Алма матер против реформата на Денков

Академичната автономия и правилата за атестиране на прицел

Общото събрание на СУ иска оттеглянето на всички предложения за промени на просветния министър

Преподавателите разгневени от заявката, че не си вършели работата

Предложенията на министър на образованието акад. Николай Денков за реформа във висшето образование чрез нова методика и минимални критерии за атестиране на преподаватели, разписани от държавата, да бъдат оттеглени. С такава декларация излезе Общото събрание на Софийския университет “Св. Климент Охридски” днес, съобщиха за “Труд” членове на ОС на Алма матер.

Документът стъпва на декларацията, която във вторник е приел Юридическият факултет на СУ и по специално на двете последни точки от нея, които гласят, че се иска оттегляне на всички предложения на Денков и задълбочен дебат по нужните промени тръгне на чисто. ОС е взело под внимание и критичните позиции на другите факултети по предлаганите промени.

Юристи от Алма матер коментираха пред “Труд”, че искат да участват в реформи и обсъждания, включително с експерти, но не по този начин, който задава министърът сега. Денков обаче е бил непреклонен и се опитал да защити предложенията си.

Срещу тях вече се обявиха над сто университетски преподаватели в цялата страна, част от които са в стачна готовност, ако се изпълни заявеното намерение от управляващите от “Продължаваме промяната” да се промени в чл. 57 от Закона за висшето образование, който засяга атестирането. Те виждат опит за нарушаване на автономията на университетите, гарантирана в Конституцията, както и такъв за гонене на професори, които не изпълняват критериите.

В тази посока са и острите критики на юристите от СУ. “Факултетният съвет на Юридическия факултет заявява, че се обедини единодушно около обща позиция по предлаганите промени в Правилника за прилагане на ЗРАСРБ и предложението за Решение на Министерски съвет относно определяне на критерии, показатели и методика за атестиране на академичния състав в държавните висши училища, в която апелираме предложенията на МОН да бъдат оттеглени, защото в сегашния си вид и форма нарушават ЗВО и ЗРАСРБ”, заявяват те в своето становище и допълват: “Считаме още, че не е налице законова делегация за приемане на нормативна уредба относно определяне на критериите за атестация от МС”. Академичните преподаватели имат изключително много забележки по реформата на Денков. Те не са съгласни с начина, по който се предпоставя, че не си вършат работата във вузовете и се нуждаят някой да им спусне някакви изисквани.

Междувременно се очаква в НС да бъде редактиран спорният параграф 17 от Закона за бюджета, който дава зелена светлина за предложената от Денков реформа във висшето образование.

Според юристите

Налагат ни критерии от природо-математическите науки

Предложените нови наукометрични показатели на практика се налагат като основни определящи условия за формиране и развитие на академичния състав, заявяват от Юридическия факултет на СУ. 

Според тях предложенията на МОН, които са качени за обществено обсъждане, пренебрегват по недопустим начин преподавателската работа и представляват опит критерии, съответстващи на природо-математическите науки, да бъдат изведени като универсален измерител на качеството на научната дейност в разрез с характерните особености на други области на научното познание. 

Отбелязва се, че в критериите липсват показатели, които да отчитат преподавателската работа. “Предлага се кратък срок за привеждане в съответствие от всички преподаватели с потенциалната опасност от прекратяване на трудовите им правоотношения на неуспелите. Намираме, че такова положение е противоправно и заплашващо академичната автономия”, пишат в декларацията си юристите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование