Бай Георги, който загина при пожара в COVID-отделението, построил параклис в двора си и го подарил на хората

Снимка: Архив
Бай Георги /вторият отляво - надясно, с къси панталони/ се снима със съмишленици пред още незавършения параклис в двора на къщата си в Старо село.

Сливенското Старо село тъгува за трагичната загуба на 81-годишния Георги Петров, който стана жертва на пожара в COVID-отделението в МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен. „Много ни е мъчно за него. Златен човек! В нашето село не сме имали църква. Но той сам направи параклис в двора на къщата си и го отвори за хората.  Помогнаха му приятели, наистина, но този човек предостави двора си и не спря да строи, докато не го изгради“, разказа кметицата Теодора Стоянов. До последно го виждали из двора. Успял да направи дори навес до параклиса, за да има къде хората да се събират и за радостни, и за тъжни поводи. До преди две-три седмици го виждали да се грижи за малката си оранжерия. Оплаквал се, че не се чувства много добре, но не можел без да се труди. Накрая, както работел, паднал. Извикали спешна помощ и го откарали в болницата в Сливен, каза кметицата. „Беше в много тежко състояние. Но успя да се пребори! Започна да се храни отново, възвърна се апетита му. Щяха да го изпишат утре, в понеделник“, заяви жената.  

Георги Петров е най-възрастният пациент в стаята,където избухнал пожара. Открили го с много тежки изгаряния, но с признаци за живот. Линейка на Центъра за спешна помощ веднага го е откарала в специализирана клиника в Пловдив. Но изгарянията от близо 90 процента били фатални.

За дългогодишния бивш служител на държавната фирма „Редки метали“ тъгуват и много близки, приятели. Съседите му на улица „Полк. Борис Дрангов“ в Сливен - също. Бай Георги, както го наричат те, е от онези човеци, които може никога да не получат общински отличия. Но правят това, което трябва, за да са задружни хората и да си помагат. Затова винаги ще ги помнят. „По негова идея бе направена паметна плоча на полк. Дрангов, героя от Първата световна война. Първо покани хора, които знаят историята, за да ни разкажат кой е Борис Дрангов. Поръча плочата. Дядо владика я освети... Помагаше на всеки от нас. Събираше ни. Организираше празници на живущите на улицата. Преди години земята изрови, но успя да получи съдействие от общината и даже асфалтираха“, разказа съсед. Хората са потресени от мъчителната кончина на обичания приятел. И са категорични: „Въпреки възрастта си, той беше здрав, твърд човек, постоянно работеше нещо. Той нито пушеше, нито пиеше!“.

Георги Петров е един от героите на „Труд“.  На неговата неуморна деятелност и човешка отзивчивост сме посветили много редове.

За трагичния инцидент се води досъдебно производство.  Другите две жертви, които са загинали на място, са на 66 и 70 години. Сигнал за пожара е подаден в 2,39 часа на 14 ноември. Два екипа на РДПБЗН са отишли на място и са успели да ликвидират бедствието в болничната стая на четвъртия етаж за минути. В помещението се е провеждала кислородотерапия. Заключението е, че няма техническа повреда в кислородната инсталация. В стаята обаче е намерена обгоряла запалка. Основната версия е, че пожарът е избухнал след използването й.

При пожара няма други пострадали.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони