Асът в кулинарната фотография Илиан Илиев: Най-трудно се снима шоколад и изцедено кисело мляко в бял тензух

Майсторът на обектива представи във Велико Търново книги, в които е съавтор с известни кулинари

Майстор на кулинарната фотография гостува във Велико Търново, където представи творчеството си. Проявата бе част от програмата на "Фоайе на книгата с автограф 2024". Илиан Илиев е фотограф в бранша на световно ниво и е носител на 9 кулинарни оскара. Той снима и преподава тънкостите на своето изкуство в целия свят, съавтор е на 12 книги, участва в различни конкурси и проекти.

Пред търновци във Винения дегустационен център на Самоводската чаршия художникът- илюстратор на кулинарни издания разказа любопитни факти от живота си, творчеството си, както и за общия си проект с шеф Светлана Илиева, едната от звездите на  Hell’s Kitchen. Двамата са създали книгата "Светлана. Моят кулинарен свят" на софийското издателство "Атеа". Илиан Илиев сподели и за книгата, която са направили заедно с виртуозната майсторка на тортите Биляна Владимирова "Вкъщи. Аромати от домашната фурна". На срещата присъства издателя Делян Илиев.

Майсторът на обектива сподели, че интересът към кулинарната литература напоследък е породен от това, че хората оценяват приготвянето на храната като изкуство и че могат да експериментират с нея, за да си доставят наслада и удоволствие. Най-важното условие според известния фотограф е здравословното хранене.

Илиан Илиев има завиден опит с обектива. Бил е журналист и военен фотограф като е отразявал Косовската война. След това се увлякъл по сценичната фотография като работил с балерини и създал уникални кадри с тях през 2000 година. В последствие след като се преместил със семейството си в Манчестър, открил, че може да се изявява с кулинарна фотография, при която реално рисува с цветове, форми, светлина. Илиян Илиев изтъква, че най-благодатен цвят е кафявият. Шоколадът обаче най-трудно се снима. Той е като магия, много е капризен и е важно умело да се борави със светлината, защото често посинява в снимката.

"Най-голямото предизвикателство за фотографа е да снима изцедено кисело мляко в бял тензух, а трябва да се създаде обем на тази храна. Имам кадри на изцедено кисело мляко върху тъмна дъска и тънкостта тук е да намериш баланса като покажеш продукта върху това тъмно дърво, структурата на киселото мляко и  в същото време и дупчиците на тензуха да са там", разкрива Илиев.

В практиката си е установил, че храната става все по-достъпна. Хората все повече обръщат внимание как е аранжирана чинията, какво има в нея, как се добива храната.
Не крие, че много обича да снима сладкиши, които са феерия от багри и форми и интересни структури, но самият той не консумира сладко.
Асът на кулинарната фотография изтъкна, че първата му книга е посветена на готвенето с кисело мляко, която е издадена от компания в Сидни, Австралия.  

На сбирката Илиев показа и книга, създадена с участието на 25 готвачи от топ хотелите на Сейшелските острови. Гостът показа свои рекламни видеа и книгите, в които участва, една от които - "Хедонистите", вече е финалист на престижен конкурс в САЩ. Обясни, че в момента работи върху 13-тата си книга, в която показва майсторството на изявени жени готвачи от България.

"Произхождам от кулинарно семейство. Моята пра-баба е била готвач в манастир край Монтана. След Втората световна война е готвила в приют за деца сираци.

На 9 април изтъкнатият фотограф се срещна и с учениците от 10-ти и 11-ти клас, специалност "Кетъринг" в Професионалната гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон" във Велико Търново.

"Спечелил съм доста награди, но те са общи - една книга се прави от един голям отбор. Зад  всяка една книга стоят, като се започне от човека който снабдява с продуктите, готвачът, когато се заснеме материала, после идва текста, редакторите... и най- накрая идва и издателят и казва: "Това тук не ми харесва, я го променете!". Така че един голям отбор работи, за да се стигне до едно издание, което да отиде на пазара и  да участва на конкурси", обясни пред младежите Илиан Илев.
Той ги посъветва, че е важно да познават вкусовете.

"Аз снимам, за да продавам моите снимки, вие ще готвите, за да продавате храната, която произвеждате. Целта е клиентът да бъде доволен, "да го хванеш" още от първия момент. Храната е донякъде и голяма част от културата на тези, които я продават. Ще ви дам пример с реклама на голям супермаркет, собственост на кралската фамилия в Англия - една кошничка с пържени картофки. До нея има една снимчица и пише: "За прекрасен резултат само добавете!". Какво бихте добавили вие на пържените картофки, за да станат wow?, се обърна Илиан Илиев към учениците и след като получи различни отговори - "сирене", "кетчуп", "риба", "сос", продължи:  "Ако сте родени в Англия и се наредите да купувате от "Fish and chips", и ако си поръчате една или две порции - те ти слагат пържените картофки, наръсват щедро оцет и ти слагат парчето риба. Каартофките с оцет - това е култура. Със Светлана Илиева бяхме поканени да направим една вечер на българската кухня в Янтай, точно срещу Корея. И шокът беше - тя прави една хубава шопска салата, но никой от 20-тината човека на вечерята не я пипна. Накрая ги питам - "Къде грешим?" А те: "Вие нали сте професионаални готвачи? Сирене така не се яде и защо ни сервирате сурова краставица?". Ето ви отново довод, че храната е култура. Там, в един много скъп ресторант, ядохме шишчета от копринени буби и нашата домакиня ни подканваше да си хапваме, тъй като били пълни с протеини", даде примери Илиев.

Фотографът провокира бъдещите готвачи с различни въпроси като колко минерала съдържа келтската сол и защо е толкова здравословна. Попита ги и каква е разликата между сода бикарбонат и бакпулвер, как се нарича термичният процес при препържването на пържолата на тиган, разказа им за характеристиките на кваса и др.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони