Арктика и затоплянето

Може да се наблюдава с помощта на сателитни системи

Води до увеличаване на речните потоци

Неотдавнашното затопляне в Арктика води до увеличаване на речните потоци, свиване на площта на морския лед и топене на вечната замръзналост. В резултат на това потоците от вещества се преразпределят, включително и е един от най-важните компоненти на въглеродния цикъл - разтворената органична материя, която включва хуминови вещества и аминокиселини. Разтворената органична материя поглъща част от слънчевата радиация, и намалява площта, в която е възможна фотосинтезата, служи като източник на енергия за редица микроорганизми и участва в преноса на замърсители. Затова нейното проучване е важно за разбирането на процесите, протичащи в региона.

Учени от Института по океанология на ''П. П. Ширшов'' към Руската академия на науките (РАН) взеха проби от водата и получиха данни за съдържанието и свойствата на разтворените органични вещества в арктическите морета на Русия (Карско, морето на Лаптеви и Източносибирското море). Това даде възможност да се определят източниците на органична материя, както и да се проучат особеностите на нейното разпространение, когато най-големите реки на Сибир се вливат в моретата. Работата е извършена като част от сложните арктически експедиции през 2015 и 2017 година.

Показано е, че водите на Източносибирското море очевидно са обеднели на органични вещества поради по-малкия обем на притока от Индигирка и Колима, както и поради това, че съдържанието на органични вещества в тези реки е ниско. Ниското съдържание на органични вещества предполага, че проникването на светлина е по-високо, отколкото в другите морета на руската Арктика, което води до уникална промяна на цвета на водата на това море.

Това може да се използва за наблюдение на разтворените органични вещества с помощта на сателитни системи. Освен това разлагането на разтворената материя, идваща от морето на Лаптеви под въздействието на слънчевата светлина, се превърна във важен фактор за промените в биосферата на Северния ледовит океан. Поради това цветът на водата се променя и като това се наблюдава, еколозите ще могат по-добре да преценят количеството разтворени органични вещества.

(Превод: Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения