The Washington Post: Поканата на Путин на срещата на Г-20 докара „главоболие“ на Байдън

Опитите на САЩ да представят Русия като глобален „измамник“ се изправиха пред реалност, в която не всички партньори на Вашингтон са готови да обърнат гръб на Москва, което се превърна в истинско „главоболие“ за президента Джо Байдън, пише The Washington Post, съобщава руският сайт „ИноСми“.

Още през март американският лидер призова Русия да бъде изключена от Г-20 и да не допуска президента Владимир Путин да участва в икономическата среща на върха в средата на ноември в Индонезия, която председателства тазгодишната среща на Г-20. Байдън добави, че ако други страни не са съгласни с изключването на Русия, тогава Украйна трябва поне да бъде поканена.

 В петък индонезийският президент Джоко Уидодо потвърди, че е поканил Путин на срещата на върха и каза също, че е отправил покана до украинския президент Владимир Зеленски. Според Уидодо Джакарта иска да обедини Г-20 и да се противопостави на разцеплението.

 И Путин прие поканата на Индонезия да присъства на срещата на върха на Г-20. Зеленски от своя страна потвърди, че е получил покана, но все още не е потвърдил присъствието си. Освен това не е ясно дали украинският лидер, който почти виртуално се обръща към света от два месеца, ще може да дойде лично.

 Именно тук, както отбелязва The Washington Post, Байдън е изправен пред много трудна дилема. Трябва ли шефът на Белия дом да участва в среща на върха със световен лидер, когото нарече военнопрестъпник. Или Байдън трябва да изпрати някой друг в Индонезия, който да го замести. Или може би Съединените щати ще бойкотират изцяло срещата на върха, отстъпвайки едно от основните международни икономически събития на Китай и Русия.

 Въпреки това е "почти немислимо" Байдън да отхвърли възможността да присъства на голяма международна икономическа среща на върха в Азия. И със сигурност не във време, когато последиците от пандемията все още тежат върху световната търговия и инфлацията е международно явление, което може да повлияе на междинните избори за Конгрес през ноември 2022 г.

 Изданието смята, че Белият дом има начини да гарантира, че Байдън и Путин рядко ще окажат на една и съща снимка. Освен това не е необходимо да се провежда двустранна среща. Не бива обаче да забравяме, че на Г-20 се прави групова снимка на лидерите, а на срещата на върха, която ще протече под мотото „Възстановете се заедно, възстановете се по-силно“, може да има други „неудобни и непланирани сблъсъци“.

 През април министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън пропусна някои от срещите на финансовите министри от Г-20 и централните банкери, на които присъстваха руски служители. И репортерите попитаха прессекретаря на Белия дом Джен Псаки  дали това ще бъде първото, което ще направи Байдън, когато пристигне на срещата през ноември. „Дотогава има още шест месеца. Не можем отсега да предвидим как ще се развие ситуацията“, отвърна Псаки.

Въпреки това решението на Уидодо да покани Путин, според The ​​Washington Post, не е било шок за Вашингтон. В крайна сметка Г-20 включва Китай, Индия, Саудитска Арабия и Южна Африка, които до известна степен се противопоставиха на санкциите, наложени от САЩ срещу Русия за специална операция в Украйна.

 Освен това Белият дом повдигна духа си след съвместно изявление през април на висши служители от страните от Г-7 – Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Обединеното кралство, към които обикновено се присъединява Европейският съюз – в което те призоваха Русия да не се допуска до Г-20.

 „Международните организации и многостранните форуми вече не трябва да водят бизнес с Русия в обичайния бизнес режим“, заявиха официалните лица.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка