Алберт Попов изпревари Попангелов на олимпиада

Алберт Попов зае 17-о място в гигантския слалом на зимните олимпийски игри в Пекин. Надпреварата се проведе в изключително тежки условия – жесток студ, силен вятър и снеговалеж, които поставиха на изпитания уменията на най-добрите скиори в алпийските дисциплини.

Българинът даде 27-и резултат в първия манш, което го постави в отлична позиция за втория. На почти чистата още писта Алберт даде 7-ото време от всичките втори карания и постигна най-доброто си класиране на олимпийски игри, както и изобщо на голямо състезание в тази дисципина. Това е и най-доброто българско класиране в гигантския слалом на олимпиада, предишното бе 21-ото място на Петър Попангелов от Сараево 1984. Постижението е второто най-добро за български спортист в Пекин заедно със 17-ото място на Милена Тодорова в женския спринт в биатлона и след 15-ото място на Радослав Янков в паралелния гигантски слалом на сноуборда.

Попов остана на 5,59 секунди от новия шампион Марко Одермат (Швейцария), който подслади с олимпийска титла силния си сезон. Водачът в класирането за Големия кристален глобус изпревари с 19 стотни словенеца Жан Кранец, който пък бе най-бърз във втория манш. За бронза пък се пребори Матьо Февр (Франция, +1,34 секунди).