Албания - с най-бърз гол, Италия - с най-скоростен обрат на ЕВРО 2024

Отборът на Албания вкара най-бързия гол в историята на европейските първенства, откривайки резултата в 23-ата секунда на първия си мач от груповата фаза срещу Италия на Евро 2024. Голът отбеляза Недим Байрами. Предишният рекорд за най-бърз гол на Европейско първенство принадлежеше на нападателя на руския национален отбор Дмитрий Кириченко. На Евро 2004, в мач срещу Гърция, той отбеляза в 68-ата секунда.

Двубоят от група B обаче завърши с победа с 2:1 за "адзурите" след един от най-скоростните обрати. Действащият европейски шампион започна защитата на титлата си на „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд, жестоко разтърсен след албанския гол, но в 11-ата минута Лоренцо Пелегрини центрира, а Алесандро Бастони с глава вкара за 1:1. Пет минути след това Джанлука Скамака стреля, но защитник на албанците блокира удара му. Марио Митай изчисти фатално, поставяйки топката на крака на Николо Барела, който с удар от дъгата на наказателното поле направи обрата пълен - 2:1 в полза на италианците. В 32-ата минута Давиде Фратези опита да прехвърли вратаря на албанците Стракоша, но той докосна и отби топката в гредата, след което тя излезе в корнер.

В 61-ата минута Федерико Киеза опита да отбележи, като шутира силно, но неуспешно. 10 минути преди края на мача Федерико Димарко шутира от дистанция, но право в ръцете на Стракоша. В 90-ата минута Рей Манай можеше да отбележи гол за албания, но стреля неточно след феноменален пас през почти половината игрално поле на Джасир Аслани. В последните секунди фен нахлу на терена, но бе заловен от стюардите, след като се подхлъзна.

В ранния мач в група B испанците победиха Хърватия с 3:0. По този начин двата фаворита в т.нар "група на смъртта" Испания и Италия спечелиха по 3 точки, а Албания и Хърватия нямат точков актив преди втория кръг в груповата фаза на турнира.