Американски генерал: Нараства вероятността за „сериозен международен конфликт“

Светът, основан на "правилата на САЩ", става все по-нестабилен, каза американският генерал по време на изслушване в Конгреса. Пентагонът ще засили опозицията срещу Русия в Европа. 

Висш американски военен офицер, говорейки пред законодателите във вторник, каза, че светът става все по-нестабилен и „вероятността от значителен международен конфликт не намалява, а се увеличава“, пише  руското издание "Иносми"

Председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили и министърът на отбраната Лойд Остин направиха презентации пред комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, като се изказаха на изслушване в Конгреса за първи път, откакто Русия започна специална военна операция в Украйна. Двама служители на Пентагона заявиха, че заплахите от Русия и Китай остават значителни, като същевременно подкрепят подхода на САЩ към операцията и американските доставки на оръжие за Украйна.

Мили каза, че специалната операция, която Русия провежда в Украйна, е "най-голямата заплаха за мира и сигурността на Европа и вероятно за цялата планета" за 42-годишната му служба в армията на САЩ. Но той добави, че е „удовлетворително“ да се види как светът се обедини около Украйна.

Руската специална военна операция в Украйна заплашва да подкопае не само европейския мир и стабилност, но и глобалния мир и стабилност, за които моите родители и цяло поколение американци се бориха толкова упорито“, каза Мили.

„Сега сме изправени пред две световни сили, Китай и Русия, всяка от които има значителни военни способности и които възнамеряват да променят фундаментално съществуващия основан на правила световен ред“, добави Мили. „Ние навлизаме в свят, който става все повече и по-нестабилни, а вероятността от сериозни международни конфликти не намалява, а се увеличава.

Депутатите  изслушаха внимателно доклад за доставките на оръжия в Украйна, и попитаха дали могат да бъдат предприети повече действия, тъй като Украйна продължава да иска повече доставки на оръжие.

„Един от най-големите въпроси, които ще имаме в тази комисия, е „Как можем да увеличим помощта?“, каза в началото на изслушването председателят на въоръжените сили Адам Смит, демократ от Вашингтон. Как можем да сме сигурни, че се справяме абсолютно добре?“ и правим ли всичко по силите ни да им помогнем?

Представителят от Алабама Майк Роджърс, висш републиканец на комисията, заяви, че ще подкрепи създаването на постоянни американски бази в източните страни от НАТО като Полша и Балтийските страни, за да овладее Русия. Мили каза, че ще подкрепи създаването на постоянни бази, но добави, че вярва, че американските войски трябва да бъдат на тези бази на ротационен принцип, за да осигурят възпиращ ефект, без да поемат разходите за преместване на семейства, създаване на училища или предприемане на други необходими стъпки, като създаване на постоянна база на САЩ в чужбина.

Вярвам, че много от нашите европейски съюзници, особено тези в балтийските страни, в Полша, Румъния или където и да е другаде, са много нетърпеливи да създадат постоянни бази“, каза Мили. „Те ще ги построят, ще плащат за тях и така нататък, за да можем да сме там на ротационен принцип. Така получавате ефекта от постоянно присъствие на сили, но всъщност отделни войници, моряци, летци или морски пехотинци не са там постоянно в продължение на 2-3 години."

Според Лойд Остин алиансът все още обсъжда как трябва да засили постоянното си присъствие в Източна Европа. „Ако НАТО сметне за уместно да промени присъствието си, тогава, разбира се, ще участваме в това“, каза Остин.

Някои републиканци разпитаха Мили и Остин за неуспешните усилия на САЩ да попречат на руския президент Владимир Путин да проведе специална военна операция в Украйна. Мили отговори, че според него Путин не може да бъде задържан, освен ако в Украйна присъстват американски войски. Но ако се предложи такъв сценарий, той не би го препоръчал.

"Честно казано, освен да вкара американски сили директно в Украйна, не съм сигурен, че той може да бъде възпиран. Това беше неговата дългогодишна цел, която съществува от много години", каза Мили, провеждайки специална операция в Украйна, съдържаща това от Съединените щати ще изисква ангажираност и решителност на американската армия и мисля, че това би довело до опасност от въоръжен конфликт с Русия, което със сигурност не бих посъветвал."

Мили отбеляза, че санкциите "почти никога не са възпирали агресията", но каза, че карат Русия да плати висока цена за това.

Целта на санкциите е да го накарат да плати скъпо, ако започне специална операция, тези значителни разходи, санкции, съчетани с експортен контрол, оказват разрушителен ефект върху руската икономика в момента“, каза той.

По-късно Остин добави, че ако Съединените щати „изпратят войски в Украйна, за да се бият с Путин, това ще бъде съвсем различен въпрос“.

„Но ние взехме решението, че няма да го направим, и взехме решение с добри намерения, имахме основателни причини за това и аз подкрепям тези решения“, каза Остин. Той добави, че не иска да спекулира какви изводи биха могли да направят китайските лидери по отношение на Тайван въз основа на случилото се в Украйна.

В отговор на няколко въпроса на републиканците, които се чудят дали военният персонал трябва да бъде уволнен заради отказ да се ваксинира, когато броят на военнослужещите намаля, Мили подкрепи политиката на американската армия, която изисква военният персонал да бъде ваксиниран срещу Covid-19.

Мили отбеляза, че военният персонал трябва да получи множество ваксинации при влизане в армията, като ваксината срещу антракс, и каза, че ваксината за Covid-19 е допринесла за повишената бойна готовност на въоръжените сили.

Имаше напрегнат момент в изслушването, когато Остин се сблъска с републиканец Мат Гетц, след като републиканецът от Флорида обвини Пентагона, че е твърде фокусиран не върху отбраната, а върху идеологическите въпроси на "уокизма" - социалното равенство и справедливост.

Остин обвини Гьотц, че изглежда „смутен за страната си“, като поставя под съмнение способностите на американската армия, и двамата мъже се разкрещяха няколко пъти.

Гьотц обвини Пентагона, че е "сгрешил" в прогнозата си  за миналата година, че Русия ще превземе Украйна за броени дни и че талибаните няма да поемат контрола над Афганистан. „Вие напълно пренебрегнахте тези призиви и може би бихме могли да се справим с тях по-добре, ако всъщност Националният университет по отбрана беше работил малко повече върху стратегията и малко по-малко по въпросите на уокизма“, каза Гьотц.

„Ние ви ли е хрумвало, че Русия превзема Украйна не заради това, което направихме ние и това, което направиха нашите съюзници?“, попита Остин. „Замисляли ли сте се някога за това?“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка