БАКБ с по-изгодни „зелени“ кредити

Ръководството на БАКБ представи Доклад за устойчиво развитие на банката.

Банката прилага стратегия за устойчиво развитие

Ще купува само „зелен“ ток

Българо-американска кредитна банка (БАКБ) ще предложи по-добри условия по отношение на срок и лихва за кредити за покупка на апартаменти с енергиен клас А и Б. Банката финансира и инвестиционни проекти за строителство на такива сгради. Това стана ясно но време на форум, на който Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ и главен акционер в банката, и Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор на банката, представиха ESG стратегията и Доклад за устойчиво развитие на кредитната институция.

Предоставянето на по-добри условия за покупка на апартаменти с висока енергийна ефективност е част от стратегията на банката за устойчиво развитие. Близо 45-50% от всички отпуснати от банката кредити са за бизнес, който подобрява околната среда.

ESG стратегията (Environmental, Social and Governance) на банката се отнася за екологично, социално и корпоративно управление. Още през 2011 г., когато Цветелина Бориславова пое банката, си поставихме за цел БАКБ да бъде „зелената“ банка на България, каза Илиан Георгиев. 12 години работим, за да реализираме много проекти с идеята да щадим околната среда, допълни той. Сега банката отново е първата, която не е част от международна група, която представя Доклад за устойчиво развитие, и то три години преди крайния срок да го направи.

За нас „зелената“ идея е приоритет много отдавна, каза Цветелина Бориславова. Още през 2011 г. я заложихме като приоритет за банката и това доведе до изключително добри резултати, допълни тя. За БАКБ „зелената“ идея е начин за развитие на обществото. Трябва да се наблегне и на образованието на децата, защото този преход не може да се случи изведнъж, каза Цветелина Бориславова.

Банката работи активно за прилагане на нови технологии и иновативни решения, като финансира такива проекти на бизнеса. Има американска технология, която от две-три години е приложена в Китай, за улавяне на въглеродния диоксид от ТЕЦ-ове и превръщането му в тор. Тя би могла да се използва и от ТЕЦ-овете в България. Представили сме технологията на най-високо ниво, но чакаме решение, каза Цветелина Бориславова.

В банката работят 350 души, а целта е до края на следващата година целият екип да мине обучение по ESG. Предстои банката да започне да купува само „зелен“ ток.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси