Афера на испански политик прави Бразилия царица на кафето

В момента в страната се отглежда около една трета от световната реколта на кафе в света.

Франсиско де Мело Палхета, съблазнен от съпруга на португалския губернатор, получил семената, които по-късно засадил в страната, скрити в букет от нея на сбогуване

Вече 150 години тя оглавява световната класация

Роби гледали до 8 хиляди растения на човек

“Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота!

I част

Бразилия е най-големият световен производител на кафе вече 150 години. В момента в страната фермери отглеждат около една трета от световната реколта, въпреки че в миналото пазарният й дял е бил осемдесет процента. Кафето е дощло в Бразилия от Френска Гвиана през 1727 г., докато Бразилия все още е под властта на Португалия.

Първото кафе в Бразилия е било засадено от испанския политик Франсиско де Мело Палхета в района на Пара в северната част на страната. Според историята Палхета пътувал до Френска Гвиана по дипломатически път на мисия. Но той бил съблазнен от съпругата на губернатора на Португалия и след края на тяхната афера получил семена на кафе, скрити в букет от нея, като подарък при неговото отпътуване. Кафето, което той засажда при завръщането си у дома, вероятно е било използвано само за домашна консумация в началото, като остава сравнително маловажна реколта, докато не започва да извоюва своя път на юг, преминавайки от градина в градина и от ферма до ферма.

Търговското производство на кафе започва от местността край река Параиба, сравнително близо до Рио де Жанейро. Този район е подходящ за кафе, не само защото земята е плодородна, но и поради близостта му до мегаполиса Рио де Жанейро, което улеснява износа. За разлика от по-малките кафе ферми, които процъфтяват в Централна Америка, първите в Бразилия търговски стопанства са били големи плантации, използващи роби.

Този индустриализиран подход все още е сравнително рядък в останалия свят и доста уникален за бразилското кафе производство. То е агресивно - най-могъщият или силен печели клиентите, а един роб се е грижел за четири до седем хиляди растения. А когато почвата се изчерпи от интензивното земеделие, фермата просто преминава към по-чиста земя.

Производството на кафе в Бразилия процъфтява между 1820 и 1830 г., изпреварвайки търсенето на бразилските кафе любители, и започва да захранва по-широкия глобален пазар. Тези, които контролират производство на кафе, стават едновременно невероятно богати и много могъщи и са били с титли на “кафе барони”. Те са имали значително влияние върху политиките на правителството и подкрепата за кафе индустрията.

За да няма свръхпредлагане

Правителството изгаря 78 милиона торби със зърна

Втори бум на кафето до 30-та година на XX век

Вторият бум на кафето в Бразилия започнал през 1880-та и продължил до 1930-та. Огромното влияние на кафеени барони от Сао Паоло и производители на млечни продукти от Минас Герайс довело до политически климат, известен като cafe com leite период. Тогава правителството започнало практиката на валоризация, протекционистка практика, предназначена да стабилизира цената на кафето. То купувало кафе от производителите на завишена цена, когато пазарът е малък, и я задържало докато станел голям. Това означава стабилни цени за кафе бароните и предотвратяване на свръхпредлагане на кафето на по-ниски цени.

До 1920 г. Бразилия произвеждала 80% от кафето в света и тогава реколтата финансирала огромно количество от инфраструктурата в страната. Това неотслабващо производство довело до огромен излишък от кафе, който само засилил щетите от катастрофата по време на Великата депресия през 1930-те.

Бразилското правителство в крайна сметка изгаря около 78 милиона торби със запаси от кафе, за да повишат цените на реколтата, макар това да е имало малък ефект върху пазара.

До средата на 19 век

Робство на 1,5 милиона души стои зад производството

До 1830 г. Бразилия произвеждала 30% от световното кафе, като делът нараснал до 40% през 1840 г., въпреки че масовото увеличение на предлагането довежда до спад в глобалната цена за кафето. До средата на XIX век, бразилската кафеена индустрия разчитала на робския труд. Повече от 1,5 милиона роби са били докарани в Бразилия да обработват кафеените плантации. Когато британците спират търговията с роби между Бразилия и Африка през 1850 г., страната се обръща към мигрантския труд или нейната вътрешна търговия с роби.

Имало е големи страхове от премахването на робството в Бразилия през 1888 г. дали няма да застраши кафеената индустрия, но реколтата продължавала успешно да се събира и без робите от Африка.

Държало цената до 50-те години

Подписали международно споразумение за квоти

Страната вярвала, че би могла да просперира и без него

По време на Втората световна война е имало нарастваща загриженост в САЩ, че затворените европейски пазари и намаляването на цените на кафето, може да доведат Централнаите и Южноамерикански страни към симпатия към нацистите или комунистите. В опит да стабилизират цената на кафето, е сключено международно споразумение, базирано на система от квоти. Това споразумение държи цената на кафето, докато тя не се стабилизира в средата на 50-те години. Ако цените падали, квотите намалявали, а ако цените се покачвали, квотите се увеличавали.

Това споразумение продължава до 1989 г., след като Бразилия отказала да приеме намаление на квотата. Бразилия вярвала, че е изключително ефективен производител и би могла да просперира извън това съгласие. Резултатът от разпадането на интернационалното споразумение е нерегулиран пазар и драстичен спад на цените през следващите пет години. Резултата е криза с кафето, която вдъхновява движението за справедлива търговия сред производството на кафе.

През годините

Страната има чудовищен ефект върху глобалния пазар

Фактор е редуващият се цикъл на годишната реколта

Бразилия е такъв доминиращ доставчик на кафе в света до степен, че всичко, което повлиява на производството в страната, има чудовищен ефект върху глобалните цени. Един такъв фактор е редуващият се цикъл на годишната реколта. През годините става ясно, че реколтата там се люшка всяка година между голяма и малка.

Напоследък се работи за смекчаване на този ефект, създавайки по-малко вариации от година на година и по-голяма стабилност. Причината за тази промяна в реколтата е, че кафееното дърво има естествен променлив цикъл на големи и малки реколти, но това може да се контролира чрез подрязване.

В миналото е имало драматични инциденти в Бразилия като черен мраз от 1975 г., който намаля средно годишната реколта с близо 75 на сто. В резултат на замръзването, глобалната цена на кафето почти се удвоява веднага.

Ниска киселинност

Шоколадови нотки в чашата

Използват машини за събиране на реколтата

По-добрите бразилски кафета са с ниска киселинност, с тежко тялото и сладки, често с шоколадови и орехови вкусове.

Бразилия е безспорно най-напредналата и индустриализирана страна за производство на кафе в света. С фокус върху добива и производството, тя няма голяма репутация на производство на кафета от най-високо качество. Повечето големи стопанства наемат техники за сравнително грубо бране, като берачни ленти, където целият клон е от череши се обира с един замах. Ако насажденията са големи и равнинни (често срещани в по-големите ферми за кафе в Бразилия), те използват машини за събиране на реколтата, за да разклатят черешите от клоните. Нито един от методите не включва съображение за зрялост на черешите и в резултат може да има голям брой от неузрели череши в добитото кафе.

През 2000 и 2001 г. е имало две поредни извънредни години, което довежда до мащабна реколта през 2002 г. с огромно производство на кафе. Това поражда друг дълъг период на ниски цени на кафе, причинени от излишък от кафе на световния пазар.

*Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме