Армия от лъжци напуска бойното поле

Илюстрация: Pixabay

В САЩ беше публикуван доклад, в който генералите признават, че са лъгали своята страна и правителството за успехите си в Афганистан

Талибаните нахлуха в Кандахар, вторият по големина град в Афганистан след Кабул. Малко преди това американските военни излетяха от афганистанското летище Баграм. По някаква причина американците не сметнаха за необходимо да предупредят властите в Кабул за своето заминаване и това даде повод на мародерите да започнат масовите грабежи и погрома на магазините.

Изтеглянето на американските войски от Афганистан не се превърна в сензация, защото президентът на САЩ Джоузеф Байдън обяви окончателното изтегляне на неговите войски почти в началото на тази година. А Пентагонът каза, че американската армия ще напусне афганистанската земя до началото на есента. Американските войници се опитаха да задържат на власт временното правителство на Афганистан. А сега става ясно, че остават само няколко седмици преди смяната на управляващия режим в Кабул.

Тази война никога не е била популярна в САЩ. През 2019 г. американското издание Washington Post публикува статия за американските генерали, които криеха истината за войната в Афганистан. По-специално военното ръководство не можеше открито да признае поражението на своите войски. Вместо това генералите носеха розови очила, и захранваха целия свят с лъжи за хода на афганистанския конфликт. Цялата тази информация Washington Post получи от американското правителство. Това са непубликувани досега документи на американските власти, в които те се опитват да открият точната причина за неуспехите в афганистанската война. Общият размер на документите, който включва разговори с военни, дипломати и служители, е доста голям и е повече от две хиляди страници. Американското издание не получи толкова лесно тази информация и журналистите трябваше да преборят за нейното публикуване чрез съда.

Общо в документите фигурират около четиристотин разговора с анкетираните. Всичките те изразиха недоволството си от факта, че Америка е затънала в тази война в продължение на почти двадесет години. Някои от изявленията на военните съдържаха злословия, а в малка част от тях дори имаше и конспиративни теории.

Например, според американския генерал Дъглас Лют, неговите подчинени, както и той самият, не са имали ясна представа какво правят в Афганистан. Военачалникът дори не знаеше защо е изпратен в тази страна. Но той ясно знаеше, че загиналите американски войници (почти 2 500 човека) са умрели напразно.

По време на разговорите с официалните лица американският генерал призна, че стратегията за провеждането на военните операции е била много неуспешна и американското правителство напразно се опитвало да превърне Афганистан в прозападна държава, харчейки за това нереална голяма сума пари.

Американските власти не успяха да се справят както с афганистанската корупция, така и с афганистанския наркотрафик. Друг американски военен Джефри Егърс съжалява за трилионите долара, похарчени за Афганистан. Той откровено заяви, че Осама бин Ладен се смее от гроба си, знаейки колко пари са хвърлили американците в афганистанската война.

Мнозина отбелязват, че в официалните източници американските власти уверяват своите хора в успеха на своите войници в Афганистан. Има информация за изкривяването на статистическите данни от американските чиновници, с което се крие реалното състояние на нещата. И така, полковник Боб Кроули си призна, че е криел реалните данни за битките в Афганистан, за да угоди на собствените си сънародници.

Според Специалния инспектор за възстановяването на Афганистан (SIGAR) Джон Сопко, който е провеждал проучванията на военните и дипломатите, американската армия се е ръководила от лъжци. Цялата армия беше пропита с лъжи, а трилион долара бяха изхвърлени през прозореца и мъртвите войници не получиха своето възмездие. Сопко не знае кой в крайна сметка е отговорен за всичко това. Длъжностното лице казва, че след финансовата криза от 2008 г. конкретното пресмятане на броя на загиналите войници и на убитите талибани е спряло. Сопко дава пример от 2006 г., когато бяха убити няколко десетки бойци. Сопко споменава и името на Доналд Ръмсфелд, бивш министър на отбраната на САЩ, който неочаквано посещава Кабул, за да разговаря с афганистанския президент. Сега ситуацията е коренно различна: Ръмсфелд е мъртъв и талибаните са на път да завладеят цялата власт в Афганистан.

През 2010 г. министърът на отбраната Робърт Гейтс беше оптимист по отношение на войната срещу талибаните. Гейтс се надяваше на новобранците и му оставаше само да финансира допълнително операцията. В резултат на това с помощта на тогавашния държавен секретар Хилари Клинтън Гейтс осигури разпределението на следващите милиарди от бюджета. По-късно, през 2017 г., правителството обяви, че всички армейски корпуси в Афганистан са разположени срещу талибаните. Освен това министърът на отбраната беше уверен, че ако нещо се случи, НАТО ще подкрепи американската армия.

Характерно е, че когато се обсъжда провалът на САЩ в Афганистан, специалният инспектор за възстановяване на Афганистан Сопко припомня за рекламата за армията на САЩ, в която девойката си спомня за своето детство, когато е била отгледана от две лесбийки. По някаква причина ръководителят на федералната агенция нарича консерватизма шизофрения, вероятно защото се е разочаровал от действията на предишните американски власти.

Илюстрирайки своите толерантни мисли, Сопко говори за доста баналния диалог за смяната на поколенията и съответната смяна на ценностите. Длъжностното лице се радва, че Джоузеф Байдън е прекратил безкрайния афганистански ужас. Изглежда, че предпочита да не мисли за това какъв ужас очаква Афганистан след взимането на властта от талибаните...

(Превод за „Труд” – Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения