Велика Испания е на 1/2-финал, Симон e герой, швейцарец с испански корени - грешник

Велика Испания победи Швейцария и се класира на полуфинал на ЕВРО 2020. Двата тима завършиха 1:1 в редовното време и продълженията на ¼-финала помежду си. В 8-ата минута на мача на стадион "Крестовски" в Санкт Петербург Жорди Алба вкара първия гол, след като в движение, без да обработи топката, я изстреля силно от повече от 20 метра фронтално на вратата на Ян Зомер, засичайки центриране от корнер на свой съотборник и след рикушет на Закария. В 68-ата минута Джердан Шакири изравни след неразбирателство на Лапорт и Пау Торес. Веднага след гола фен нахлу на терена, но беше изведен от стюардите. В 76-ата минута швейцарският полузащитник Ремо Флойлер получи директен червен картон след грубо нарушение срещу Феран Торес. В 115-ата минута на продълженията Серхио Бускетс с глава пропусна да вкара втори гол за испанския тим. В 117-ата минута нападателят на Ла Фурия Жерар Морено направи един от десетките си пропуски пред вратата на Ян Зомер. Благодарение на неуспешните завършващи удари на Испания резултатът се запази 1:1 и в продълженията. Последваха дузпи, при които вратарите на двата тима станаха герои, а в грешници се превърнаха Бускетс и Родри за испанците и Шер, Закария и Варгас, който е с испански корени, за Швейцария.

Герой за Испания стана вратарят Унай Симон, който спаси две дузпи – на Шер и Закария, а последният гол от 11-метра вкара Оярсабал. Така резултатът при дузпите бе 3:1, което класира испанците на полуфинала.

Испания е трикратен европейски шампион и е само на две крачки от четвърти трофей, въпреки че прескочи група Е много трудно, постигайки само една победа и две равенства. И въпреки че в началото на първенството капитанът Серхио Бускетс беше болен от коронавирус и не взе участие в първите два мача.

Испания е в серия от 12 мача без загуба, благодарение и на своя селекционер Луис Енрике, който е изключителен мотиватор. Той заяви на пресконференцията преди двубоя с Швейцария, че не е виждал по-добър отбор от Испания. Любопитен факт е, че преди 27 години, на 2 юли 1994 г. по време на мач от световното първенство в САЩ именно Луис Енрике вкарва един от головете за победата на Ла Фурия с 3:0 над Швейцария. Днес той отново го направи – като треньор.

Следващият съперник на тима ще е победителят от другия ¼-финал тази вечер между Белгия и Италия.