Акрапович започна революцията

ЦСКА отпадна от Лига Европа. Два кръга преди края на груповата фаза „червените“ нямат шанс да са сред първите 2 отбора след 0:1 от „Йънг Бойс“ в  гъстата мъгла на националния стадион „Васил Левски“. Резултатът не е неочакван – преди 3 седмици в Берн съперникът изнесе лекция на ЦСКА и победи с 3:0. Видимо на този етап швейцарският шампион е по-класен, спечели и в София. Не без безценната помощ на вратаря Густаво Бусато, допуснал елементарен гол от нищожен ъгъл.
Двубоят има друго значение за ЦСКА. С него реално започна революцията на Бруно Акрапович. „Ще играят тези футболисти, които най-много заслужават“, отсече босненският треньор, за когото двубоят бе реалният дебют при „червените“ (б.а. – същинският бе при 5:0 над третодивизионния „Ботев“ (Ихтиман) за Купата на България).
Кои бяха резервите в ЦСКА? Твърдият титуляр Амос Юга влезе накрая. Най-вероятно мястото му не е изстинало, а не беше готов за цял мач заради контузия в лагера на националния отбор на ЦАР. На пейката седна Тибо Вион. Пред него бе предпочетен 21-годишният Иван Турицов. А дори когато уморен бранителят излезе, не се появи Вион, а английското крило Джером Синклер. Новост в титулярния състав бе Стефано Белтраме, който има съвсем малко минути от началото на сезона. Бившият играч на „Ювентус“ игра до 90-ата минута, смени го Жул Кейта. И при Акрапович дошлото от „Ланс“ под наем крило не е титуляр. Ако се съди по игровото време, през лятото той може да се завърне във Франция. Също след първите 11 се нареди Греъм Кери. Ирландецът дълго време се примиряваше с резервната скамейка и влизаше в края. Сега изкара цял мач. Само за 15 минути влезе венецуелецът Адалберто Пенаранда, който заедно със Синклер дойде под наем от „Уотфорд“. Но още не е защитил името си на звезда от Примера дивисион, какъвто е бил в миналото. Заради коронавирус отсъстваше Брадли Мазику, който най-вероятно ще е на линия следващата седмица.
„Това е схемата на игра, футболистите знаят какво се очаква от тях“, каза още Акрапович. ЦСКА за първи път през сезона игра 3-5-2. Босненецът не загърбваше тази формация през целия си период начело на „Локо“ (Пд) и това му донесе 3 трофея. „Схемата ни е оправдана – продължи Акрапович. – За мен нямаше друг вариант. През второто полувреме показахме истинското си лице и доминирахме.“
За първи път на живо ЦСКА гледа новият спортен директор Алън Пардю. Именитият англичанин дойде в компанията на Данаил Ганчев, син на собственика Гриша Ганчев. Все още Пардю не е говорил нито веднъж след назначението, определено като „сензационна новина“ от много британски медии.
ЦСКА се прости с Лига Европа, но има още много работа до Коледа. В мачовете срещу „Клуж“ и „Рома“ футболистите трябва да играят за себе си и клуба. Хубав мач може да им донесе сериозен трансфер. А всяка точка е на стойност 190 000 евро. Задължително е при толкова офанзивни футболисти да падне и гол – не е редно ЦСКА да е единственият от 48 отбора без попадение в първите 4 мача.
Много по-важно обаче е представянето в България. До края на 2020 година ЦСКА няма право на грешка. Единственото излизане от София е срещу финансово закъсалия „Ботев“ в Пловдив. Домакинствата са срещу ЦСКА 1948, „Ботев“ (Враца) и на финал срещу „Левски“. Спечелили ги всички, Акрапович ще получи самочувствие и доверие за съвсем кратко време на поста. А и ЦСКА ще запази шанса да атакува голямата цел – шампионската титла.