Александър Александров, изпълнителен директор на „Топлофикация София“, пред „Труд“: Парното продължава да е най-евтиното отопление

При отклонение от над 15 % КЕВР може да се самосезира за цената на парното

Колко по-скъпо парно ще плащат софиянци, може ли КЕВР да вдигне цените преди отоплителния сезон, има ли отлив на клиенти. Това попитахме изпълнителния директор на „Топлофикация София“ Александър Александров. 

„Топлофикация София“ и Столична община многократно настояват за продължаване на схемата за извънредни държавни компенсации на високите цени на природния газ. В сегашната ситуация с рекордните цени на синьото гориво това е единствената възможност за овладяване на дълговата спирала към „Булгаргаз“, запазване на социалната поносимост на топлоенергията и стабилизиране на финансовото състояние на двете дружества, казва пред „Труд“ Александров. 

- Господин Александров, колко по-скъпо парно ще плащат софиянци от началото на отоплителния сезон?
- Няма да има поскъпване на парното до началото на отоплителния сезон. Няма такава законодателна възможност. Дали ще има нова цена след 1-ви януари, отговорът на този въпрос е изцяло от компетенциите на КЕВР. В последните два месеца виждаме, че цената на газа расте неконтролируемо и за месец септември вече e 353,21 лв/МВтч, при заложени в цената на топлинната енергия за настоящето тримесечие 114,84 лв./МВтч на природния газ. Според Наредба №5 за регулиране цените на топлинната енергия при отклонение над 15%  КЕВР трябва да се самосезира и да преразгледа цените, но също така наредбата постановява, че най-ранната такава възможност е не по рано от 6 месеца след началото на регулаторния период, тоест 1-ви януари 2023 г. Подчертавам, че „Топлофикация София“ няма инициативата за това, а единствената възможност е КЕВР да се самосезира. Кога и дали ще стане това е от компетенциите на регулатора.  Едно нещо е сигурно, отоплителният сезон ще стартира при текущата цена от 137,86 лв/МВтч без ДДС. Предвид, че ДДС ставката за топлоенергията е намалена на 9% от 09.07.2022 г., то от началото на отоплителния сезон абонатите ще плащат с 27% по-високи сметки спрямо миналия отоплителен сезон.

- Експерти пресметнаха, че парното ще е едно от най-скъпите отопления през зимния сезон заради високата цена на газа и посъветваха хората да се ориентират към друг вид отопление. Какъв е вашият съвет?
- Парното ще продължи да бъде най-евтиното отопление  в сравнение с алтернативните източни на отопление. Както е известно, при определянето на цената на топлинната енергия КЕВР винаги съблюдава социалния елемент в услугата и прави съпоставка на цената с алтернативните начини на отопление и главно с електроенергията. Последните близо две години са изключително показателни в това отношение. От м. януари 2021 г. до момента цената на природния газ се е увеличила с близо 1000% от 26,93 до 297,89 лв/МВтч, докато цената на топлинната енергия за същия период е нараснала с 68% от 82,09 до 137,86 лв/МВтч. Да, това води до нови и огромни по размер загуби за „Топлофикация София“, които държавата трябва да компенсира, но от гледната точка на потребителя, това е правилното решение. За мен е важно цената на парното да остане социално поносима, а държавата да приеме компенсации, така както има за тока и за бензина. 

- Имате ли отлив на клиенти, колко са абонатите ви и очаквате ли преди зимата да се увеличат отказите от парно?
- Няма отлив на клиенти, дори напротив, към момента в „Топлофикация София“ има над 200 молби за присъединяване на нови блокове и кооперации. Продължава тенденцията новопостроени сгради, да предпочитат  топлофикационните услуги, вместо други алтернативни, тъй като цените ни остават най-изгодни за потребителите и това ще продължи и занапред. Не препоръчвам на клиентите, които са в топлофицирани сгради да изключват топлоподаването, защото това увеличава разходите на техните съседи. По-скоро е важно да бъдат информирани как да управляват ефективно потреблението си. Съвети за това могат да намерят на информационните канали на дружеството или да потърсят наш експерт. 

- Може ли „Топлофикация“- София да мине на мазут, в случай че няма газ и колко време може да работи на мазут? По-евтино ли ще е на потребителите?
- Мазутът е възможен, но не е желан сценарий. Към момента Топлофикация София има действащ договор с „Булгаргаз“, както и уверението на министъра, че той ще се изпълнява. Имаме вече и предложение за сключване на нов договор за 2023г., така че мисля тук нещата вървят в позитивна посока. Ако, въпреки това, доставките прекъснат, мога да кажа че сме подготвeни. Направихме тестове на оборудването си още в началото на годината, имаме осигурени количества мазут, както и готовност при необходимост да набавим допълнителни. Що се отнася до цената, то отново е в приоритетите на КЕВР и би следвало регулаторът да преразгледа своето решение съобразено с това, че ще се работи с мазут, но съм убеден че такава хипотетична трансформация няма да има сериозно отражение в цената на услугата 

- Има ли вече окончателно решение за преизчисление на изравнителните сметки с 9 %, вместо с 20 % ДДС?
- Да, след допълнителното указание на МФ, имаме окончателно решение по темата, което е публикувано на страницата на дружеството – www.toplo.bg. Корекциите ще се отнасят само за изравняването между прогнозно начислена енергия през отчетния период и реално потребената, отразено във фактури след  9 юли 2022 г. При доплащане над прогнозното потреблението ще се прилага ставка  9% ДДС, а за сумите за възстановяване ще се прилага ставка от 20% ДДС. В зависимост от избрания метод на плащане, сумите ще бъдат приспаднати от следваща дължима фактура или възстановени на каса.

- Защо се получи това разминаване?
- Не можем да говорим за разминаване, а за тълкувание или по скоро пропуск на законодателя да определи ясно и еднозначно регулаторния период, за който новата ставка се отнася. Общите фактури (изравнителни сметки) на битови клиенти се отнасят за доставки, които са действително извършени и възникнали през отчетния период 01.05.2021г.-
30.04.2022г  и на основание нормативната уредба е приложена стандартна ставка от 20% в сила към датата на възникване на данъчното събитие. В отговора на Министерство на финансите до омбудсмана, което излезе преди седмица, има едно съществено ново указание, което наложи да се съобразим с него и да бъдат коригирани само тези изравнителни фактури, констатиращи реално отчетено потребление над прогнозното, като за разликата се приложи ставка в размер на 9%. 

- Планът за модернизация на „Топлофикация“ на американския консултант „Блек енд  Вийч Мениджмънт Консултинг“ ООД включва изграждане на  ко-генерация в ТЕЦ „Люлин“ и в ТЕЦ "София-Изток“ и подобрения на топлопреносната мрежа. Кога ще се реализира това?
- Безспорен факт е, че „Топлофикация София“ има належаща нужда от модернизация, само така ще спре натрупването на загуби. Това ще я направи по-надеждно и екологично дружество, ще се подобри качеството на предлаганата услуга, ще даде повече възможности за управлението и мониторинга на потребление. Система за мониторинг, контрол и управление на абонатни станции „SCADA”, която работи и в момента, ще може да се развие и приложи за цялата топлопреносна мрежа и всички абонатни станции. Планът на „Блек енд Вийч Мениджмънт Консултинг“ ООД включва три основни стъпки: надграждане и подмяна на съществуващата  разпределителната мрежа; изграждане на нова когенерационна централа и почти цялостна подмяна на оборудването в съществуващите централи; изграждане на нови котли и намаляване на емисиите Nox. Цялата програма е предвидена да бъде  изпълнена за близо три години, след провеждането на международен конкурс за избор на стратегически инвеститор. Имаме ясни срокове дадени ни от  Столичен общински съвет и се придържаме към тях.

- При настоящите цени на електроенергията, приходите от сегашната ко-генерация в каква степен компенсират разходите на дружеството?
- Настоящото съотношение между електро и топлопроизводство е приблизително 1 към 5, което е твърде ниско спрямо съвременните когенерационни мощности със съотношението  почти 1 към 1. Това означава, че приходите на дружеството от електроенергия не са достатъчни, за да компенсират общите разходи, особено в условията на неконтролируем ръст на цените на енергийните източници и в частност на газа. И тук отново подчертавам важността на  Плана за модернизация на дружеството, защото основна негова цел е оползотворяването на потенциала за комбинирано производство, с който топлофикационната система на гр. София разполага и в много отношения е уникална не само за България, но и за Европа.

- Колко са месечните приходи на „Топлофикация“ от електроенергия?
- Производството на електроенергия, съответно приходите от продажби, зависят от топлопроизводството и следователно има съществена разлика между приходите през летните и зимните месеци. Освен това, тъй като дружеството реализира цялата си електроенергия на борсата, приходите варират значително според борсовите ценови равнища. Дружеството получава и премия за високоефективно комбинирано производство от фонд СЕС. Например за м. юли 2022г. дружеството е отчело общи приходи от електроенергия в размер на  44,6 млн. лв.

- Дълговете на „Топлофикация“ към момента са около 1,2 млрд. лв., а най-мрачните прогнози са, че може да се увеличат с още 500 000 лв. през зимата. Може ли „Булгаргаз“ да врътне кранчето и да остави софиянци на студено?
- В тази посока дружеството и Столична община многократно настояват за продължаване на схемата за извънредни държавни компенсации на високите цени на природния газ. В сегашната ситуация с рекордните цени на синьото гориво това е единствената възможност за овладяване на дълговата спирала към „Булгаргаз“, запазване на социалната поносимост на топлоенергията и стабилизиране на финансовото състояние на двете дружества. Топлофикация освен че осигурява отоплението на 450 000 абонати, е и най-големият единичен потребител на газ в България  с дял от почти 40%.

- БЕХ имат желание да придобие „Топлофикация“-София. Какви са плюсовете и минусите от подобно решение?
- Собствеността е само един елемент от дискутираните варианти на работната група между  Столична община и Министерство на енергетиката. Много по важно е че за пръв път има дълбока и смислена дискусия за бъдещето на дружеството. Важно е, че има съгласие между държавата и общината, че е необходима срочна модернизация на база вече приетия и разработен  план от Столичен общински съвет, както и избор на стратегически инвеститор. Няма друга алтернатива и оттук нататък се търси най-добрият път, по който трябва да стане това, като при всички варианти собствеността остава публична.

Нашият гост
Александър Александров, изпълнителен директор на „Топлофикация София“ от ноември 2019 г. 
Притежава квалификации по програма на Оксфорд и Принстън за „Управление на природните ресурси - технологии, пазари и икономика“, „Пазари на горива, верига на добавена стойност и структурни промени“ и успешно участие в лимитирана програма за „Обучение на висши мениджъри и управление на постижения“ на „Change International“, Германия. 
Магистър „Топлоенергетика“ и „Машинен инженер“ при Технически университет – София. 
Над 20 годишен опит на висши управленски позиции в международни компании. Сред които: "Юниливър България", "Ериксон телеком България", "Ойлтанкинг България" и "Стомана Индъстри“ АД.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта