Археолози са открили група от изгубени градове в тропическите гори на Амазонка

Археолози са открили група от изгубени градове в тропическите гори на Амазонка, които са били дом на най-малко 10 000 фермери преди около 2000 години, съобщава Los Angeles Times.

Поредица от земни могили и заровени пътища в Еквадор бяха забелязани за първи път преди повече от две десетилетия от археолога Стивън Ростейн. Но по онова време „не бях сигурен как всичко това се съчетава“, каза Ростейн, един от изследователите, който съобщи за откритието в четвъртък в списание Science.

Скорошно картографиране с лазерна сензорна технология разкри, че тези места са част от гъста мрежа от селища и свързващи пътища, закътани в гористите подножия на Андите, продължила около 1000 години.

„Това беше изгубена долина от градове “, каза Ростейн, който ръководи разследванията във френския Национален център за научни изследвания. „Невероятно е.“

Селищата са били обитавани от хората от племето Упано от около 500 г. пр. н. е. до 300-600 г. сл. н. е. - период, приблизително съвпадащ с Римската империя в Европа , установиха изследователите.

Жилищни и церемониални сгради, издигнати върху повече от 6000 земни могили, бяха заобиколени от земеделски ниви с отводнителни канали. Най-големите пътища бяха широки 33 фута и се простираха на шест до 12 мили.

Археологът измерва скални рисунки в археологическия обект Ponta das Lajes, в селския район на Манаус, Бразилия, събота, 28 октомври 2023 г. Археологическият обект беше открит след суша в река Негро, разкривайки скални рисунки, които според археолозите, датират между 1000 и 2000 години.  (AP Photo/Edmar Barros)

Въпреки че е трудно да се оцени популацията, мястото е било дом на най-малко 10 000 жители - и може би дори 15 000 или 30 000 в пика си, каза археологът Антоан Дорисон, съавтор на изследването в същия френски институт. Това е сравнимо с изчисленото население на Лондон от римската епоха , тогава най-големият град във Великобритания.

Хосе Ириарте, археолог от университета на Ексетър в югозападна Англия, каза, че е била необходима сложна система от организиран труд за изграждането на пътища и хиляди земни могили.

„Инките и маите са строили с камък , но хората в Амазония обикновено не са разполагали с камък за строеж — строили са с кал. Това все още е огромно количество труд“, каза Ириарте.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка