Адвокати на дявола: Обама и Пелоси се притесняват от кандидатурата на Байдън, но публично го подкрепят

Джо Байдън съобщи, че ще поиска допълнителни средства за военна помощ в тв обръщение от Белия дом.

Барак Обама и Нанси Пелоси са обсъждали насаме Джо Байдън и бъдещето на неговата кампания през 2024 г. И бившият президент, и бившият говорител са изразили загриженост относно това колко по-трудно според тях е станало за президента да победи Доналд Тръмп. Нито един от двамата не е съвсем сигурен какво да прави, съобщават от CNN.

Демократите отчаяно се нуждаят от края на отчайващите вътрешни борби, за да могат да се върнат към опитите си да победят бившия президент. Това ги накара да се обърнат с молба към Обама или Пелоси, за да им помогнат да стигнат дотам, съзнавайки, че лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър няма доверието на Байдън и че лидерът на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис няма необходимата дълбочина на взаимоотношенията, за да предаде посланието.

CNN разговаря с повече от дузина членове на Конгреса, оперативни работници и множество хора, поддържащи връзка както с Обама, така и с Пелоси, много от които казват, че краят на кандидатурата на Байдън е ясен и в този момент е просто въпрос на това как ще се развие, дори след пресконференцията в четвъртък вечерта.

И ако тези двамата смятат друго, казват няколко водещи демократи, трябва да го кажат ясно възможно най-скоро, преди да бъдат нанесени още по-големи щети по-малко от четири месеца преди изборите.

Много от колегите на Пелоси се надяват, че тя може да сложи край на вълненията, които погълнаха демократите през последните две седмици. И за голяма част от тях този край може да настъпи, ако и когато тя каже на Байдън, че той трябва да напусне.

Пелоси е говорила с Байдън след дебата, но след това калифорнийският демократ даде да се разбере, че не вижда решението на Байдън да остане в надпреварата за окончателно. Но тя, чрез помощник, отказа да коментира повече.

Решението на Обама да не прави никакви публични коментари в продължение на две седмици накара редица водещи демократи да се почувстват така, сякаш той ги изоставил, като се придържа към същата позиция, която до голяма степен определя пост-президентството му. След дебата той публикува на X: „Случват се лоши дебатни нощи. Повярвайте ми, знам“, повтаряйки това чувство по време на набиране на средства в Ню Йорк за демократите в Камарата на представителите в нощта след представянето на Байдън. Бившият президент дори не беше планирал да направи каквото и да е публично изявление, но помощниците на Байдън и Обама се координираха, за да публикуват тази позиция по начин, който отразява тезите на кампанията на Байдън, че първият дебат за преизбиране на Обама през 2012 г. също е минал зле, но той в крайна сметка не е прекратил кампанията си.

Но задълбочаващият се скептицизъм на Обама относно способността на неговия приятел да спечели преизбирането е една от най-лошо пазените тайни във Вашингтон.

Когато се пише историята на този необикновен двуседмичен период от американската политика, пръстовите отпечатъци на Обама и Пелоси ще бъдат много по-очевидни, отколкото се знае в момента, казват хора, запознати с въпроса пред CNN, тъй като старейшините на Демократическата партия са служили като ориентир за парти в паника.

„Те наблюдават и чакат президентът Байдън да вземе решение сам“, казва един дългогодишен демократ, близък до всички тях, пред CNN, говорейки при условие за анонимност, за да не бъде възприет като неуважителен към Байдън.

Кампанията на Байдън отказа коментар.

Въпреки че не оспорва, че бившият говорител и Обама са говорили за Байдън, говорител на Пелоси каза пред CNN: „Няма член на Конгреса, който да знае каквото и да било за какъвто и да е разговор, който говорителят Пелоси би провел с президента Обама. Всеки, който казва, че го прави, не говори истината.”

От своя страна, когато разговаря с разтревожени донори и длъжностни лица от Демократическата партия, Обама повече слуша, отколкото говори, като внимателно избягва да заема позиции, които предполага, че бързо ще изтекат.

Това беше и подходът на Обама към разговора, който имаше с Байдън след дебата. Според запознати с него бившият президент е играл "адвокат на дявола" и отново не е заел позиция.

В разговори с някои демократи през последните две седмици Обама е отхвърлил идеята, че би могъл да тласне Байдън в едната или другата посока, дори и да иска, което подчертава тяхната дългогодишна сложна, но лоялна връзка. Тя усложни още повече по време на раздялата им: откакто напуснаха поста си – и седмичните им обеди в Белия дом в продължение на осем години – двамата са говорили много по-малко, отколкото някои от техните съветници често са намеквали.

Ако бившият президент все пак се опита да насочи Байдън да напусне президентската кампания, хора, които познават Обама, казват, че той е наясно през каква призма може да бъде погледнато това. Байдън написа, че смята, че Обама не е подкрепил късното му участие в първичните избори на Демократическата партия в месеците след смъртта на сина му Бо през 2015 г.  Обама вярва, че той се е опитвал да помогне на тогавашния си вицепрезидент да се съсредоточи върху скръбта си, а не да влезем в това, което би било невероятно тежка първична кампания срещу Хилъри Клинтън и Бърни Сандърс. Но сега ситуацията е друга. 

„Байдън би казал: „Е, г-н президент, вие вече използвахте тази карта през 2015 г. и това ни донесе Доналд Тръмп“, спекулира дългогодишен сътрудник на кампанията през 2020 г. „Мисля, че това ще втвърди още повече мнението на Байдън да остане в надпреварата.“

Обама също така ненавижда да дава на Тръмп, който винаги е предизвикван от него, нов материал, като се включва активно.

В миналото – включително по време на първичните избори на Демократическата партия през 2020 г. – Обама е виждал ролята си като обединител, който може да помогне да се утвърди посоката на партията към онези части от нея, които остават скептични. Досега той не се е ангажирал да играе тази роля в сътресенията около това дали Байдън трябва да остане номинираният, какво ще се случи, ако остане или какво ще се случи, ако промени курса и реши да си тръгне. „Е, той е известен като Обама без драма“, каза конгресменът Емануел Кливър, демократ от Мисури. „Така че, ако има драма, тогава той е този, който трябва да се справи с нея.“

Този подход на Обама се възприема от някои близки до него като начин да запази себе си сух, в случай че трябва да проведе откровен, труден разговор с Байдън.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка