Аритметика на Победата

Снимка: Аркадий Шайхет
Втората световна война е най-кървавата война в историята на човечеството - в нея загиват десетки милиони.

Статистически данни за Втората световна война - количество войски, жертви и герои в цифри и факти

Само Монголия и Република Тува подкрепят СССР от 22 юни 1941 г. до 1944 г.

Победата на съветския народ във Великата отечествена война има много параметри - военни, политически, икономически. Но има и статистически данни, които са безспорни и най-ярко отразяват както величието на триумфа, така и трагедията на загубата.

Какво беше количеството на войските на Германия и техните съюзници с които нападнаха СССР на 22 юни 1941 г.? И какъв беше размерът на Червената армия, която им се противопостави?

Немците (заедно със своите съюзници - Финландия, Унгария и Румъния) разположиха на границата на СССР група от 5,5 млн. души, 47 200 оръдия и минохвъргачки, 4300 танкове и около 5000 бойни самолети. До началото на войната в западни военни области на СССР имаше само 2,9 млн. души и 32 900 оръдия и минохвъргачки. Или Германия имаше в настъпление предимство над СССР в жива сила от почти 2 пъти, а в артилерията - от 1,5 пъти!

Червената армия обаче имаше 14 200 танка и 9 200 бойни самолети. Значително повече от нападащата Германия и нейните съюзници! Защо тогава съветските войски търпяха поражение след поражение и отстъпваха в началото на войната? Първо, всички немски танкове (от началото на 1937 г.) вече имаха противооръдейна броня, комуникация с артилерията и авиацията и ресурс на двигателя от 400 моточаса. А нашите танкове в началото на войната нямаха радиовръзка дори с превозните средства от техния взвод, а ресурсът им беше само 60-70 моточаса. Затова те просто бяха изоставяни без ремонт и гориво (тилът не можеше да се справи). След средата и в края на войната съветските танкове се подобриха, а в началото на войната почти половината от тях бяха за ремонт! 

Червената армия едва през 1941 г. започва да заменя своите самолети с нови (старите бяха остарели още от гражданската война в Испания), а пилотите не успяваха да ги овладеят. Изграждането на бетонови писти в пограничните райони беше току-що започнало. Затова почти всички самолети бяха концентрирани на една четвърт от летищата, където бяха унищожени от немците в първите часове на войната.

Кой беше награден с орден „Победа“ и от какво беше направена наградата?

Орденът „Победа“ беше най-високото военно отличие на СССР. При изработката му са използвани злато, платина, сребро и 148 диаманта с общо тегло 16 карата. Направени са общо 20 броя. 17 човека бяха носители на ордена (Георги Жуков, Александър Василевски и Сталин - по 2 пъти). 14 ордена „Победа“ са дадени на съветски командири (маршалите на СССР Иван Конев, Константин Рокосовски, Радион Малиновски, Фьодор Толбухин, Леонид Говоров, Симьон Тимошенко и генерал Алексей Антонов) и 5 ордена на чужденци (американският генерал Дуайт Айзенхауер, британският фелдмаршал Бернард Монтгомъри, полският маршал Михал Роля-Жимерский, крал Михай I от Румъния и главата на Югославия, маршал Йосип Броз Тито).

Последният, 17-и носител на този орден през 1978 г. стана Леонид Брежнев. По-късно обаче наградата на Брежнев е отменена.

Броят на съветските войници, загинали при освобождението на европейските страни

Общо около 9 милиона съветски войници са участвали в освобождението на европейските страни.

Статистиката на загиналите изглежда така: в Полша - 600 212 души; в Чехословакия - 139 918 души; в Унгария - 140 004 души; в Германия - 101 961 души; в Румъния - 68 993 души; в Австрия - 26 006 души; в Югославия - 7995 души; в Норвегия - 3436 души; в България - 977 души.

Страни, които подкрепиха Германия и СССР по време на войната

На страната на Германия воюваха: Финландия, Румъния, Италия, Унгария, България, Франция, Испания, Хърватия, Словакия, Чехия, Люксембург, Холандия, Белгия, Норвегия, Латвия, Литва, Естония, Дания. Япония също беше съюзник. Швеция и Швейцария помагаха мълчаливо. СССР почти 3 години воюваше сама.

Единствените държави, които ни подкрепят от 22 юни 1941 г., са Монголия и Република Тува, но от 1944 г. Тува доброволно става част от СССР и участва във войната като част от нея.

След нападението на Германия, Съветският съюз става част от антихитлеристката коалиция заедно с Великобритания, САЩ и Китай. Основната помощ на съюзниците бяха доставките по схемата ленд лийз и едва през 1944 г. те откриват втория фронт срещу Хитлер. Почти 80% от дивизиите на Германия бяха смазани точно на Източния фронт, от Червената армия.

Какъв беше размерът на помощта ленд лийз от САЩ за Съветския съюз и при какви условия?

Същността на ленд лийз: САЩ доставят техника, боеприпаси, оборудване и други неща за отбраната, които бяха също жизненоважни и за самите САЩ. Доставките са условно-безплатни. Тоест, всичко изразходвано или унищожено по време на войната не се плаща. А останалото след войната и годно за употреба трябваше да бъдат платено или върнато в САЩ. Москва спря да плаща на американците дълга си по ленд лийз едва през XXI век - вече при Путин.

Най-забележителни са доставките на автомобили - 64% от съветския автомобилен парк. По време на войната получихме 138 000 самолета - 13% от самолетния парк. 2588 кораба и плавателни съдове - 22,4%. Авиационен бензин - 40%, взривни вещества - 36,6%, алуминий - 55%, металообработващи машини - 24% от произведените в СССР. Особено отбелязваме доставките на храна - 5 млн. тона, тъй като към 1943 г. имахме хранителна криза, и без това оскъдните норми за разпределение на храните бяха намалени с почти една трета.

Като цяло, делът на ленд лийз се оценява на 4% от производството в СССР. Може да се заключи, че помощта на съюзниците по ленд лийз не е била решаваща, но все пак беше много ценна и значителна. Да го подценяваш (както и да го преувеличаваш), разбира се, не си струва.

Как се оценява икономическата вреда, нанесена на СССР през годините на войната?

Общо материални щети за СССР (според представените доклади, внесени в Нюрнбергския процес), възлизат на около 30% от националното богатство на СССР. Или 679 млрд. рубли (по цени от 1941 г.). Репарациите, получени от Германия и нейните съюзници направиха възможно компенсирането на индустриалния потенциал, загубен от СССР във войната, само с 40%.

Какви са загубите във войници и офицери на СССР, Германия и други участници във войната?

Безвъзвратните загуби на СССР в личния състав на армията - 11 444 100 души. От тях 8 668 400 умират (6 818 300 умират в битките и в болниците, а около 2 млн. се връщат от плен). Непоправими загуби на войските на Третия райх на съветско-германския фронт - 7 181 100 души. Загубите на войските на съюзниците на Германия - 1 468 145 души. Тоест, загиналите съветски войници са повече и съотношението към загубите на Германия е 1,3 към 1. Но не е в порядък, както казват някои, че „Сталин е затрупал с трупове немците“. Не, това не е вярно!

Загубите на останалите основни участници във войната са както следва: САЩ - 405 399 души; Великобритания - 286 200 души; Франция - 253 000; Италия - 374 000 души; Полша - 425 000 души; Румъния - 550 500 души.

Имаше ли е парични премии за войниците и офицерите за унищожаването на немските танкове, самолети и кораби?

Началото на материалното стимулиране на военнослужещите е поставено във военната авиация. На 8 август 1941 г. Сталин подписва заповед за насърчаване на участниците в бомбардировките над Берлин през нощта на 8 август. Екипажите на бомбардировачите получиха награда от 2000 рубли всеки. За един свален вражески самолет пилотите на изтребителите получаваха бонус от 1000 рубли. За 5 бойни мисии пилот на изтребител получаваше по 1500 рубли.

Най-високо платени бяха морските цели: пилотът и навигаторът получаваха по 10 000 рубли за потопен миноносец или вражеска подводница, а останалата част от екипажа - 2500 рубли. За потопен транспорт - по 3000 рубли за пилотите и навигаторите и по 1000 рубли за всеки един друг член на екипажа. За патрулен кораб или миночистач - по 2000 и 500 рубли. За шлеп, влекач и въоръжена шхуна - по 1000 и 300 рубли.

На 1 юли 1942 г. беше издадена заповед No 0528, в която се дават бонуси за унищожаването на вражески танкове. И така, за всеки унищожен танк стрелецът и артилеристът имаха право на 500 рубли, а останалата част от екипажа по - 200 рубли. Установен е и паричен бонус от 1000 рубли за всеки войник или командир за лично от него унищожен с гранати или подпален вражески танк.

Общите човешки загуби на страните

Великата отечествена война струваше на СССР 26,6 млн. човешки живота (включително военните и цивилното население). А загубите на Германия заедно със съюзниците - 11,9 млн.

Откъде идва тази разлика, ако загубите на военните са почти равни?

Само в зоната на немската окупация бяха изтребени 7,4 млн. съветски граждани. Още 2,2 млн. загинаха от принудителен труд в Германия. Стотици хиляди хора станаха жертва на бомбардировките над градовете. В обсадения Ленинград 658 000 души загинаха от глад, болести и обстрел...

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения