Без кои органи можем да живеем

Случва се човек да остане без пръст при инцидент и това не се отразява особено на живота му. Стотици хиляди живеят с изваден апендикс, без сливици, око или полови органи. Не можем обаче без сърце, черен дроб, мозък, въпреки че съществуват някои нюанси... Човешкият организъм има удивителната способност да се приспособява и да функционира без някои органи, макар да са му единствени.

Далак (слезка)

Слезката е една и за разлика от апендикса постоянно е заета да произвежда лимфоцити, които са главното оръжие на имунната система. Човек може да живее и след отстраняването й, но е много по-възприемчив към болестотворни бактерии и затова трябва да се пази цял живот.

Стомах

Операцията по пълното отстраняване на стомаха (резекция) не е най-доброто, което може да ви се случи, но не е смъртоносно. Да отначало храненето е по венозен път, а после цял живот ще бъдете на диета, но ще живеете. Ще трябва всеки ден да приемате допълнително витамини, защото усвояването им от червата е по-слабо, отколкото от стомаха.

Малък мозък

Невролозите и досега не могат да обяснят как е възможно да се живее без част от мозъка – става дума за малкия мозък, който отговаря за координацията на движенията. Но се случва. През 2015 г. е регистриран случай на липса на този орган у 24-годишна китайка, която цял живот имала трудности с ходенето и не била най-добрата ученичка, но успяла да живее нормално и дори родила дете. За липсата на малък мозък и на хранещи го кръвоносни съдове лекарите разбрали, когато тя потърсила помощ за чест световъртеж.

Задстомашна и щитовидна жлеза

Намесата в ендокринната система е много опасна, затова лекарите прибягват до пълно отстраняване на щитовидната и на задстомашната жлеза само в краен случай. Без тези органи животът е възможен, но е съпроводен с много странични ефекти. Освен това е нужна пожизнена хормонално-заместителна терапия.

Жлъчка

Операцията по отстраняването й вече е рутинна, извършва се лапароскопски. Жлъчката е чувствителен и лесно уязвим орган, добре че не е жизненоважна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука