Базари и богатства от Босфора до Бурса 

Покритите базари са забележителности в Истанбул и Бурса.

Изобилие от злато и подправки 

Първата столица на Османската империя 

Архитектурни шедьоври и разнообразие от стилове 

Термални бани привличат и императорско минало 

По историческия път на вековни ханове 

Хотел за Агата Кристи и Хемингуей 

 


Наситени аромати на турско кафе и безброй екзотични подправки се смесват във въздуха, а съзнанието се хипнотизира от хилядите златни накити и произведения, които търговците из безкрайните покрити базари подреждат на витрините, състезавайки се кой магазин ще прилича повече на разкошния интериор в митичната пещера на Али Баба.

Но тук няма нужда от парола в стил “Сезам, отвори се!”. Цялото изобилие е достъпно за всеки, решил да проучи и извърви историческите пътища на вековни ханове и базари от Босфора до Бурса. Този мащабен и магически маршрут пренася сетивата през вековете и разкрива красотите на времената, в които Европа и Азия се срещат, за да сътворят някои от най-великолепните истории на цивилизацията.

Изобилието в базара на подправките в Истанбул

В края на януари журналисти от Европа тръгнаха по пътищата на старите ханове и базари в Истанбул и Бурса, за да вкусят “на терен” от екзотичната естетика на съответно първия и четвъртия град в Турция.

С единният крак в Европа и другия в Азия, Истанбул е имперска столица с неповторим дух. Днес огромният метрополис комбинира древното с модерното. Пътешествието започва от европейската част на града, от двете страни на прочутия ръкав на Босфора, известен с името Златния рог.

Един от входовете на Капалъчаршъ

Историческият път Бейоглу задължително минава през прочутото авеню Истиклял - най-натоварената пешеходна отсечка в Европа, предлагаща един километър разнообразие, архитектурни шедьоври, колоритни фигури, изкуство, барове, кафета, ресторанти, кина, театри, магазини, храмове разположени във всички посоки.

В района на Пера е и легендарния хотел “Пера Палас”, основан в края на XIX век и посещаван от литературни легенди като Ърнест Хемингуей и Агата Кристи, която според историите, пише “Убийство в Ориент Експрес”, докато е отседнала в този хотел. Истанбул предлага и пълна палитра исторически ханове като Нарманли Ин, построен през XIX век и използван като руско посолство до 1880-а година.

От “старата” страна на Златния рог откриваме и легендарния базар на подправките. Близо до моста Галата, той е задължителна спирка на всеки кулинарен тул. През XVII век е едно от най-посещаваните места в имперската столица. Богато декориран и с L-форма, базарът на подправките е бил последната спирка за керваните с камили, пътуващи по Пътя на коприната до Китай и Индия.

Само един базар е по-прочут от този с подправките - Капалъчаршъ, разбира се. Това място още носи славата на една от най-грандиозните дестинации за шопинг в света - над 30 хиляди квадратни метра, 64 покрити улици и повече от 4 хиляди магазина. Вековната история се прокрадва през този лабиринт на разнообразието и разточителността.

На два часа път по магистрала стигаме и до Бурса. Природа, история, архитектура... градът е популярен сред българи, както и сред жители на Истанбул, които през зимата посещават ски-курорти в близките до Бурса планини. Термалните бани изкушават семейства и “здравни туристи”, които пътуват до места, известни с естестевните си и полезни природни дадености. Бурса е и първата столица на Османската империя.

И тук историческият маршрут с ханове и базари ни предлага няколко шедьовъра на архитектурата. “Коза Хан” е поръчан от Султан Баязид II през 1492-а година. Ханът е построен с цел да генерира приходи за голяма джамия в Истанбул и е на два етажа, с 40 купола и малка джамия в центъра на големия двор. Ханът се състои от 95 стаи, използвани през столетията като магазини за коприна и копринени продукти.

Капалъчаршъ от високо

Близо до хана има огромен покрит базар, в който ще намерите изобилие от магазини за бижута, със специален фокус върху златото. Само няколко минути на разглеждане на солидните и еуфорично блестящи накити може да ни пренесе в древна приказка на Шехерезада. И да започнем неволно да се оглеждаме за някой преминаващ везир, проверяващ търговците на злато.

Българи по Пътя на коприната 

“Коза Хан” в Бурса

Бурса е исторически град на стратегическо място по Пътя на коприната, в подножието на планината Улудаг, известна в миналото като Витински Олимп. Градът е потънал в зеленина, а Улудаг е най-известният зимен спортен център в Турция, районът е обявен за национален парк. До най-високия връх може да се достигне с кола или лифт. В античността името на града е било Пруса, основан през 188/187 г. преди Христа от витинския цар Прусий I. До началото на XX век доминира гръцкото му название Прусса; на турски също е известен като Йешил Бурса (Yesil Bursa), тоест “Зелена Бурса”. От 74 г. е част от Римската империя. През византийско време е известен с термалните си извори, посещавани от императори.

През 1326 г. е символното му превземане от османците и е провъзгласен за първа столица на новата Османска империя. От 1326 до 1368 г. градът е столица на Османската империя. След опустошаването от монголите, Бурса преживява най-големия си разцвет при султан Мехмед I, който е погребан в града в “Йесил тюрбе” - “Зелената гробница”. Четвърти по големина град в страната след Истанбул, Анкара и Измир. Според преброяването от 2010 година населението му достига 2 605 495 души, но населението се е увеличило. Счита се, че в него е най-голямата колония на етнически турци от България, които съставляват значителен дял от жителите на града, а техен представител е избиран за кмет на Бурса.

Мостът на мечтите Ирганди 

Мостът Ирганди в Бурса

Една от най-очарователните забележителности в Бурса е историческият мост Ирганди, близо до центъра на четвъртия най-голям град в Турция. Това е единственият османски мост-базар, поръчан от прочутия търговец Хаси Муслихидин, син на Иргандали Али. Това зрелищно пространство за традиционни занаяти е построено през 1442 година, но е повреден при земетресението Голямата Бурса през 1854 г. Бомбардиран е от гръцката армия в турската война за независимост. Мостът Ирганди беше обновен и пуснат в употреба от община Османгази през 2004 г. Иргандският мост, който свързва районите Османгази и Йълдърим на Бурса, е една от най-важните структури на Гьокдере.

Прочутият мост-базар

В годините, когато е построен, е имало тридесет и два магазина, и склад от всяка страна на моста. След земетресението в средата на деветнадесети век е възстановен и върху него са изградени дървени магазини с различни размери.
Днес на моста Ирганди има различни занаятчийски работилници и магазини. Той е един от саво четирите моста-базари в света. Днес структурата е известна туристическа атракция и дестинация за запомнящи се фотографии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл