Ван Гаал не успя да спре Меси, "лалетата" се удавиха в сълзи след чудо на Дибо и Лаутаро Мартинес

Един от най-недолюбваните треньори в света Луис Ван Гаал сякаш изрече пророчески думи преди първия съдийски сигнал на мача на неговия тим Нидерландия срещу Аржентина днес. След неочакваната загуба на Бразилия с дузпи срещу Хърватия, всички погледи се насочиха към стадион Лусаил, а в предварителния преглед преди двубоя Ван Гаал говори пред медиите. Оказа се, че холандският наставник е бил изненадан - както всички останали - от схемата, която отборът на Лионел Скалони използва. Днес Аржентина игра с линия от 5 в защита, съставена от Науел Молина Лусеро, Кристиан Ромеро, Николас Отаменди, Лисандро Мартинес и Маркос Акуня.
„Това показва, че Аржентина се страхува от нас. Мисля, че ни е от полза“, заяви той минути преди първия сигнал на рефера Матеу Лаоз. Освен това добави: "Аржентина има един нападател по-малко, така че Лионел Меси ще трябва да направи всичко. И когато очаквате пасове от него...аржентинците ще имат само един нападател, който евентуално да вкара гол. Това ми дава добро усещане."

И пророкът от Нидерландия позна. Лионел Андрес Меси, дори и да играе на Луната, пак ще направи разликата между отборите. Поради една проста причина - че чуждите треньори все още не са намерили формулата да го спрат. Опита се Тата Мартино в груповата фаза, но точно Меси поведе тима си с гол за победата с 2:0 над Мексико, от която зависеше дали Албиселесте ще играе в елиминациите. Опита се и Ван Гаал сега, но и той не успя да реши една елементарна задача - да спре Меси да начертае отсечката от точка А до точка Б към голмайстора за пети път на световни финали. Със своята пета асистенция Меси изпревари Пеле по брой голови пасове на Мондиал. За Аржентина само Марадона има с една асистенция повече.

В тежка за гледане, пресъздаване и усещане футболна драма тимът на Аржентина завърши 2:2 с Нидерландия в редовното време, но успя да се класира на полуфиналите срещу Хърватия.

В 22-ата минута Лионел Меси се освободи от Мартен де Роон, но изстрелът му мина неточно и високо над вратата. Две минути по-късно Стивън Бергвайн и Мемфис Депай опитаха комбинация, но не застрашиха аржентинската врата.

В 35-ата минута Меси даде феноменален пас с геометрична точност от точка до точка в наказателното поле към Науел Молина, който вкара първия си гол в 24 мача за националния тим, а пазещият голмайстора Върджил Ван Дайк само успя да разчекне двата си крака, но не и да предотврати гола. В този миг семейството на Меси и хилядите на Лусаил избухнаха в неистова радост. Гари Линекер написа в социалните мрежи: „Как? Как Меси прави тези неща? Удивително брилянтен".

В добавеното време на първата част Нейтън Аке падна в наказателното поле след центриране от пряк свободен удар, но съдията не отсъди дузпа.

В 62-ата минута Меси спечели пряк свободен удар за тима си и сам го изпълни, но топката остана на сантиметри от горния ляв ъгъл на вратата на Нидерландия.

В 72-ата минута най-големият кошмар, трънчето в обувката на Луис Ван Гаал Лионел Меси отбеляза дузпа. Дензъл Дъмфрис закъсня и събори Маркос Акуня в наказателното поле, а реферът Матеу Лаоз посочи бялата точка. Меси изпълни дузпата и настигна Габриел Омар Батистута като голмайстор номер едно за Аржентина на световни финали с по 10 попадения, както и по брой реализирани дузпи - 4. Той държи рекордите и за най-младия и най-възрастния играч на тима, който вкарва гол на Мондиала.

След двата гола аржентинците се отпуснаха и си помислиха, че мачът е свършил. И започна агресивен натиск на Холандия, която не се беше предала. В 82-ата минута аржентинските защитници направиха грешка, изпуснаха Вегхорст след центриране на Бергхаус и той вкара за 1:2. Две минути след това Бергхаус можеше да разстреля Емилиано Мартинес и да изравни, но шутът му мина отстрани на вратата.

В 88-ата минута двата тима се сбиха след груб аржентински фаул, след което Леандро Паредес получи жълт картон. Цялата резервна скамейка на "лалетата" скочи да участва в размириците, но Лаоз ги потуши. Той даде 10 минути продължение, в което напрежението можеше да се среже с нож във въздуха.

В 111-ата минута след пряк свободен удар за Нидерландия се случи чудото. Туун Копмайнерс не вдигна топката, а реши със заучено положение да я пусне по трева към Вегхорст, който използва физическото си надмощие над Енцо Фернандес, завъртя се и вкара топката във вратата на Дибо Мартинес.

За първи път Аржентина повежда с 2:0 на световни финали и не печели срещата в редовното време. Последваха продължения. Веднага след това Луис Ван Гаал смени схемата на игра от 3-5-2 на 4-4-2 и вероятно се готвеше за дузпи. В 114-ата минута Лаутаро Мартинес след центриране на Анхел Ди Мария можеше да отбележи златен гол за Аржентина, но топката излезе в аут. В 115-ата минута Енцо Фернандес опита удар от далеч, но топката бе изстреляна над вратата на Нидерландия. В 118-ата минута отново Лаутаро стреля силно от далеч, но ударът му бе отразен от вратаря на Нидерландия. В 119-ата минута Енцо Фернандес също пробва рефлекса на вратаря. В крайна сметка се стигна до дузпи.

Аржентина имаше една-единствена загуба в историята след изпълнение на дузпи - през 2006 г. от Германия.

За края на 3-часовото шоу точни за Нидерландия капитанът Върджил Ван Дайк и Бергвайн не успяха да преодолеят великана на вратата на Аржентина Дибо Мартинес, който спаси ударите им. Копмайнерс, Вегхорст и Люк де Йонг обаче вкараха.

За тима на Лионел Скалони Лионел Меси беше безкомпромисен и вкара първата дузпа, втората точна бе дело на Паредес, а третата - на Гонсало Монтиел. Енцо Фернандес изпусна при своето изпълнение. При последното Лаутаро Мартинес, от когото зависеше всичко, бе точен и класира тима на полуфиналите.