Античният театър Лаодикея с първо представление след 1690 години

Западният театър Лаодикея в Турция бе домакин на първото си представление след 1690 години тишина. Държавният симфоничен оркестър на Измир изнесе специален концерт на церемонията по преоткриването на театъра. Разкопките и реставрационните проучвания на античния град, вписан в предварителния списък на ЮНЕСКО за световно наследство, бяха завършени за период от 20 години.

Театърът на 2200 години, разположен в югозападния район на Денизли в Турция, беше домакин на първото си култрно събитие след 1690 години. Държавният симфоничен оркестър на Измир излезе на сцената на древния театър пред близо 15 хиляди души. Античният театър беше въведен отново на сцената на изкуствата след 20 години разкопки, които бяха водени от катедрата по класическа археология на университета в Памукале, проф. д-р Джелал Шимшек и завършени с подкрепата на община Денизли, агенция за развитие на Южно Егейско Море и Министерството на културата и туризма.
Древният град Лаодикея е вписан в предварителния списък на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО през 2013 г., тъй като е считан за един от най-големите и важни археологически обекти в Турция.

Лаодикея е бил важен метрополис за времето си в Анадола. Селището става град през Елинистическия период. Лаодикея се превръща във важен център на християнството и място за поклонение през ранния период на източната Римска империя, благодарение на богатия си търговски живот.


Дом е на една от седемте църкви, споменати в Книгата на Откровението, а Западният театър е само една от многото впечатляващи останки, с които може да се похвали древният град. Лаодикея е домакин на най-големия античен стадион в Анадола, два театъра (западен и северен), четири бани, множество църкви и пет агори. От четири страни е заобиколен от некрополи. Западният театър на древния град е построен през II век пр. н. е. и с капацитет от 15 000 зрители.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства