Антоанета Стефанова - Царица или пешка

Снимка: Пламен Стоименов

Девизът „По-добре на хората в устата, отколкото в краката”, не винаги работи в политиката. Публичната известност може да е от най-различен тип и не всеки е добре дошъл, когато става въпрос за доверие. Затова имиджът на спортен шампион, винаги е добре дошъл, тъй като говори за характер и способности. Може би затова много от големите ни спортисти през годините са били свързвани с една или друга партия, а на последните парламентарни избори листите се напълниха с легенди от стадионите и залите. Но когато става въпрос за състезател, печелил световната титла, легитимацията е безусловна - точно такъв е случаят с Антоанета Стефанова.

Най-често използваният шахматен термин в политиката е пешка и е наситен с отрицателно съдържание - когато друг играч „мести” въпросната фигура. Засега не можем да кажем каква е ролята на бившата световна шампионка в черно-белите квадрати на политическото поле. Не е случайно, че първите коментари за номинацията не бяха много ласкави. „Не 5, а 15 чужди езика може да знае един човек. И не само по шахмат, а и на олимпиада по квантова механика може да е шампион. Но ако няма и ден административен стаж и е без понятие за механизмите на държавната власт, това не го прави годен за министър-председател. Моите уважения към достиженията на шахматистката Стефанова, но Сл. Тр. със същия успех можеше да я прати да прави сърдечни операции...”, написа Борислав Цеков, доктор по право.

Но в спорта Стефанова спокойно може да се определи като Дамата на българския шахмат. Или Царицата, както обикновените любители у нас наричат най-разностранната и магнетична фигура в древната игра.
Ети сяда край дъската в компанията на баща си едва 4-годишна и се учи невероятно бързо. На следващата година вече играе на турнири, а след още 2 поднася истинска сензация като става шампионка на София за... жени. „В първенството нямаше нито едно друго дете, а само жени - спомня си майка ѝ Лиляна. - Първоначално съперничките я гледаха с умиление, после усещаха неочаквана съпротива, а накрая изпадаха в ужас, предвкусвайки неизбежното поражение.”

Малката шахматистка си спомня как е карала каките и лелите да плачат след загубите от „фъстъчето”. На 10 години заминава за Пуерто Рико, където печели световната титла за възрастта ѝ и родителите ѝ решават да се посвети на шахмата вместо на училището. На 14 Ети участва на републиканското първенство за мъже, където заема 7-о място, година по-късно вече е международен майстор, а на 16 вече е шампионка за жени с невероятните 12 точки от 13 партии. Става редовен участник за българския отбор на шахматните олимпиади, а през 2000-а влиза дори в състава на мъжкия тим и печели 3 т. от 7 партии.

Първата голяма титла е през 2002-а - тогава печели европейското първенство във Варна, а освен това получава и най-високото звание в шахмата - международен гросмайстор за мъже. Тя е едва деветата жена в историята с подобно признание до онзи момент. Възходът продължава 2 години по-късно със световния връх. В мача за титлата Ети побеждава с убедителното 2,5:0,5 т. рускинята Екатерина Ковалевска и става първата българката със световна титла в древната игра. Година по-късно Веселин Топалов печели короната при мъжете и така в един момент България владее и двата трона едновременно - огромно постижение с област в такава конкуренция.

Регламентът при дамите обаче не предвижда настоящият шампион да защитава титлата си само срещу един съперник и Стефанова се прощава с върха при следващото издание на световното първенство през 2006-а. Тя обаче продължава да се представя на високо ниво и със завидно постоянство и сред най-желаните попълнения за организаторите на всеки значим турнир. През 2011-а печели женската европейска клубна купа като част от руския АВС (Краснотуринск), като има основната заслуга за триумфа - 4,5 т. от 6 парти, включително победа над действащата световна шампионка Ху Ифан (Китай).

На следващата година Ети отново е по върховете на световния шахмат. Печели титлата на възобновения шампионат на планетата по рапид в Батуми (Грузия) и става втората шампионка в историята след унгарската легенда Юдит Полгар. А в края на годината стига до нов сблъсък за короната при дамите. Битката с рускинята Анна Ушенина се превръща в изключителна драма - 2:2 в редовните партии и загуба с 0,5:1,5 в тайбрека, в който срещите продължават по близо 100 хода.

„Това е най-разочароващата загуба, другите финали ги спечелих - признава пред „Труд” Стефанова, която дотогава мечтае само за първото място. - Сега си мислех, че това е най-лошото нещо, което ми се е случвало в цялата кариера. Но от друга страна си казах - нима да си втори в света е най-лошото нещо? Значи не е чак такава трагедия.”

А в последните години все по-редките ѝ изяви накараха почитателите ѝ да се запитат какво се случва с нея. Отговорът дойде през октомври 2018-а, когато стана ясно, че шахматистката е родила първото си дете. Дъщеричката е наречена Мелисандра на героинята от „Игра на тронове”, а щастливият баща е друг роден гросмайстор - Иван Чепаринов, който бе дългогодишен секундант на Веселин Топалов по време на най-големите му успехи. Любопитно е, че преди това Ети не планира връзка с колега. „Двама шахматисти на едно място става вече множко”, казва тя в по-младите си години, но явно любовта я намира тъкмо там, където не е очаквала...

 

С нея се гордеем пред света

За наша радост има българи, които ни карат да се гордеем. Пред света. Ето например, имаме двама световни шампиони по шах. Веселин Топалов и Антоанета Стефанова. Световните шампиони по шах са обожествявани по света. За тях се пишат книги, правят се филми и имената им са изписани със златни букви в световната история. И ние имаме двама. Нашето предложение за министър-председател е световният шампион по шах Антоанета Стефанова. Тя има икономическо образование и говори пет езика. Сравненията, размислите и изводите оставям на вас.

Слави Трифонов, лидер на „Има такъв народ”

 

Човек със собствено мнение

Човек със собствено мнение и смела в изказванията си. Добър приятел и отговорен човек, който държи на думата си. Казала ли е нещо, не забравя. Свръхактивна е и с амбиции. Преди пандемията почти не се задържаше в България, влизаше от състезание в състезание, за да си подобри позицията в световната ранглиста. Заедно сме в Управителния съвет на федерацията по шахмат. Изключително лесно се работи с нея.

Маргарита Войска, гросмайстор

 

Изключително ерудирана

Гениална е като шахматист! Изключително ерудирана и целенасочена, чете всякаква литература. Знае няколко езика - английски, испански, руски, френски, сърбо-хърватски... Направила е страшно много за България. И химнът много пъти е звучал в нейна чест. Тя е 10-а в историята световна шампионка, което е невероятно постижение. Антоанета е изключително многостранна личност, обаятелна и притежава голяма сила на въздействие. Чест прави на Слави Трифонов, че кани успели хора в екипа си.

Николай Велчев, дългогодишен изпълнителен директор на БФ Шахмат 

Свързаха я с Васил Божков

Казана дума, хвърлен камък! Влизането и в ролята на кандидат-премиер, макар и с мисията веднага да върне мандата, донесе серия удари по имиджа на Антоанета Стефанова. Най-сериозният бе свързването ѝ с бизнесмена Васил Божков, който бе набеден, че е провокирал протестите от миналата година. Припомнени бяха благодарностите, които шахматистката отправи след световната си титла през 2004-а към Божков, който тогава е начело на родната федерация по шахмат.

„Дължа успеха си на много неща - казва тогава Стефанова. - Благодаря на семейството си, на Владо Георгиев и на Васил Божков, който още преди да стане президент на федерацията повярва в мен и ми помагаше.”

А дали думите ѝ са били обичайната куртоазия, която шампионите имат навика да проявят към началниците си, знае само тя...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети