Без обрати в бенефиса на Живко Миланов, „Локо“ (Пд) е на финал

БУЛФОТО
Мартин Луков спаси всичко възможно на "Герена" по пътя към финала.

Носителят на Купата на България „Локомотив“ (Пд) е на втори пореден финал за пръв път в своята история. „Смърфовете“ не допуснаха обрат на „Герена“ срещу „Левски“, изкопчвайки скъпоценно 0:0. С общ резултат 2:0 тимът на Бруно Акрапович чака своя съперник в мача за трофея на 1 юли, който ще бъде излъчен в двойката ЦСКА – „Ботев“ (Пд) в сряда вечер.
На стадион „Георги Аспарухов“ домакините опитаха да обърнат развоя на срещата, но твърде плахо. Отборът на Георги Тодоров погледна по-сериозно към противниковата врата едва след 60-ата минута. Всички по-сериозни положения на „сините“ бяха отразени от вратаря на гостите Мартин Луков. Мачът бе и последен в кариерата на капитана на домакините Живко Миланов, обявил ден по-рано, че приключва с футбола. Юношата на "сините" бе изпратен подобаващо от феновете, скандирали неговото име преди, по време и след двубоя.

Георги Тодоров направи четири промени в стартовия състав спрямо двубоя с ЦСКА (3:3) през уикенда. Под рамката в трети пореден мач застана Георги Георгиев. В защита се завърна Живко Миланов, а останалите трима бяха Янис Каргас, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов, изиграл своя мач №100 за клуба. В средата опитният специалист се довери на Хали Тиам, натоварен с по-дефанзивни функции, както и Симеон Славчев и Франко Мазурек. Отляво традиционно действаше Паулиньо, а на отсрешния фланг – Станислав Иванов. В предни позиции застана Стайн Спиерингс.

На свой ред Бруно Акрапович не поднесе особени изненади, а стартовите му единадесет бяха същите от първия мач на „Лаута“ преди две седмици.
Пред Мартин Луков действаха Милош Петрович, Лукас Масоеро и Динис Алмейда. В ролята на халф-бекове се изявяха Йосип Томашевич и Бирсент Карагерен. Халфовата линия на „смърфовете“ бе изградена от Петър Витанов, Лукас Салинас и Первиз Умарбаев, а в атака обичайните заподозряни – Анте Аралица и Димитър Илиев.

В началните минути двата отбора не бързаха да атакуват и предпочетоха да заложат на по-сигурни действия. Едва в 21-ата минута „сините“ организираха опасна атака, след като Станислав Иванов получи на границата на наказателното поле, а впоследствие пусна хитър пас зад отбраната на гостите, но стражът Луков пресече.
Минута по-рано феновете на „сините“ издигнаха транспаранти, посветени на капитана Живко Миланов и повече от две минути скандираха името му, след като обяви, че това ще е последният му мач. В 24-ата минута столичният тим отново организира опасна атака, преминала през Мазурек, който подаде на Станислав Иванов, но крилото бе затворено умело от „черно-белите“, а ударът му мина встрани. На свой ред „смърфовете“ рядко се впускаха в атаки, а при всяка възможност бавиха времето предвид комфортния аванс. В 43-ата минута дойде и най-сериозната опасност за полувремето. Милош Петрович центрира в наказателното поле на домакините, където Карагерен засече, но Георги Георгиев с веща намеса изби острия удар. На фона на многото спирания на игра главният рефер Никола Попов даде само минута продължение.

На почивката Тодоров направи двойна смяна – Робърта и Мартин Райнов замениха Спиерингс и Мазурек, изваждайки на практика и по-креативните си играчи.
В 56-ата минута именно Райнов изведе Робърта на добра позиция, но нидерландецът се забави и така и не успя да отправи удар, въпреки отдалата му се възможност.
В 64-ата минута „сините“ успяха най-накрая да отправят по-сериозен поглед към вратата на Луков. Тогава Горанов центрира в наказателното, където Робърта стреля с глава, но стражът на „смърфовете“ успя да парира в последния момент. Секунди по-късно разбъркване в наказателното поле достигна до Станислав Иванов, който стреля, но и неговият шут бе париран. И отново Луков запази нулите при последвалата „синя“ опасност, когато Робърта стреля от близко разстояние от въздуха.
В 80-ата минута Каргас получи деветия си картон и ще пропусне следващите два мача на тима с „Берое“ и „Славия“. В заключителните минути Луков се намеси вещо на нови два пъти, с което запази спокойствието на своя тим. В даденото от съдията 6-минутно продължение Каргас вкара след центриране от ъглов, но с цената на нарушение и голът бе отменен.

Така в крайна сметка "Левски" остава без трофей за поредна година, а "Локомотив" (Пд) се надява да защити Купата на 1 юли.