Ако прекъсне токът, България спира да мери времето си

Повече от десетилетие България не е купувала никакви национални еталони, поради което участието й в международни сравнения и проекти е силно затруднено, страната стои изолирано в света на световната метрология. Еталонът ни за време е от 2001 г., а националният еталон за температура работи със съпротивителни преобразуватели на температура от времето на СССР, които никъде по света не се използват, защото не могат да осигурят необходимата стабилност на измерванията.

Това каза председателят на Българския институт по метрология (БИМ) Снежана Спасова пред БТА в навечерието на световния ден на метрологията - 20 май.

За да обнови България националните си еталони, са необходими близо 10 млн. лева, което е заложено в проекта на Дългосрочна програма за развитие на националните еталони на България за периода до 2025 г. Средно на година трябва да доставим и създадем по около десет еталона, за да влезем в крак със света. Ако не обновим еталонната си система, нашите възможности за калибриране и измерване няма да бъдат признати и бизнесът например ще трябва да ползва услугите на други държави на цени да пъти по-високи от българските, посочи председателят на БИМ.

За тази година са осигурени от бюджета 800 000 лева, с които спешно да се доставят първите от поредицата еталони, необходими на България. За догодина са поискани 1,5 млн лева за възобновяване на еталонната база, но дали ще ги получи институтът, председателят му не се нае да прогнозира.

Първият еталон, който се очаква да купим, е този за време, като ще придобием изцяло нов цезиев часовник, чийто сигнал се предава постоянно за международно дистанционно сравнение.

Сега цезиевият часовник е на резервно захранване, БИМ не разполага с генератори и ако токът спре, България изчезва от времевата система на света. При по-дългото изключване на този часовник се губят съответните настройки, прекъсва се изпращането на сигнал за нуждите на международното сравнение и страната ни може да бъде изключена от него, коментира председател на БИМ.

Тази година се очаква да доставим и част от еталоните към националния еталон за температурни измервания, каза Снежана Спасова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България