The National Interest: Първите пет най-добри танка в света включват руските Т-14 Армата и Т-90М (ВИДЕО)

Списъкът на най-добрите основни бойни танкове (ОБТ) би бил непълен без примери за руска бронирана техника, пише TNI. Не само Т-14 Армата, но и Т-90М определено заслужават да бъдат включени в петте най-модерни танкове в света, се отбелязва в статията.

Изборът на „най-добрия“ танк е изключително субективен въпрос, но някои модели съвременна бронирана техника все още се отличават с напреднали технологии, широки възможности и мощни бойни характеристики.

Те включват израелската Merkava V, руските T-14 Armata и T-90M, американският M1A2 Abrams SEPv3 и южнокорейският K2 Black Panther

„Всеки от тези танкове може да се похвали с уникални характеристики – усъвършенствана броня, мощни оръжия и усъвършенствани системи – които ги правят страховити противници на съвременното бойно поле.

Пет от най-добрите съвременни танкове, доминиращи на бойното поле

Всеки рейтинг на „най-доброто“ военно оборудване неизбежно предизвиква противоречия, тъй като е трудно да се определи със сигурност защо тази или онази платформа е „по-добра“ от нейните аналози. Това със сигурност е вярно за списъка на най-добрите танкове: честно ли е да сравняваме британските MkV от Първата световна война с Panthers от Втората световна война или особено с M1 Abrams? Дори сравняването на оригиналния M1A1 с текущата модификация M1A2 SEPv3 не е съвсем справедливо.

Може би онлайн симулаторът за мултиплейър World of Tanks на Wargaming или безплатният War Thunder на Gaijin Entertainment могат да помогнат за разрешаването на дебата за най-добрия танк, но не забравяйте, че дори геймърите разкриват изтекли тайни за платформи, за да докажат своя случай. И това е вярно доказателство, че принципно няма да можем да стигнем до обективната истина.

За справка: аз лично съм на мнение, че абсолютно най-добрият танк в историята е френското Renault FT. Може да е на повече от век, но е изключително напреднала за епохата си и до голяма степен предопределя бъдещото развитие на бронетанковите войски. С други думи, щяхме ли да водим тази дискусия по принцип, ако не беше този лек танк?

Въпреки това, днешните пет танка все още се открояват от тълпата.

Меркава V (Израел)

Серията танкове Merkava е на въоръжение в Израелските отбранителни сили (IDF) от края на 70-те години на миналия век и оттогава непрекъснато се модернизира и подобрява. Последната версия, която влезе в експлоатация миналата година, наскоро беше разгърната в Газа.

Танкът Merkava (на древен иврит за "колесница") е разработен от генерал Израел Тал след танковите битки по време на войната Йом Кипур и неуспешните опити за закупуване на танкове Chieftain от Великобритания в опит да се излекува близкоизточната страна от зависимостта й от чуждестранна бронирана техника превозни средства. Целта на програмата за вътрешни танкове беше да се разработи платформа, която да може да издържи на съветските танкове, които по това време бяха в експлоатация с редица арабски противници на Израел.

Платформата непрекъснато се подобрява, като най-новата й версия е Mark V. Моделът е разработван в продължение на пет години и се нарича още Barak, което се превежда като „мълния“. Израелското министерство на отбраната го нарича "боен танк от пето поколение" и го достави едва на 52-ри брониран батальон от 401-ва бригада миналата година.

Mark V е оборудван с дневни и нощни камери, които осигуряват 360-градусов изглед на корпуса, както и системата за активна защита Trophy ("Trophy"), предназначена да противодейства на най-модерните противотанкови ракети, ракетни гранати          (РПГ) и високоексплозивни противотанкови снаряди. Trophy създава неутрализиращ защитен „балон“ около колата. Той бързо открива, класифицира и неутрализира всички известни силно експлозивни заплахи, включително безоткатни пушки, ATGM, противотанкови ракети, HEAT патрони и RPG.

Т-14 "Армата" (Русия)

Всеки списък на най-добрите съвременни танкове би бил непълен без Т-14 Армата, дори ако Кремъл очевидно изпитва достатъчно недоверие към него, за да не го използва в битка в Украйна.

Танкът Т-14, разработен от Уралвагонзавод, беше показан за първи път на Парада на победата на 9 май 2015 г. в Москва. Сред сензационните му характеристики е необитаем купол с дистанционно управлявано 125 mm гладкоцевно оръдие 2A82-1M с напълно автоматично зареждане. В допълнение, водачът, стрелецът и командирът на танка се помещават в специална бронирана капсула на екипажа в предната част на корпуса, изолирана както от системата за автоматично зареждане, така и от склада за боеприпаси в средата на корпуса. „Армата“ се отличава и с нисък профил, което намалява риска от поразяване от вражески огън и повишава безопасността и жизнеспособността на тричленния екипаж.

Танкът се счита за авангарден дизайн и руската армия първоначално планираше да закупи до 2300 T-14 между 2015 и 2020 г., но до момента са произведени само по-малко от 50, а цената остава основният проблем, а Русия просто няма средства за закупуване на MBT в такива огромни количества.

Т-90М (Русия)

Също така е трудно да не се включи в този списък Т-90М Прорив, който беше оценен от руския президент Владимир Путин през февруари 2024 г., когато посети Уралвагонзавод.

Т-90 е „без преувеличение най-добрият танк в света... И нашите казват, че са танкисти, и врагът признава същото: най-добрата машина в света“, каза тогава руският лидер.

Т-90М Прорив е последната модернизация на руския ОБТ, който за първи път влезе на въоръжение през 1994 г. Последната версия на Т-90 е значително подобрена по отношение на бронята, мобилността и огневата мощ. Според множество източници танкът е получил принципно нова кула, различна от серийната, и подобрен двигател с мощност 1130 конски сили.

Конфигурацията на Proryv обаче е подобна на предишните модели T-90: отделението за водача е разположено отпред, купола е в центъра на корпуса, а силовата установка е в задната част. Задвижва се от 12-цилиндров двигател и развива скорост до 60 километра в час на магистрала и до 50 километра в час извън пътя.

Вариантът Proryv е въоръжен със 125 mm гладкоцевно оръдие 2A46M-4, което е в състояние да стреля както със стандартни боеприпаси, така и с противотанкови управляеми ракети Reflex (наименование в доклада на НАТО: AT-11 Sniper-B).

Спомагателното оръжие включва дистанционно управляем боен модул, оборудван с 12,7 mm тежка картечница НСВТ и 7,62 mm коаксиална картечница ПТКМ.

Според съобщения в руски медии новият многоканален мерник позволява на екипажа да използва оръжия по всяко време на денонощието. Освен това едно от основните предимства на модернизирания танк беше възможността за обмен на данни с други превозни средства в реално време.

Предполага се, че модернизираният Т-90 е оборудван с новата динамична защита Relikt на предната и страничните части на купола. Т-90М беше тестван за първи път на учението "Запад-2017" през септември 2017 г.

M1A2 Abrams SEPv3 (САЩ)

Когато M1 Abrams влезе в експлоатация, нито една вечер не беше пълна без сапунения сериал Далас, а Роланд Рейгън тъкмо се кандидатираше за президент. С други думи, танкът е разработен в ерата на диското и камбаните.

На хартия може да изглежда, че Ейбрамс вече е старец и скоро ще започне да получава заслужена пенсия. Нека вземем тази идея още по-далеч: нека си припомним, че Renault FT е разработен само шестдесет и две години по-рано и е смятан за безнадеждно остарял много преди 1980 г.! Как стана така, че танк, създаден, докато скандалът с Уотъргейт все още беше наоколо, Съветският съюз все още беше мощен, а ние дори не бяхме разбрали "кой застреля JR?" ( рекламна фраза, лансирана от американския телевизионен канал CBS през 1980 г. за популяризиране на гореспоменатия телевизионен сериал "Далас" - бел. Ред. ), все още е в движение?

Повече от 2500 танка Abrams, които понастоящем са на въоръжение в американската армия, не са същите превозни средства, които са слезли от производствената линия преди близо четиридесет и пет години.

Както отбеляза Ставрос Атламазоглу в The National Interest, "M1A2 Abrams на General Dynamics Land Systems е един от най-модерните основни бойни танкове в света. Това е третият производствен вариант след M1 и M1A1."

Сегашната модификация на M1A2 Abrams SEPv3 е въоръжена със 120-мм гладкоцевно оръдие XM256, което надеждно и точно поразява цели на разстояние над 3000 метра. Като второстепенно оръжие танкът има коаксиална картечница M240 с калибър 7,62 и тежка картечница M2 с калибър 50. Той е оборудван с газотурбинен двигател с мощност 1500 конски сили, който работи с почти всичко, което гори и достига скорост до 68 км/. ч. Обсегът е около 435 километра.

Надграждането на SEPv3 също получи подобрен модел на разпределение на мощността, подобрени комуникационни и мрежови възможности, нова система за управление на здравето (VHMS) и бързо разглобяеми LRM модули за лесна поддръжка, ADL система за данни за използване на рундове за разрушаване и подобрена брониран пакет за защита срещу IED. Той също така включва пакет за защита от следващо поколение (NGAP) и спомагателен захранващ блок (APU), за да поддържа електрониката работеща, докато резервоарът е неподвижен. В резултат на това новата версия се разпознава визуално по малък ауспух отзад вляво. В предната част на кулата е добавена подобрена пасивна балистична защита, както и нови стойки за реактивна броня, докато страничните повърхности на кулата са получили система за активна защита Trophy.

Това значително увеличи теглото на танка, което несъмнено е проблематично, но също така увеличи жизнеспособността на екипажа.

Оттогава армията на САЩ отмени планирания пакет SEPv4 и вместо това хвърли тежестта си зад версията M1E3, като взе най-добрите характеристики на v4 и добави модулна, отворена системна архитектура, за да позволи по-бърза и по-ефективна модернизация. Въпреки това, докато не станат налични нови версии, моделите SEPv3 продължават да слизат от производствената линия.

K2 Black Panther (Южна Корея)

Да, нашият списък не включва нито германския Leopard 2, нито британския Challenger 2, въпреки че и двата са отлични танкове. Вместо това разпределихме последното свободно място за южнокорейския K2 Black Panther.

Преди десет години би било невъзможно да си представим, че Южна Корея ще произведе толкова мощен танк, но днес неговото дете на въображението може с право да претендира, че е най-доброто в света. По време на Корейската война първите танкове, използвани от силите на ООН, са американските леки M24 Chaffee. Не е изненадващо, че M24 не се сравняваха със съветските T-35-85, които Северна Корея имаше на въоръжение. След войната южнокорейската армия подсили своя брониран флот с различни произведени в Америка превозни средства, но не успя да получи M60A1 Patton през 70-те години.

Страхувайки се, че северният й съсед ще атакува през демилитаризираната зона, Южна Корея хвана бика за рогата и разработи първия танк, произведен в страната, K1. Тя се основава на разработките на американската програма XM1, която по-късно доведе до създаването на M1 Abrams.

Оттогава Сеул продължи напред и разработи изцяло нов проект: K2 Black Panther. Този танк от следващо поколение е рожба на Агенцията за развитие на отбраната и Hyundai Rotem. В същото време K2 ще допълни, а не напълно ще замени серията K1, която в момента продължава да служи.

K2 включва чисто домашни технологии. Първият прототип беше представен през 2007 г., а производството на първите сто танка започна през 2014 г. Смята се за един от най-модерните в света, превъзхождайки бронираните превозни средства на Северна Корея и дори Китай.

Както Гарисън Кас съобщи по-рано за The National Interest: „Следователно всеки танк представлява значителна инвестиция в отбранителните способности на Южна Корея. K2 се произвежда от Hyundai, по-известен със своите автомобили от средни и ниски цени. Но K2 не е Hyundai Santa .Fe е сериозен и напреднал пример за технология - първият и единствен в света танк от четвърто поколение.

През юни 2023 г. Сеул одобри производството на друга партида K2 Black Panthers по сделка на стойност приблизително 1,46 милиарда долара. Това ще бъде четвъртата партида, съобщава The Defense Post.

Екипажът на K2 Black Panther се състои от трима души: командир, стрелец и водач. Основното въоръжение е гладкоцевно оръдие Rheinmetall 120 mm L/55, произведено в Южна Корея по лиценз и оборудвано с разработен в страната автоматичен зареждащ механизъм, който работи в движение, включително извън пътя. Съобщава се, че 120-милиметровото оръдие изстрелва около десет до петнадесет изстрела в минута. Може да се използва с различни боеприпаси и е съвместим с всички стандартни танкови патрони на НАТО. 120-милиметровото оръдие L/55 също е в състояние да изстрелва новите снаряди KSTAM (корейски умни боеприпаси за атака отгоре), които работят на принципа "стреляй и забравяй".

Вторичните оръжия на Черната пантера включват 12,7 мм тежка картечница и 7,62 мм картечница.

Новото поколение южнокорейски танк е оборудвано с разработена в страната система за автоматично откриване и проследяване на цели с функция за търсене и поразяване. Танкът е оборудван и с електрическа система за управление на оръдието и купола (28-260V DC) от Doosan Corporation Mottrol. Освен това основният мерник на стрелеца и панорамният мерник на командира са стабилизирани по две оси и имат термовизионен и лазерен далекомер, което позволява наблюдение по всяко време на денонощието.

Въпреки че танкът "Черната пантера" не е толкова бърз, колкото неговия животински съименник, той все пак може да настигне по-бавна плячка благодарение на дизеловия двигател MTU MB 883 Ka501, който произвежда 1500 конски сили. Той развива максимална скорост от 70 километра в час по магистрала и 50 километра в час по неравен терен. Има и спомагателна газова турбина с мощност 400 конски сили.

Резервоарът е оборудван с уникално окачване с различни позиции. За по-голяма проходимост, окачването е повдигнато, което дава на K2 повече пътен просвет, а на магистралата е снижено, задържайки резервоара по-ниско до земята за по-добра скорост. В допълнение, адаптивното шаси на K2 му позволява да се „навежда“, „седи“ и „коленичи“, за да осигури оптимална маневреност на основния прикачен инвентар в спуснати позиции. Когато се наклони назад, K2 повдига основното оръдие за удари срещу нисколетящи самолети или прецизна стрелба по цели в хълмистия терен на Корейския полуостров. K2 може дори да се накланя наляво или надясно, подобрявайки маневреността по склонове.

Възможностите на K2 Black Panther не останаха незабелязани в Европа, а Полша беше първата сред страните от НАТО, която го закупи. Явно тя няма да е последната.

Автор: Питър Сучу

Той писател от Мичиган. В продължение на двадесет години кариера в журналистиката той е публикувал повече от 3200 статии в четири дузини списания, вестници и уебсайтове. Пише редовно за военни технологии, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Също така публикуван във Forbes и Clearance Jobs.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят