US пехотни машини са хит на „Хемус 2020“

Снимка: Труд
Бойни машини на пехотата на Въоръжените сили на САЩ са вече в Международния панаир - Пловдив за началото на най-голямото изложение на отбранителни продукти и услуги “Хемус 2020”.

От утре в Международния панаир в Пловдив

Над 20 държави се включват в международното изложение, каза пред “Труд” контраадмирал (о. р.) Николай Николов 

Близо 90 компании от над 20 държави ще се включат в 14-ото международно изложение за отбранителни продукти и услуги “Хемус 2020”, а България е една от 4 държави в цял свят, които през 2020 година провеждат подобен престижен форум в условията на пандемията от коронавирус. Това заяви пред “Труд” контраадмирал (о. р.) Николай Николов, д-р по военно право председател на Управителния съвет на фондация “Хемус 95”.

“За пръв път имаме участие на техника и личен състав от Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ”, отбеляза още контраадмирал Николов. Така на “Хемус 2020” могат да бъдат видени за пръв път бойни машини на пехотата на САЩ и безпилотен летателен апарат, на въоръжение в американската армия
“Една достатъчно представителна справка сочи, че от планираните през 2020 година в световен мащаб 30 подобни изложения в този бранш, близо 2/3 или 18 от тях са отменени, други 8 са пренасочени за следващите 2 години - 2021 и 2022 година, което поставя “Хемус 2020” на вниманието на отбранителната индустрия”, посочи контраадмирал Николов.

Справка на “Труд” показа, че подобни изложения са планирани до края на тази година само във Франция, Индия и Чехия.

Церемонията по откриването на “Хемус” ще започне утре в 11,00 часа пред Палата 3 на Международния панаир - Пловдив и на нея ще присъстват президентът Румен Радев, вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

На 1 октомври ще се проведе десетата международна научна конференция на тема “Научните изследвания и инвестициите в технологични иновации - решаващ фактор за отбраната и сигурността” и на нея ще бъдат изнесени повече от 35 доклада.

В демонстрационните стрелби на полигона “Змейово” на 2 октомври ще бъдат представени нови разработки и продукти.

Нашите фирми

Участници в демонстрационните стрелби

От българска страна участват МЕТАЛИКА АБ-ЕООД (Модернизирано БМП2М, Модернизиран вариант на МТЛБ, Модернизирана БМ21 и планинска преносима установка “Град-П”), “АХЕЛОЙ ОПМ” ООД (120 мм мина HCMM-120 и 120 mm мина VDMM-120), “ВМЗ” ЕАД (изстрели WB-7V, TB-7V, КО-7ВМ, 122 mm ОФ, 152 mm ОФ и БУЛСПАЙК-АП), АРКУС АД (23х153 mm ОФЗТ изстрел, 40х53 mm и 30 mm осколъчни граната), АРСЕНАЛ 2000 АД (автомат AR-M5F41 и картечница АРСЕНАЛ MG-M2), ДУНАРИТ АД и ЦЕНТРАЛЕН АРТИЛЕРИЙСКИ ТЕХНИЧЕСКИ ИЗПИТАТЕЛЕН ПОЛИГОН (ЦАТИП).

Ново поколение радари

Израел представя „Железен купол”

Държавната Israel Aerospace Industries (IAI), глобален лидер в отбранителната и авиокосмическата индустрия, предлага на България ново поколение от високо оценявания и утвърден в практиката на редица държави многофункционален радар (MMR) ELM-2084, произвеждан от дъщерното є подразделение ELTA Systems. Това обяви компанията на брифинг ден преди официалното откриване на “Хемус 2020”. Предложението е във връзка с участието на най-голямата израелска отбранителна компания в търга за радари на България.

Изпитаният в реални бойни действия MMR осигурява въздушното наблюдение и системата за противовъздушна отбрана (ПВО) на множество страни по света. Радарът е част от известните в цял свят системи за ПВО на Израел - “Железен купол” (Iron Dome) и “Прашката на Давид” (David’s Sling). Той е интегриран и в наземната система за ПВО на IAI - “Barak 8 / MX”.

Офертата на IAI включва трансфер на технологии и ноу-хау от Израел към България, както и индустриално сътрудничество, което ще донесе ползи на българската индустрия. Като част от предложението на IAI, компонентите на радарите ще бъдат произвеждани в България, в партньорство с местни български компании и под ръководството и наблюдението на IAI.

В University Avenue

Учени се включват за технологичните иновации на НАТО

Един от институтите на БАН, свързани с киберсигурност и киберотбрана, ще има щанд на изложението.
Организаторите отделят специално внимание на сериозното представителство на висши учебни заведения и институти, които ще се включат в University Avenue по време на “Хемус 2020”. Там участват военни, цивилни представители на висшите училища, както и учени от БАН. Целта е да се направи връзка на целия цикъл на отбранителния продукт.

Заради COVID-19 “Хемус 2020” партньорства с лидери на пазара на онлайн събития и видеоконференции. Физическите изложители на “Хемус 2020” ще могат да предават и онлайн аудиторията с клиенти по целия свят. Всеки изложител може да прецени, дали ще предава в мрежата директно, или ще ползва ниво на поверителност.

Часове преди началото на “Хемус 2020” фондация “Хемус - 95” и Атлантическия клуб в България организираха дискусия на тема “Бъдещето на отбраната: Технологичната иновация в НАТО”. Дискусията обсъди технологичното бъдеще на Алианса и сътрудничеството между държавите-членки на НАТО в областта на новите технологии, информационната и комуникационна сигурност, както и основните предизвикателства за сигурността в дигиталния свят. Основен говорител бе адмирал Емил Ефтимов, началник на отбраната, а в дебатите участваха представители на българските институции, технологични компании и компании от военнопромишления комплекс.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България