Три златни медала за националите ни по скокове на батут от Международния турнир „Купа на приятелството“ в Чехия

Отлично представяне на българските спортисти в 51-я Международен турнир "Купа на приятелството", който се проведе в чешкия град Яблонец над Ниса. 3 златни отличия, 4 сребърни и 1 бронз спечелиха националите ни на Международната купа на приятелстото в Чехия.
Най-титулованата ни състезателка при жени батут индивидуално Христина Пенева се класира на престижното 8-о място от общо 57 участнички.
Българката получи за своето изпълнение оценка от 30.590т., което й отреди 8-а позиция. Първа стана олимпийската участничка от САЩ Джесика Стивънс с 54.600т.
Христина Пенева изигра комбинацията си много добре на полуфинала и влезе с втора по-сила оценка от 52.890т. на финала, но при последващото си изпълнение за отличията, възпитаничката на треньора Станислав Стоянов не успя да довърши комбинацията и прекрати на седмия елемент от общо десет задължителни, което й отреди осмото място във финала.
Златен медал при девойки 13-14г. спечели Преслава Пенчева, която получи най-високата оценка от 49.980т. за своето изпълнение в конкуренцията на 45 участнички. Другата ни представителка в същия финал Александра Вакарелска се класира на 4-о място с резултат 47.280т.
При девойки 15-16 години Марияна Узунова спечели сребърен медал с оценка 50.360т., а титлата стана притежание на Летиция Ратаели (Италия) с 52.210т. В тази възраст се състезаваха 54 участнички.
При девойки 11-12 г. Кристина Колева се окичи със сребърното отличие с оценка 46.630т., като бе изпреварена само от победителката Лени Ритхофер (Германия) с 47.080 точки. В същата възраст дебютантката ни Делина Михайлова се нареди на 5-о място с 44.140т.
Бронзов медал при юношите 11-12г. спечели Александър Рачев с оценка от 47.050т., а шампион стана Микотай Малачовски (Полша) с 48.710т. Втори пред българина се нареди представителят на Азербайджан - Омар Казимли с 47.600т.
Другият ни представител във финала, но при юноши 13-14 г. Георги Георгиев се нареди на 4-а позиция с оценка 49.680т.  Светослав Георгиев допусна грешка, която го класира на 8-о място.

Още четири отличия в синхронните скокове спечелиха родните национали в Чехия.
Тандемът ни при жени Христина Пенева/Катерина Кулешова се нареди на 2-о място с резултат 46.090т. Шампионки станаха домакините от Чехия - Михаела Юричкова/Анета Хрудова с 46.170т. Бронзът е за Украйна – София Аларова/ Вероника Пятакова.
При мъже синхронни скокове Георги Бесарбовски/Калоян Петров заеха 7-о място, след като влязоха с първи резултат на финала, но там допуснаха грешка и останаха без отличие.
При девойки 13-14 г. тандемът Мирела Косева/Сияна Павлова грабна златото с оценка 44.270т., а среброто остана за другият български синхрон Александра Вакарелска/Делина Михайлова с резултат 43.390т.
Също златен медал при юноши 13-14г. в синхронните скокове спечелиха Георги Георгиев/Александър Рачев с оценка 44.400т.
В традиционно силния турнир по скокове на батут, българската делегация беше представена от 20 спортисти, 5 треньори – националния наставник Станислав Стоянов и личните треньори Мариана Макулова, Юлиан Георгиев, Димитър Димов и Ваня Бабкина. Съдия на турнира бе Милена Тачева, а ръководител на делегацията ни е председателят на Българска федерация скокове батут Стоян Димитров.
Първия ден от квалификациите беше успешен за нашите спортисти, като 12 от тях се класираха за финалната фаза, а при синхронните скокове България се бори за отличията с 5 тандема.
България ще се завърне от турнира в Чехия с общо 8 медала от които 3 златни, 4 сребърни и 1 бронз.