сред политици, военни офицери и журналисти на континента.

За тази цел те създадоха няколко външнотърговски асоциации с африкански страни и основаха дузина консултантски фирми, занимаващи се с широк спектър от дейности. Едно такова образувание беше Bureau Legint с годишен бюджет от приблизително 1 милион долара. Legint е съоснован от бившия офицер от военноморското разузнаване на ГРУ Виктор Бояркин и съпругата му Татяна, която е работила като счетоводител в централата на ГРУ на 76б Хорошевско шосе (военна база 45807).

Бояркин, възпитаник на Военнодипломатическата академия на ГРУ, има доста интересно минало: през 1986 г. той участва в евакуацията на съветски военен персонал и дипломатически персонал от Йемен - по това време споровете между местните подставени лица на Москва се издигат до граждански война, която в крайна сметка отне живота на 10 000 души. След Йемен Бояркин е назначен като помощник военен аташе в руските посолства в Съединените щати и Мексико, където шпионира до 2003 г. По-късно той поема роля в управлението на отбранителната корпорация Алмаз-Антей, където участва в продажби на малки и средни военни кораби в Африка.

През 2005 г. Бояркин ръководи службата за сигурност на Олег Дерипаска, ръководител на алуминиевия гигант РУСАЛ, като същевременно изпълнява и специалните му мисии в Африка. Една такава задача включваше идентифицирането на инициаторите на работническите стачки в бокситния завод на олигарха в Гвинея. Вътрешен документ на РУСАЛ, разпространяван в мрежата, инструктира Бояркин и Александър Дедковски - бивш ръководител на фонда за подкрепа на Единна Русия в Екатеринбург - да работят за отстраняването на правителствени министри и префекти в Гвинея, които подкрепяха стачкуващите, и да ги заменят с лоялни служители.

През 2006 г., когато Дерипаска притежаваше алуминиев завод в Подгорица, столицата на Черна гора, Бояркин инструктира прокремълска партия в страната да гарантира, че нейните привърженици са гласували правилно на предстоящия референдум за независимост. Съобщава се, че офицерът от ГРУ дори е доставял куфари, пълни с пари, въпреки че самият той отрича. Тези подробности обаче изплуваха през 2018 г., когато Бояркин от името на Дерипаска се опита да изтегли дълг от мениджъра на кампанията на Доналд Тръмп Пол Манафорт, който съветваше същата „опозиционна“ партия в Черна гора.

„Той ни дължеше много пари и предложи начини да ги върне“, каза Бояркин пред пресата. В крайна сметка Манафорт беше изправен на подсъдимата скамейка, а имената на Дерипаска и Бояркин останаха на първите страници на американските медии доста време, след като Министерството на финансите на САЩ постави и двамата в санкционните си списъци.

Канцеларията на специалния прокурор Робърт Мюлер, който разследваше руската намеса в президентските избори в САЩ, предложи на Бояркин среща, но той я отказа грубо. Днес Бояркин е член на руския Съвет по външна и отбранителна политика – заедно с прокремълския политолог Сергей Караганов, който наскоро предложи превантивни ядрени удари по Европа. Но Бояркин от своя страна се придържа главно към публикуването на съвети към Кремъл как да се противопостави на западните санкции.

Годините му във военното разузнаване научиха Бояркин да не се показва, а санкциите на САЩ само увеличиха нежеланието му да бъде виждан на публични събития. В резултат на това той поверява цялата обществена дейност на Legint на далечната роднина на съпругата си Анастасия Самаркина , която назначава за главен изпълнителен директор на фирмата.

Докато учи в Дипломатическата академия на Министерството на външните работи, Самаркина става най-младият член на Обществената младежка камара на Екатеринбургската градска дума и казва в интервю за Cosmopolitan , че след 10 години тя ще бъде „най-малкото, съпругата на президента."

Самаркина все още не е станала първа дама, но чуждестранните посланици я приемат в резиденциите си. Тя председателства международни форуми, участва в преговори и подписва меморандуми за сътрудничество с големи руски държавни корпорации като Новатек, Зарубежнефт и РУСАЛ.

По време на посещението си в клона на руския петролен гигант Роснефт в Куба, Самаркина получи благодарности от куратора на резидентурата на ГРУ в Латинска Америка, Дмитрий Бондаренко , който каза: „Поглеждайки назад към резултатите от нашето ползотворно сътрудничество, имам честта да изразя своята благодарност на ръководството и персонала на Bureau Legint за тяхната ефикасна помощ в насърчаването на нашите интереси в региона на Латинска Америка.“

Legint остави следа и в Мексико, където през 2019 г. Самаркина се срещна с Кора Пинедо, председател на комисията по външни отношения на Азия, Тихия океан и Африка към Сената.

Същата година г-жа Пинедо отлетя за Москва и беше посрещната на летището от Фарит Ганиев, член на комисията по сигурността и борбата с корупцията в Държавната дума, докато по-нататъшните й грижи бяха поверени на консервативния депутат Пьотр Толстой.

Първоначално Анастасия Самаркина се съгласи да отговори на въпросите на The Insider , но на следващия ден изпрати обратно съобщение, за да откаже възможността: „Тъй като Главната прокуратура на Русия призна Insider (чуждестранен агент) за нежелана организация, смятайки, че вашата дейност“ представлява заплаха за основите на конституционния ред и сигурността, по-нататъшната комуникация изглежда незаконна и следователно невъзможна.

Освен Бюрото Legint, Бояркин създава Асоциацията за икономическо сътрудничество с африканските държави (AECAS) . Негов говорител е бившият специален пратеник на Путин за Близкия изток Александър Салтанов.

Броят на служителите на AECAS не се разкрива, но позицията на управляващ директор се заема от притежателя на офицерско удостоверение AF 91*** Владимир Курченко, който преди е служил в Главното артилерийско управление на Министерството на отбраната на Русия (Военна част 64176) и столът на директора на икономическите програми принадлежи на украинския гражданин Андрий Албещенко. Албещенко е работил в Руско-германската търговска банка, докато Банката на Русия отне лиценза на дружеството заради ненадеждните отчетни данни.

AECAS има свои представители в Мадагаскар и Конго, а миналия ноември асоциацията стартира съвместна програма с фондация „Руски свят“, озаглавена „Русия-Африка: силата на приятелството през годините и разстоянията“. Първият етап се проведе в Сенегал и Мали и включваше руския космонавт Сергей Куд-Сверчков, чиято роля беше да убеди местните ученици в ползите от приятелството с Русия.

Сайтът "Руски свят" споменава, че космонавтът се е обърнал и към наемниците на Вагнер в Мали, където те са действали в подкрепа на местната военна хунта. По-специално, уебсайтът ги нарича „руски войници“. Подобни усилия за застъпничество са планирани за Тунис, Мароко, Ангола, Намибия, Зимбабве, Кот д'Ивоар и Замбия, като Фондацията за президентски грантове на Русия е посочена като основен спонсор.

В Москва обаче AECAS работи в най-добрите традиции на съветското КГБ - чрез посолства. От една страна, асоциацията предлага безплатни обиколки за съпругите на африкански дипломати и ги използва за установяване на важни оперативни контакти. През последните две години съпрузите на дипломатите посетиха Болшой театър, Музея на космонавтиката, Диамантения фонд и музейното имение в Царицино и други обекти.

Друго рожба на Бояркин е Бизнес консултативният съвет за Либия (BACL). Според източник на The Insider в руските специални служби, BACL е създадена по настояване на ФСБ, която имала остра нужда от разширяване на близкоизточната си мрежа, за да противодейства на турското разузнаване. Затова неслучайно за изпълнителен директор на съвета е назначен Евгений Сосонкин , кариерен офицер от Пета служба на ФСБ (в/ч 26047).

Сосонкин завършва факултета по информационна сигурност към Академията на ФСБ и след това работи като експерт по Сирия в Центъра за изследване на Близкия изток и Централна Азия, който се ръководи от Семьон Багдасаров, полковник от резерва и известен про- Кремълски политолог. Сега, в ролята си на главен изпълнителен директор на BACL, Сосонкин участва в различни кръгли маси за Близкия изток и се оплаква от загубата на влияние на Русия в Либия.

През юли 2023 г. по време на мащабната среща на върха Русия-Африка в Санкт Петербург офицер от Пета служба на ФСБ Сосонкин се срещна с официални лица от Сенегал и Нигерия.

На срещата на върха той беше представен като директор за икономическите връзки в Бюрото Legint. За това свидетелства и благодарствено писмо от помощника на Путин Антон Кобяков.

В момента Виктор Бояркин е изчезнал от радарите. Законните финансови отчети показват, че фирмата е претърпяла значителни загуби между 2021 г. и 2022 г., след което е спряла да публикува изцяло финансови отчети. Бюрото трябваше да затвори московския си офис и да премести регистрирания си адрес в личния апартамент на Анастасия Самаркина на улица „Азина“ в Екатеринбург.

Друг субект, чиито активи рязко спаднаха, беше агенцията Военкадри, създадена от Бояркин и Дмитрий Бондаренко, офицер от ГРУ, назначен в дъщерното дружество на Роснефт в Куба. Официално агенцията набира военни пенсионери да работят като охрана на държавни корпорации, включително руски нефтени и газови съоръжения във Венецуела, Сирия и Африка.

Двама от източниците на The Insider във Военкадри съобщиха, че виновникът за финансовите загуби е вече починалият „главен готвач на Путин“ и бивш ръководител на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин: „Под прикритието на приятелство с президента той наруши всички предишни споразумения и натисна пътя му към Африка. Финансирането, което беше заделено за нас, беше пренасочено към Вагнер. Вторият интервюиран изрази оптимизъм: „Да се надяваме, че сега, след като Пригожин беше елиминиран, нещата отново ще започнат да се оправят“.

The Insider поиска интервю от Виктор Бояркин, но не получи отговор към момента на публикуването.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят