Възобновяемите източници на електроенергия стават все по-атрактивни

Геополитическите събития и нестабилната политическа ситуация поставят бизнеса пред сериозни предизвикателства. Значителното покачване на цената на природния газ и несигурността в доставките на синьото гориво, в комбинация с високите и непредвидими разходи за ток, не позволяват на компаниите да имат предвидимост в бъдещето и да планират своите разходи.

В търсене на решения, все повече от тях инвестират в изграждането на фотоволтаични централи, за да покрият собствените си нужди от електроенергия или с цел да продават ток. Интерес се наблюдава не само от страна на малкия и средния бизнес, но и от търговци и големи предприятия, производствени компании, където тези разходи са сериозно перо. 

Земеделските производители или собствениците на земя също инвестират в изграждането на централи, разположени върху терени, които по една или друга причина не се използват.

„Всяка компания, която е финансово стабилна и има устойчив бизнес, се стреми да намали своите оперативни разходи и да бъде по-конкурентноспособна. Инвестирайки във ФЕЦ, компаниите диверсифицират риска при доставката на различните видове енергоносители и стават по-независими. Други инвестират в зелена енергия, защото залагат на устойчива политика за намаляване на въглеродния отпечатък. Не трябва да се подценява значението на „Зелената сделка“, чрез която Европа цели да стане първия климатично неутрален континент до 2050 г.“ - споделя Злати Петров, началник управление Кредитен риск в Алианц Банк България.

В Алианц Банк България отчитат засилен интерес и от физически лица и от фирми за финансиране на инвестиции за изграждане на фотоволтаични централи. Банката финансира изграждането на ФЕЦ-ове с мощност до 1 mW  в размер до 80% от всички разходи (в т.ч. закупуването на земя, технически проекти, разходи за присъединяване и т.н.), но не повече от 1 000 лв. за 1 kW инсталирана мощност. Срокът за погасяване е до 10 г. с гратисен период от 6 месеца за новоизградени централи. В отговор на потребностите на клиентите, Алианц Банк предлага и оборотни кредити с цел финансиране на ДДС към инвестицията, който се погасява с постъпленията от възстановеното ДДС.

„Доколко е икономически изгодно да се инвестира в соларна система за собствено ползване зависи най-вече от това колко е потреблението на електроенергия за конкретната компания. При сегашните високи цени на електроенергията, възвръщаемостта на инвестицията е средно между 3 и 7 години. От друга страна ефективността на соларните панели постоянно се подобрява, а цените им, както и тези на инверторите, намаляха значително в сравнение с нивата от преди десет години“, коментира още Злати Петров.

Животът на една фотоволтаична електроцентрала е около 25 години, като той може да бъде удължен чрез ремонти и подмяна на основни компоненти. Следователно, всеки може да добива зелена електроенергия в гарантиран период за около 25 години, което прави инвестицията сигурна и доходоносна. Не са за подценяване и условията в България за добив на енергия от слънце, тъй като слънчевата радиация е  над средната за Европа. Но със сигурност, основното предимство за бизнеса, освен намаляването на цената на електроенергията, е възможността за по-дългосрочно прогнозиране на разходите, включени в себестойността на произведените стоки или в общите разходи на компанията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Инвестиции