Без поредица от глоби при сгрешена винетка

Връщат ни недължимите платени суми до 5 дни

Да ни уведомят до 3 работни дни за компенсаторни такси към АПИ, настоява омбудсманът

Коригират до 3 сгрешени символа 

Водачите, които са сгрешили данните си при закупуване на електронна винетка да не плащат солени глоби и компенсаторни такси, натрупващи се докато шофьорите нямат представа за нарушението. Това предлага омбудсманът Диана Ковачева. Тя внесе в парламента промени в Закона за пътищата и Закона за движение по пътищата. С тях ще се преустанови начисляването на такса от 70 лв. или глоба от 300 лв., ако таксата не бъде платена, за шофьори, допуснали грешка в изписването на регистрационния номер до три символа или изпуснат такъв, при закупуването на е-винетки.

Омбудсманът предлага водачите да бъдат уведомявани в срок до 3 работни дни за натрупани компенсаторни такси към Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), за да не бъдат санкционирани няколко пъти за грешка, която нямат представа, че са допуснали. 

„Липсата на изрично уведомяване за дължима компенсаторна такса смятам за недопустимо. То следва да е необходим елемент от процедурата, след като законодателят е предвидил санкция, плащането на която освобождава от административнонаказателна отговорност. По този начин собственик на МПС, който е подал грешни данни, без умисъл, ще може да реагира своевременно и да отстрани грешката“, категорична е Ковачева в мотивите към предложението си.
Омбудсманът предлага и да се позволи да се коригират до 3 сгрешени символа на регистрационния номер. В момента е разрешено да се поправят до 2 символа. 

Според Ковачева една от най-честите грешки при покупка на винетка е изписване на буква О вместо цифра 0. Тя настоява и за корекция и при неизписването на символ от регистрационния номер на автомобил, за каквито случаи е сезирана, което също е неволно действие.

Омбудсманът е категоричен, че при допусната фактическа грешка в изписването на номера, очевидно няма вина, следователно не може да бъде налагано административно наказание. Ковачева твърди, че корекцията на сгрешена винетка „представлява единствено отстраняване на фактическа грешка и действието на корекцията следва да бъде от момента на първоначално направеното волеизявление“.

С промените се предлага и платените недължими суми от водачите да им бъдат връщани в рамките на 5 работни дни – по банков път или на каса. Омбудсманът подчертава, че действащия Закон за пътищата не решава проблемите на гражданите с наложени компенсаторни такси след поправяне на сгрешения номер, тъй като въпреки корекцията сумите остават дължими, а „ усвояването по този начин на средства на практика води до неоснователно обогатяване“.

Дължат повече от стойността на автомобила

 

Трупат такси от 3500 лева

Заради липсата на информация за сгрешени винетки, се стига до фрапиращи случаи. Като например натрупване на компенсаторни такси за 3 месеца в рамките на 3500 лева заради регистрирани 50 нарушения, за които шофьорът няма представа, че е извършил, смятайки че пътува с редовна електронна винетка.

Според омбудсмана подобни санкции не съответстват на извършеното нарушение, а понякога те дори могат да надвишат цената на лек автомобил. Още повече, ако водачът откаже да заплати компенсаторните такси, които го освобождават от административнонаказателна отговорност - предвидената глоба за движение без винетка за лек автомобил е 300 лв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България