Без хартиени рецепти - удар срещу лекари и пациенти

Лекарите са категорични, че биха се радвали да се отърват от бумащината, с която за залети, но не по този начин с рецептите, който им връзва ръцете при домашни посещения и при работа с по-възрастни пациенти.

Джипитата от цялата страна със становища против промените на МЗ

Отнемат се права, такова нещо няма никъде по света, казват специалистите

Електронно само “зелени” и “жълти

Лекари от цялата страна се обявиха против отпадането на хартиените рецепти. Според тях не е редно изписването на терапията само по електронен път да стане единствен начин за работа и го окаче-ствиха като пореден удар срещу професията лекар. Такава ситуация нямало никъде по света, категорични са те.

Отпадането на хартиените рецепти здравното министерство е заложило в промени в Наредба №4, качени за обществено обсъждане. Те предвиждат от 1 май лекарства да се изписват само по електронен път.

Това ще доведе до затрудено лечение на пациента, ще се натоварят още повече спешните отделения и ще бъде отнето правото на една част от лекарите, пенсионери и такива, които нямат достъп до електронната система, да изписват медикаменти, категорични бяха лични лекари от цялата страна пред “Труд”. Междувременно от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България разпространиха официална обща позиция, в която казват, че не подкрепят идеята за края на хартиения вариант и предлагат електронно изписване само за “зелени” и “жълти” рецепти.

“Единственият приемлив и работещ вариант за общопрактикуващите лекари е да се запази възможността да се изписва бяла рецепта в хартиен или електронен вариант”, посочват личните лекари.

Единственият позитив, който специалистите виждат в електронната рецепта, е че може да се засилили контролът върху предписването на лекарства.


“Заложените промени в Наредба №4 ще създадат още една пречка в своевременното лечение, ще увеличат още повече напрежението лекар - пациент и не на последно място ще са поредният удар по професията лекар. Ние не сме против дигитализацията или контрола върху изписването на медикаменти, но нека това стане без да се отнема правото на хартиена рецепта. Ние лекарите сме тези, които предписват медикамента, ние сме тези, които познават здравния статус на пациента, алергиите му и придружаващите заболявания”, пишат в становището си по казуса медиците от Районната колегия на БЛС-Шумен, начело с д-р Десислава Найденова.

Те казват, че се отнемат права, защото лекарят практикува професията си и извън кабинета си, по всяко време в денонощието. “С отпадането на хартиената рецепта ще бъде нарушено това право, нещо повече ще има ситуации, в които ще бъде поставен в риск живота на пациента. За нас е недопустимо хартиената рецепта, изписана от нас да бъде изпълнявана в съседни нам страни и невалидна в собствената ни страна”, уточняват от лекарската колегия.

Д-р Светлин Митев, председател на РК на БЛС-Варна: С телефон ли ще пишем рецепти при домашни посещения?

Тоталното премахване на хартиените рецепти не е полезно за лекарите и за пациентите, затова те трябва да се запазят паралелно с електронните. Изписването на електронна рецепта ще е по-бавно, тъй като медиците ще трябва да търсим кода на подходящото лекарство в дългите листи от препарати. Пациентите няма да имат достъп до рецептата, което ще затрудни част от тях. Такъв вариант няма никъде по света. Нашите хартиени бели рецепти сега се признават и в други страни като Турция, Испания, Германия, което улеснява мнозина пациенти. Не е ясно как ние и спешните медици ще предписваме лекарства при домашни посещения - със смартфони ли? Здравното министерство не е съгласувало промяната със съсловните организации. След като се борим за електронно здравеопазване, нека първо да тръгнем от амбулаторните листи, които гълтат тонове хартия. От 20 г. на всеки 3 месеца се правят промени, но никой не успя да въведе полезната и валидна по света идентификационна карта на пациента.

Д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на личните лекари в Бургас: Връзката не е сигурна, системите забиват

Не е сигурна връзката, системите забиват. Може да се наложи даден пациент да чака 15- 20 минути, ако да речем няма интернет. Докато хартиената рецепта се изписва много по-бързо и е много по-удобно за пациентите. Сякаш че не е удачно да се налага този вариант, въпреки че рано или късно ще се мине на него. Засега може би да се отложи.

Д-р Христо Димитров, личен лекар и председател на БЛС - Велико Търново: Безумна инициатива

Чудесно е да развиваме електронните способи за обработка на информация, но този метод трябва да е издържан и да работи в интерес и на пациентите, и на лекарите. Ние обаче го правим по начин, който не е изпитан, изпробван, тестван. Намеренията са хартиените рецепти да бъдат напълно забравени. Никъде по света не е постигнато това, а ние ако го направим, ще сме първи сред първите. Това е безумна инициатива. Изписването на лекарства по електронен път ще е възможно само в кабинет, на компютър, снабден със специален софтуер. Не е редно да се ограничават медиците и те да могат да изписват лекарства само ако разполагат с въпросния софтуер. Има и разумни аргументи за тази реформа. Така ще се засили контролът в аптеките. Предлагаме белите рецепти да са под отчетност в аптеките. Така всички терапии ще са лесно проследими. Но пък се изисква пациентите да имат собствен електронен идентификатор. Според оскъдното мислене на чиновниците обаче лекарите ще трябва да издават референтен номер на пациентите си, което е немислимо.

Д-р Юлия Бянкова, завеждаща анестезиологията в МБАЛ “Д-р Иван Силимински” - Сливен: Първо да въведат ред в продажбите на лекарства

Не съм против електронните рецепти, но хартиените трябва да останат като резервен вариант. Първо, защото, когато хакери ударят електронната система, както е от два дни насам, хората с лекарства по здравна каса не могат да си купят. Второ, защото ние, лекарите от болничната помощ, например, много често изписваме пациентите с хартиени рецепти, в които не всички лекарства за реимбурсирани. Трето, всички знаят, че пациентите използват хартиените рецепти, ако се налага да си купят лекарства от чужбина, защото тук ги няма или са по-скъпо. С колеги обсъждахме темата и бих искала да кажа, че преди да отпаднат хартиените рецепти, МЗ трябва да въведе ред в продажбите, защото сега всеки може да си купи почти всяко лекарство и без рецепта. Дори в Албания не можеш да си купиш лекарство без рецепта и това е факт. Така че, идеята за отпадането на хартиените рецепти е лицемерие! Не знам ни карат да се вторачваме въобще в темата “хартиените рецепти да отпаднат”, като има толкова по-важни неща за решаване в здравеопазването.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве