УНСС с нов ключов проект за развитие на Европейския университет ENGAGE.EU

Интервю с доц. д-р Михаил Мусов – зам.-ректор по научноизследователска дейност и международно сътрудничество на УНСС

 - Доц. Мусов, УНСС е университетът с най-ясно изразен международен профил на обучението в областта на икономиката и социалните науки. Как се отрази кризата с COVID-19 на международното сътрудничество на университета?

- Използвахме времето, за да работим, за да излезем още по-силни от кризата с COVID-19 и резултатите не закъсняха. През 2020 година постигнахме най-големия успех в международното сътрудничество на нашия университет: УНСС създаде Европейския университет ENGAGE.EU заедно с шест водещи западноевропейски университета: University of Mannheim (Германия) – координатор на мрежата; WU Vienna University of Economics and Business (Австрия); Tilburg University (Нидерландия); NHH Norwegian School of Economics (Норвегия); Luiss University (Италия) и University Toulouse 1 Capitole (Франция). Към момента ENGAGE.EU e един от едва 41-те университети на бъдещето, които ще формират облика на новото европейско образователно и научноизследователско пространство. В тях участват едва около 280 от всички над 5 000 висши училища в Европа.

- Какво могат да очакват студентите и кандидат-студентите от тази инициатива?

- Нашите студенти вече са част от голямото семейство на ENGAGE.EU, който е Алма Матер на над 100 000 студенти и 3 500 докторанти. Няма друг университет в страната и на Балканите, който може да предложи подобни възможности за обучение и научни изследвания в областта на икономиката и социалните науки като цяло. В рамките на одобрения към момента проект, финансиран по Програма Еразъм+, студентите ни ще имат възможност да посещават курсове в университети партньори, да участват в курсове, водени съвместно от преподаватели от различните университети партньори, и да се обучават в съвместни магистърски специалности в областите „Дигитални трансформации“, „Устойчиво развитие и климатични промени“ и „Отговорно управление“. Студентите, които успешно завършат някоя от тези три специалности, ще получат диплома или сертификат, признати от всички университети партньори, които участват в обучението.

Част от образователните иновации по ENGAGE.EU са лабораториите, в които студентите ще могат да си сътрудничат в международен план с преподаватели, иноватори и различни организации с цел решаване на реалните проблеми на обществото с помощта на знанието. Проектът предвижда също дуални програми за обучение през целия живот, безплатни отворени курсове и множество микроквалификации, които ще осигурят по-широк достъп на различни целеви групи до мащабните образователни ресурси на ENGAGE.EU.

- Има ли към момента стартирали дейности, в които студентите участват?

Дейностите на ENGAGE.EU стартираха със самото му учредяване. Първата наша съвместна инициатива беше онлайн обменът на студенти. В началото на отминаващата учебна година всеки от университети партньори отвори свои курсове за студенти на останалите университети в мрежата. УНСС прие първите ENGAGE.ЕU студенти и изпрати първите своите възпитаници в университетите партньори. Обратната връзка, който получихме от западноевропейските студенти, посетили нашите онлайн курсове, е отлична. Някои от курсовете в УНСС се оценяват по-високо от подобни курсове, които се водят в нашите партньори. Това е не само повод за гордост, но и отговорност да продължаваме да се доказваме и да продължаваме да поставяме още по-високи стандарти.

- Какви други възможности за международен обмен съществуват в УНСС?

- Преобладаващо мобилността на студентите се реализира в рамките на програма Еразъм+ на ЕС, в която УНСС участва от 1999 г. Нашият Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели предлага възможности за мобилност в над 200 чуждестранни университета. При кандидатстването за новия програмен период на програмата УНСС постигна 100 от 100 възможни точки, което отваря още по-големи възможности за нашите студенти – физически, онлайн и смесени форми на мобилност. Множество са и възможностите за участия в международни летни и зимни училища и стажове в чужбина, организирани от нашите над 160 международни партньори.

- Предлагате ли обучение по специалности с двойна диплома?

- УНСС предлага обучение в две дуални магистърски специалности – съответно с University of International Studies of Rome (UNINT), Италия, и Shanghai Jiao Tong University (SJTU), Китай. След края на обучението се издават две дипломи за завършена магистърска степен – едната от УНСС, а другата – от университета партньор. Освен тях, много от специалностите в нашия университет са акредитирани от престижни международни професионални организации, сред които: International Atomic Energy Association (IAEA), European Logistics Association (ELA), Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Charted Institute of Management Accountants (CIMA), World Intellectual Property Organziation (WIPO) и др. За студентите на УНСС съществуват възможности за стипендии, които покриват следдипломното обучение в някои тези професионални организации.

- Високото качество на образованието изисква и активна научноизследователска дейност. По какъв начин международното сътрудничество допринася за развитието на науката в УНСС?

- Официално беше одобрен втори проект на Европейския университет ENGAGE.EU в областта на науката и иновациите. Новият проект „ENGAGE.EU R-I: изграждане на изследователски и иновационни екосистеми“ се финансира по програма „Хоризонт 2020“, „Наука със и за обществото“. Неговите дейности предвиждат разработването на обща Стратегия за развитие на науката и иновациите, базирана на предизвикателствата пред развитието на съвременното общество. Стратегическият документ ще бъде подкрепен от няколко отделни плана за развитие. Сред тях са: общ план за развитие на предприемаческа екосистема в полза на обществото; план за развитие на човешките ресурси; план за управление на научните данни и за развитие на отворената наука; комуникационен план и други. Предвижда се и изграждането на обща платформа за съвместни дейности, чрез която представители на бизнеса, държавата и гражданското общество ще могат да се включат активно в дейностите на проекта. Планирани са и множество обучителни курсове за докторанти, млади учени и преподаватели, свързани с управлението на данни, принципите на отворената наука и разпространението на резултатите от научните изследвания.

Успешното изпълнение на този проект е качествено ново ниво на развитие на науката и иновациите в рамките на всички университети от ENGAGE.EU. Въпреки че бюджетите за наука на западноевропейските университети са десетократно по-високи от този на УНСС, нашият университет компенсира с преподаватели с огромен потенциал и желание за работа. Техният дух и усилията, които полагат, са в основата на безпрецедентните успехи на УНСС в рамките на Европейското пространство за образование и Европейското научноизследователско пространство и заслужено получават голямо доверие от страна на международните партньори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование