В „Левски“ вече гледат сериозно на дузпите

Дузпите – този бич за „Левски“ през последните години, сега донесе незабравима вечер на тима. След серията от катаклизми в клуба, на „Герена“ най-накрая намериха повод да се усмихнат. Е, не и наставникът Петър Хубчев. Поне не още. От началото на годината 26-кратните шампиони бяха лишени последователно от своя собственик, генерален спорсор и донякъде от шансовете за титлата. Пропаднаха всички планове за модернизиране на база и за силна лятна селекция. Успоредно с това Хубчев бе принуден всеки мач да прекроява състава заради контузени и наказани. В някои случаи търпеше и критики за избора на стартовите единадесет. Играта през новата година също не бе на познатото ниво в първите три двубоя, от които тимът измъкна 2 от възможни 9 точки. Така на столичния гранд му остана само в едно – да се вкопчи в своя шанс за купата. Но месеци по-рано съдбата бе отредила възможно най-тежкия съперник – хегемонът „Лудогорец“. В четвъртък „Левски“ излезе преобразен. Нямаше нищо общо от слабото представяне срещу „Славия“ (1:2) през уикенда. Дали това е било част от играта на нерви? Възможно е, но остава в сферата на догадките. В редовното време, въпреки някои опити да се вмени, че едните са играли за победа, а другите за дузпи, мачът бе отворен, но драмата тепърва предстоеше.

В последната възможна секунда на срещата реферът Драгомир Драганов посочи бялата точка за „орлите“. Изпълнението на Драгош Григоре бе парирано от Милан Миятович, а инфарктните минути бяха точно зад ъгъла. След нови две по 15 минути съперниците не се изненадаха, а за „Левски“ това не бе особено добра новина. От началото на новия век ролетката на дузпите им бе коствало толкова много... Три трофея останаха далеч от клубната витрина след финали със „Славия“, „Берое“ и мач за Суперкупата с ЦСКА през 2006-та. „Сините“ 12 пъти стигнаха до изпълнения от бялата точка за този перод, а ликуваха само в 4 от тях. И в Европа не бе по-различно. „Левски" има нулева успеваемост при дузпи („Щурм“ и „Спартак“ (Търнава). Но този път сякаш на "Герена" си бяха научили урока. След триумфа вратарят Милан Миятович призна, че „сините“ са подходили професионално.

„Бях анализирал играчите на „Лудогорец“ къде бият дузпите си – призна националът на Черна гора. - Точно преди изпълнението дори ми дадоха лист за това кой къде бие. Много по-лесно е, когато знаеш какво да очакваш.“

На свой ред неговите съотборници изпълняваха от бялата точка така, сякаш са тренирали цяла нощ.

„Няма такова нещо – отсече Петър Хубчев, изчакал драмата в края в тунела. - Изобщо не сме се замисляли и тренирали. Ще разкрия нещо, което не мислих да правя – преди дузпите помолих футболистите само подходят професионално, да не подскачат и да не копват топката.“

Дори вратарят на съперника Владо Стоянов призна класата на „сините“: „Още при първите дузпи ми беше ясно какво ще се случи, но нямаше какво да се направи. Явно е по-лесно да хванеш дузпа на Кристиано Роналдо.“

Така по ирония на съдбата именно лотарията, но не със седмиците, а на дузпите осигури спонсор на „Левски“ до края на сезена – феновете на тима. Историята вече бе доказала, че силата на провалите водят до отлив от стадиона и липса на какъвто и да е ентусиазъм...