Бедните губят най-много в кризата

Доходите на българите от заплати са намалели с около 2,8% заради предприетите мерки срещу разпространението на Covid-19, показват данни на Евростат. Средно за страните-членки на ЕС очакваната загуба на доходи от заетост през 2020 г. е 5,2% спрямо миналата година.

Настоящата криза заради пандемията от Covid-19 и затварянето на бизнеси като мярка срещу разпространението на вируса, доведоха до безпрецедентно нарастване на броя на отсъстващите от работа хора и до ръст на безработицата. Затова от Евростат са направили експериментална оценка за загубите на доходи от заетост по време на пандемията.

Средните доходи от заплати на работещите европейци са намалели до около 23 700 евро за 2020 г., при 25 000 евро за 2019 г., показват данните на Евростат. Влиянието на кризата е много неравномерно разпределено между държавите-членки и е особено силно за най-уязвимите групи от трудоспособното население. Хората с ниски заплати имат от 3 до 6 пъти по-големи загуби на доходи от заплати в сравнение с тези с висока заплата в половината от страните от ЕС.
У нас хората с ниски възнаграждения са загубили около 6% от доходите си, тези със средни са загубили под 4%, а тези с високи – под 2% от доходите си от заплати.

Националните правителства са въвели различни схеми за справяне с икономическите последици от Covid-19, като голяма част от тях са за запазване на работните места (схеми за компенсация на заплатите). Те допринесоха за смекчаване на загубата на доход във всички страни от ЕС, като общата загуба на доходи намаля наполовина, посочват от Евростат. У нас след мерките на правителството загубите на доходи от заплати са средно под 2%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика