Акад. Ваньо Митев, бивш ректор на МУ-София, пред “Труд”: Близо 5 пъти пада смъртността от COVID-19, ако се взима бромхескин и колхицин

Акад. Ваньо Митев

Излязоха предварителни резултати за нашата схема на лечение, тя е ефикасна и струва жълти стотинки, казва специалистът

Трите медикамента - бромхексин, колхицин и химекромон, са ключът към успешното лекуване на COVID-19. Тази своя теза акад. Ваньо Митев защитава повече от две години. В множество публикации в “Труд” той е разказвал за успехите на тази терапия срещу коронавируса, а днес вече има и научни доказателства, които показват черно на бяло какво се случва с пациентите, които взимат трите препарата. На базата на 320 здравни досиета от различни болници, подлежащи на лесна проверка, ние констатирахме 4,72 пъти намалена смъртност при болни третирани с тройната комбинация, съобщи акад. Митев пред “Труд”.
Проблемът с тази терапия не е друг, а ниската є цена, която ще подразни много интереси, каза още той, защото тя е стотици пъти по-евтина от тази с хапчета като Molnupiravir (Lagevrio) и по-сполучливия Paxlovid с цени над 500 долара.

Готови са предварителните резултати от проучванията на терапията с бромхексин, колхицин и химекромон и те показват, че смъртността от COVID-19 пада пет пъти, ако тя се прилага на болни с коронавирус. Фактите увенчават с успех усилията на акад. Ваньо Митев за намирането на ефикасно лечение срещу заразата.

Резултатите са на базата на 320 хоспитализирани болни, съобщи специалистът пред “Труд”. “Терапията при всички е стандартна (кортикостероиди, антикоагуланти, ремдесевир, кислород и т. н.) за 242 пациенти от контролната група от две болници и група от 78 болни, третирани допълнително с инхалаторен бромхексин, колхицин и химекромон. Смъртността при 100 болни - контрола в едната болница е 18%, при 142 болни - контрола в друга болница, е 18,3%. При 78-те, третирани освен това и с трите медикамента, смъртността е 3,84%, което е 4,72 пъти по-ниска!”, разясни акад. Митев.

В поредица материали “Труд” публикува подробности за терапията, която препоръчва акад. Ваньо Митев.

По думите му тепърва ще продължи детайлен анализ на данните по тежест на заболяване, лабораторни и генетични резултати и т. н. “Важно е, обаче, това 4,72 пъти намаление на смъртността при групата на “трите медикамента”, тъй като приетите болни са съпоставими по тежест на заболяването. От COVID-19 до 18.07.2022 г. са починали 37 301 пациенти. Ако екстраполираме тези данни, при лечението с “трите медикамента”, смъртността би трябвало да падне на 7094! А ако тези пациенти са започнали да вземат инхалаторен бромхексин и колхицин амбулаторно, то и тази бройка би трябвало да намалее драстично. И всичко това с тези изключително евтини медикаменти”, категоричен бе той.

Той припомня, че препоръчва профилактика с бромхексин или неговия дериват амброксол в продължение поне на месец, използването на инхалаторен бромхексин и колхицин при амбулаторно лечение и инхалаторен бромхексин, колхицин и химекромон при болнично лечение на COVID-19.

“Бромхексинът инхибира (блокира) проникването на вируса в клетката, колхицинът инхибира молекулен комплекс, наречен NLRP3 инфламазома, която при хиперактивиране, причинява т. н. Цитокинова буря, главна причина за смъртността при COVID-19. Химекромонът блокира синтеза на хиалуронова киселина, която е силно хидроскопична (една молукела от нея свързва 1000 молекули вода) и ако проникне в алвеолите причинява т. н. Хиалуронова буря и болните умират, при това бързо, подобно на удавените. Хиалуроновата буря се улеснява от повишените нива на брадикинин (Брадикининова буря), хормон, който има силен съдоразширяващ ефект и е повишен при COVID-19. Съдоразширяването (вазодилатация) улеснява проникването на хиалуронова киселина в белодробните алвеоли. Това е теоритичната база на нашето лечение”, разясни акад. Митев.

Историята на медикаментите

Има доста изследвания за ефекта на бромхексина и още повече за този на колхицина. “Проблемът с бромхексинът е начинът на приложение. Когато се дава във вид на таблетки, насищането се постига бавно, а през това време вирусът вилнее. Когато, обаче се приложи инхалаторно (колкото по-рано, толкова по-добре), бромхексинът има забележителен ефект. Таблетната му форма е ефикасна при профилактика, но трябва да се взема минимум 2 седмици. Що се отнася до колхицинa, десетките клинични изследвания и научни статии използват ниски дози, максимално до 2 мг натоварваща доза първия ден и подържащи дози от 1 или 0.5 мг. Нашата формула е [0.5мг на 10 кг тегло] - 0.5мг натоварваща доза, но не повече от 5 мг дневно, подържащата е половината от натоварващата. Например, 100 кг индивид ще получи 4.5 мг първия ден (което прави 9 таблетки по 0.5 мг), като първите 3 ще пие през 1 час, останалите се разпределят равномерно до 24 часа. Прилаган амбулаторно, колхицинът предотвратява Цитокиновата бура, съответно усложненията и хоспитализациите”, обясни акад. Митев.

По-високи дози

Специалистът казва, че колхицинът има тесен терапевтичен индекс, което означава, че трябва да се внимава за предозиране и взаимодействието на този медикамент с други, които могат да удължат и засилят токсичния му ефект. “Това е известно отдавна и описано в придружаващите листовки и редица публикации. Всичко е отрова, всичко е лекарство; едното и другото се определя от дозата”, тази мисъл от XVI век на Парацелз е фармацевтична класика. В литературата има редица примери на даване на подобни дози колхицин. Например в клинично изследване от 2015 г. е дадена доза от 4,8 мг в рамките на 6 часа, а при третиране на подагра и фамилна средиземноморска треска се е стигало до 10 мг. От страничните ефекти най-разпространен е диарията и когато е тежка, колхицинът се намалява, спира или диарията се овладява медикаментозно”, разясни някои от тънкостите акад. Митев.

По думите му досега учените, привърженици на стандартните дози се опитват да опровергаят Айнщайн, че “Лудостта е да правиш едно и също нещо отново и отново и да очакваш различен резултат”.

Доскоро нямаше лекарства за лечение на COVID-19 и масово се вземаха антибиотици, което е голяма грешка, продължава той. “Сега навлизат скъпострувашите и шумно рекламирани съмнителния Molnupiravir (Lagevrio) с цена 707$ и по-сполучливия Paxlovid $529. Molnupiravir е с мутагенен потенциал и никой не може да каже сега, дали той ще се прояви в бъдеще - “изследователите поставят под съмнение неговата безопасност и ефикасност”. Новият играч, психиатричното лекарство fluvoxamine e евтино (от $0,42-$0,84 за таблетка, при курс на лечение 30 таблетки) и широко достъпено, с потенциал за пренасочено лечение на COVID-19, ако може да се докаже, че е ефективно. Засега, големите американски здравни организации смятат, че няма достатъчно доказателства, за неговата ефикасност”, посочва акад. Митев.

“Що се отнася до антипаразитното средство Ivermectin, нашумяло изкуствено у нас, експертите от института “Роберт Кох” предупреждават, че за да блокира вируса медикаментът трябва да бъде приет в изключително висока дозировка, водещо до “тежко отравяне при неконтролиран прием” и го характеризират като “без доказани ползи при лечението на COVID-19”. Още по категорична е Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ: “Ти не си кон, нито си крава. Сериозно. Спри!” Нашата схема на лечение струва “жълти стотинки”, при това ефикасна”, категоричен е той.

Относно бъдещите планове за лечението акад. Митев каза, че най-важното е да съберат данни от хилядите лекувани амбулаторно по тази схема. “Предвиждам да наблегнем на болните над 60 г. и тези от рисковите групи, за да докажем ефикасността от предложената от нас терапия. Целта е да демонстрираме, че при навременно прилагане на схемата хоспитализациите клонят към нула. Друго нещо, което смятам за важно е да се съберат данни за многото хора които са приемали бромхексин профилактично, колко от тях са се разболели и ако са се разболели как е протекла болестта. Това не е по силите на 2-3 души и определено срещам трудности да убедя млади колеги, прилагали успешно терапевтичната схема амбулаторно, да съберат данните от пациентите си. Всъщност те са убедени от значението на тяхното публикуване, което касае и кариерното им развитие... но не правят нищо. Определено има и страх от отрицателни реакции на техни колеги и това е причината да се явявам сам по медиите”, уточни той.

Дали Министерството на здравеопазването се интересува от предварителни резултати от лечението с трите препарата, акад. Митев посочи, че е възлагал големи надежди, когато зам.-министър бе д-р Тома Томов, завеждал COVID отделението на Александровска болница, запознат отлично и сам прилагал въпросната схема.

“Той бе и председател на комисията от трийсет и няколко топспециалисти от различни дисциплини, които трябваше да изработят единен терапевтичен подход за лечението на COVID-19. Лично го агитирах настойчиво за това, защото в един Узбекистан видях и донесох през юли 2021 г. 8-то издание на наръчник за лечение на COVID-19, докато ние в България въобще нямахме единен протокол. За съжаление, този скромен млад човек не успя по различни причини да постави нашата схемата за сериозно обсъждане. Предвиждах това и съжалявам, че не ме покани да участвам в дискусията. На мен трудно някой може да ми отговори на въпроса, каква е причината да не се препоръчва инхалаторното приложение на бромхексин, целево лекарство против кашлица, при положение, че COVID-19 болните... кашлят. Що се отнася до пренасоченото лекарство колхицин, МЗ най-малкото можеше да ни съдейства за бързо и мащабно провеждане на клинично проучване”, отчете академикът.

Той не крие, че съобразно българската традиция очаква поредни порции жлъчни коментари и подмятания относно данните, които изнася. “А колко хубаво би било, ако голям екип направи щирокомащабно клинично проучване, защо не под егидата на МЗ. От това ще спечелят най-вече болните, българската медицина и малка България”, каза в заключение акад. Митев.

Застрашени групи 

Все още не може да се разбере кои от заболелите ще развият усложнения

От 100 разболели се, 15 развиват усложнения и се хоспитализират, каза акад. Митев. “За съжаление не е възможно да се отгатне кой ще бъде болничен контингент и затова препоръчваме всеки заболял да приема колхицин. По принцип по-застрашени са възрастни хора с диабет, сърдечно-съдови проблеми, затлъстяване, хипертония и други придружаващи заболявания. Но загиват и млади, докато някои възрастни го карат по-леко”, припомни той.
Много интересен е фактът, че т.н. “Испански грип” (H1N1 вирус), чиито жертви през пандемията 1918-1920 г. са между 50 и

100 милиона, поразява почти изцяло млади индивиди (пик 28/29 г.). “Те, подобно на COVID-19, загиват от Цитокинова буря, следствие на хиперактивиране на една и съща инфламазома (NLRP3), но при сегашната пандемия умират предимно възрастни! Тъй като въпросната NLRP3 инфламазома се активира и от много други вируси (H5N1 вирус, Influenza B, Parainfluenza вирус, SARS-CoV-1, MERS-CoV, Eбола, Епщайн-Бар вирус, цитомегален вирес, група A стрептокок и т. н.), ние смятаме, че нейният инхибитор колхицин може да се използва и при други инфекции”, заяви акад. Митев.

Оптимална организация за лечението

Антиковид кит е решение

Относно оптималната организация на лечението, според акад. Митев, тя включва първо - профилактика: Хора, които са приемали дълго време бромхексин таблетки (някои с месеци) при среща с вируса или не са се разболявали, или са го изкарвали леко. Амброксолът теоритично даже е по-добър. Сегашният омега вариант на вируса, обаче, прониква в клетката по по-малко използвания път (рецептор-медиирана ендоцитоза), теоритично избягвайки от ефекта на бромхексин/амброксол. Витамин Д, цинк, кверцетин, алкална вода и продукти (лимони) ще подготвят организма за по-безвредна среща с вируса.

На второ място е амбулаторно лечение: то е най-важният елемент от борбата с вируса. От решаващо значение е незабавното започване на лечението. “Аз говорих за антиковид кит, който да се продава в аптеките или да се осигури от държавата. Аз съм си направил такъв и моето семейство, близки и приятели вече са го използвали. Антигенни тестове за доказване на инфекцията и проследяването є. Малък, ръчен инхалатор, бромхексин ампули и физиологичен разтвор, колхицин. Това е главното. Освен това аулин, фамотидин, антистенокардин, химекромон и декстаметазон - на разположение евентуално срещу усложнения. Поставяш си диагнозата, започваш инхалации с бромхексин, вземаш колхицин след консултация за възможни усложнения с лекуващия те лекар, който би трябвало да те проследява (макар и дистанционно). Всичко това трябва да бъде описано точно и ясно, купено предварително или с възможност за безпроблемно намиране. Това ще доведе до рязко намаление на притока към болниците и стопяване на тези 15%, склонни към усложнения. За болничното лечение вече говорих”, отчете акад. Митев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве