Александър Касперович - Стратегът

Българският биатлон продължава традицията руски треньор да води най-добрите ни състезатели. Начело на националите застана Александър Касперович, бивш селекционер на Сборная. Родната федерация се договори специалистът да подготвя биатлонистите ни до олимпиадата след 2 години. А целта е една - медали от Пекин.

През това време Касперович ще съчетава работата си в България и тази с настоящия световен шампион Александър Логинов (Русия), на когото е личен наставник, но и също с амбиция да се качи на стълбичката в китайската столица.

Двама се карат, третият печели! Тази поговорка напълно описва ситуацията с новия треньор на биатлонистите ни. Александър Касперович подписа договор с родната федерация преди два дни, след като влезе в конфликт с руската централа по биатлон, заради различни разбирания. В скоро време там се очакват избори и смяна в ръководството. Но 62-годишният руски специалист взе стратегическо решение да не губи време, а да продължава да работи за любимия си спорт. Но вече и в България.

Всъщност той за първи път ще опита да се реализира в чужбина. “Българският отбор е много интересен - казва Касперович. - Има млади, перспективни състезатели, като Милена Тодорова, която на световното за девойки взе три медала. Но и опитни - Краси Анев, Владимир Илиев, които след 2 години могат да разгърнат потенциала си. Определено виждам резерви в отборните стартове. Очаква ни много работа.”

И въпреки че заради пандемията треньорът все още не е пристигнал у нас, а преди два дни прати подписан договор по DHL, наставникът вече започна работа с нашите национали. Представителният ни тим е на Белмекен, където се подготвя по програма, изготвена от Касперович. Очаква се треньор и отбор да се съберат в началото на юли, когато ще е вторият лагер, в Естония.

А за сериозните намерения на наставника говори и фактът, че се е ангажирал да търси генерален спонсор на националите сред руските компании. Все пак резултатите се постигат, когато спортистите са и финансово осигурени. И не само това. Треньорът ще ще обикаля и из родните клубове, за да търси млади таланти, които да подготвя за големия биатлон.

Всъщност целият живот на Касперович е минал в “белия” спорт. Родом е от Казахстан, но отдавна живее в Санкт Петербург. Треньорската му кариера започва още през 1985-а, когато води девойките на Русия. И за 6 години неговите момичета взимат 7 медала от световни първенства. После в различни периоди оглавява мъжкия и женския тим на сборная. Под негово ръководство Антон Шипулин става втори в крайното класиране за Светована купа (2014-2015), а мъжете взимат Кристалния глобус в щафетата. Сред неговите възпитаници също са Евгений Гараничев, бронзов олимпийски медалисти от Сочи 2014, както и Александър Логинов, световен шампион от 2020. С последния пък са свързани и големите скандали в кариерата му. На мондиала в Италия през февруари специалистът използва чужда акредитация, дадена му от украинския отбор, за да придружава по трасето Логинов. Оказва се, че Руската федерация е изчерпала всички квоти, а президентът Владимир Драчов е отишъл с цялото си семейство. И това допълнително нагнети напрежението между треньор и ръководител. Междувременно местната полиция обискира хотела на спортистите.

“Да, сбърках, но исках да съм близо да състезателя си - казва Касперович. - А да наречеш треньора си “турист”... Тази обида не мога да я преживея. Никога подобно нещо не се бе случвало в живота ми. Всъщност за първи път ръководството не се съобразява с програмата и исканията на личните треньори...”

Все пак в Антерселва наставникът преживява най-голямата обида, но и получава най-голямото удовлетворение от труда си. Логинов стига до световна титла в спринта, която е първа за Русия от 12 години. Заради скандала обаче пропуска да повтори успеха и в масовия старт.

Но с лидера на сборная е свързан и друг скандал. Специалистът се грижи за подготовката на Саша и през 2014-а, когато е хванат с допинг и отнася двегодишно наказание.

Самият Касперович обаче се разграничава от станалото и осъжда използването на забранени препарати. “Допингът не помага, а само тренираният организъм може да покаже резултат - е на мнение селекционерът. - Препаратът ще ти даде стимул на мига, но на следващия ден организмът ще рухне. Забранените вещества са самоизмама, и то много опасна.”

Всъщност между Логинов и българския национален отбор ще дели работата си треньорът през следващите две години. “Саша прие с разбиране предложението - казва Касперович. - Нищо няма да се промени, ние и преди работехме дистанционно в повечето случаи. Аз пристигах буквално дни преди стартовете.”

Все пак наставникът не изключва шампионът да има съвместни лагери с българските национали.

А относно това, дали Касперович ще разкрие тайните в биатлона на руснаците, самият той отговаря. “Големи тайни няма. Има определен период на развитие. Зная от досегашния треньор Николай Захаров, че са работили не по-малко от руснаците. Но въпросът е не във времето, а в качеството.”

Строг и държи на дисциплината

Александър Касперович идва при нас не заради пари, а за да се докаже като специалист. Крайната цел, разбира се, са медали от олимпиадата. Познаваме се отдавна, много пъти сме си общували на лагери и по състезания. Голям професионалист, строг, взискателен и държи много на дисциплината. Той е един от най-добрите в нашия спорт, изградил е десетки медалисти от големи първенства. Изцяло се доверяваме на неговите знания и умения. Това е най-доброто, което можеше да се случи за българския биатлон. Хубавото е и че няма да имаме езикова бариера.

Екатерина Дафовска, олимпийска шампионка, председател на БФ Биатлон

Вече не ни е приятел

Касперович вече не ни е приятел (б. р. с усмивка). Та той е уникален човек - може да е на няколко места едновременно. Дори, и ако след време да му предложат поста на селекционер на Русия, и това ще приеме. Разбира се, иронизирам. Той ще помогне и на българите, и на нашата федерация. Но смятам, че Александър Логинов ще му е приоритет, всичко останало може да му е само хоби.

Дмитрий Василиев, президент на федерацията по биатлон на Санкт Петербург

Приветствам решението му

Приветствам решението на Касперович и колегата у Норицин да заминат за България. Та вижте какво беше отношението към тях на Руската федерация. А това са достойни хора. Няма да се учудя, ако и други ги последват. Кой ще работи в тези условия? Иначе, мисля, тази промяна няма да се отрази на подготовката на Александър Логинов. Все пак той е спортист с голям опит и отсъствието на треньора край него едва ли ще му повлияе негативно.

Александър Тихонов, четирикратен олимпийски шампион

Трагедия бележи живота му

Лична трагедия бележи живота на Александър Касперович. През 2016-а той губи 4-годишния си внук Марк, който изпада в кома след удавяне в басейн по време на почивка в Кипър. Треньорът трудно преодолява загубата и решава да се оттегли от поста на старши треньор, като се заема с резервите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети