АЕЦ „Белене“ умря, да живее АЕЦ „Козлодуй“

Министър Теменужка Петкова провери преди време оборудването за АЕЦ “Белене”. Сега то най-вероятно ще се ползва за 7-и блок на АЕЦ “Козлодуй”.

Втора атомна липсва от новата енергийна стратегия на България

Пълна либерализация на пазара на ток до 2025 г.

Нито дума за изграждането на втора атомна централа в България няма в новата Стратегията за устойчиво енергийно развитие на Република България до 2030 г., с хоризонт до 2050 г., качена за обществено обсъждане. Преди месец премиерът Бойко Борисов обяви, че руското оборудване за площадката в Белене, всъщност ще отиде за 7-и блок на АЕЦ “Козлодуй”. Седмица по-късно премиерът заговори и за 8-ми реактор отново на площадката в Козлодуй. Новите намерения на правителството са обявени още преди да е приключила процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ “Белене”. Сега стратегията потвърждава, че България ще продължи да подкрепя развитието на ядрената енергетика в страната “чрез оказване на институционално съдействие за реализиране на инвестиционен проект за изграждане на два нови ядрени блока, всеки един от които с мощности от 1 000 MW, които поетапно да бъдат въведени в експлоатация след 2030 г.”

Освен това продължават мерките, свързани с удължаването на живота на 5 и 6 блок на “АЕЦ Козлодуй”. Стратегията предвижда още да се търсят възможности за диверсификацията на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй” и за бъдещите нови ядрени мощности, каквито заявки даде правителството преди дни с подписването на договор с “Уестингхаус”.

Изграждането на нови мощности за производство на ток от ВЕИ ще става на пазарен принцип. Ще се стимулират крайните потребители, в частност битовите, да имат право да участват в “общности за възобновяема енергия”, които могат да произвеждат, потребяват, акумулират или продават енергия от ВИ, пише още в документа.

В него е заложено пълната либерализация на електроенергийния пазар да приключи до края на 2025 г. Два сценария за развитие на енергетиката ни предвижда стратегията - Базов и Целеви. Зависимостта на страната от внос на горива и енергия при Целевия сценарий е по-благоприятна и възлиза на 37,9% през 2030 г., докато при Базовия сценарий този показател е близо 40%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес