Тотален срам за България! Литва ликува в София

Кошмарните резултати на националния отбор на България нямат край, след като Литва се превърна в поредния отбор с успех над селекцията на Младен Кръстаич в квалификациите за Евро 2024. Завръщането на "трикольорите" в София след 2-годишна пауза се превърна в тотален срам при 0:2 от Литва. Трикольорите завършиха двубоя с човек по-малко, след като Андриан Краев бе изгонен в края на първото полувреме, но сходен сценарий съпътства и първия мач в Каунас, когато домакините играха близо час в намален състав, но все пак измъкнаха 1:1.

Крушението сега остави България без успех в квалификациите и на последно място в групата. Отборът на Кръстаич няма победа през цялата календарна 2023 година, а това доведе до серия от призиви за оставки както на треньора, така и на неговите ръководители в БФС. На националния стадион "Васил Левски" малко изненадващо дойдоха около 7000 души, предвкусвайки, че ще видят първа победа, но това така и не се случи.

Двубоят започна динамично с положения и пред двете врати. Първата ситуация се откри пред гостите, но само отличната намеса на Иван Дюлгеров запази вратата на „трикольорите“ суха. Викинтас Сливка бе изведен зад отбраната на България, но останали очи в очи с родния страж не съумя да прокара топката покрай плонжа му. Отговорът дойде в ответната атака, когато Спас Селев с техничен пас на втора греда намери Десподов, но капитанът стреля над вратата.

Минути по-късно и Марин Петков опита удар, но той бе твърде слаб. В 16-ата минута Литва стигна до попадение, отменено заради явна засада на Фьодор Черних. Атаките продължиха да се редят ту пред едната, ту пред другата врата, поддържайки динамиката в срещата.

В 29-ата минута литовците още веднъж застрашиха вратата на Дюлгеров, но ударът на Гинейтис мина над вратата, но в опасна близост от целта. Секунди по-късно изритана от Груев топка изведе Спас Делев сам срещу вратаря на съперника Зубас, но най-опитният на терена стреля право в тялото му.

Най-интересното обаче бе запазено за края на първата част. В 42-ата минута Андриан Краев извърши наивен и напълно ненужен фаул в центъра на терена, а закъснелият му шпагат му донесе втори жълт картон в срещата и халфът бе изгонен. В последната минута на частта Литва се възползва от създалата се ситуация. След центриране от ъглов удар и последвало разбъркване Ширвис се оказа на точното място, за да вкара във вратата на Дюлгеров.

За началото на второто полувреме селекционерът Младен Кръстаич извърши цели три смени, а на терена се появиха Симеон Петров, Георги Русев и Лукас Петков за сметка на Валентин Антов, Ивайло Чочев и Преслав Боруков.

Промените не спомогнаха за по-добрата игра на българите, а скоро след това ситуацията стана от трудна невъзможна, след като гостите удвоиха аванса си. Перфектно центриране на втора греда, дело на Сливка, намери Ширвис, за когото остана да насочи топката в опразнената врата.

Веднага след попадението феновете на стадиона поискаха оставката на Младен Кръстаич още веднъж, след като веднъж вече прочетоха присъдата на селекционера за началото на второто полувреме.

И трети гол бе реализиран в българската врата, но той бе отменен заради засада Ласичкас. А поредният с дебют за националите под ръководството на Кръстаич бе халфът на „Локомотив“ (Пд) Христо Иванов, появил се на мястото на Спас Делев. До края Литва се опита да направи поражението на България още по-срамно, но нов гол не падна.

БЪЛГАРИЯ - ЛИТВА 0:2
0:1 Пиюс Ширвис (45)
0:2 Пиюс Ширвис (55)

БЪЛГАРИЯ:  23. Иван Дюлгеров, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 18. Ивайло Чочев, 8. Андриан Краев, 16. Марин Петков, 11. Кирил Десподов, 17. Преслав Боруков, 9. Спас Делев;

Селекционер: Младен Кръстаич;

ЛИТВА: 1. Емилиюс Зубас, 13. Юстас Ласицкас, 2. Линас Климавичиус, 20. Рокас Лекиатас, 17. Пиюс Ширвис, 19. Едгарас Уткус, 6. Модестас Воробжовас, 14. Викинтас Сливка, 15. Гвидас Гинеитис, 10. Федор Черних, 9. Гитис Паулаускас;

Селекционер: Едгарас Янкаускас;

Съдия: Гиорги Круашвили (Грузия);