Безводие мъчи 10% от селищата във Варненско

Управителят на "ВиК-Варна" инж. Веселин Русев /вляво/ и кметът на Аврен Емануил Манолов обобщиха резултатите от срещата.

Кметове настояват за държавно финансиране и бърза писта за водни проекти

Безводие мъчи 10% от селищата във Варненско. Всеки ден на режим са между 10 и 15 села. Заради жегите и трайното засушаване подземните източници на живителна течност пресъхват, а потреблението расте, особено в селата край Варна, чието население от пандемията насам се увеличи няколко пъти. Хронични проблеми с водоподаването имат общините Аврен, Долни чифлик, Бяла, Вълчи дол, Суворово. Това съобщи управителят на „ВиК-Варна“ инж. Веселин Русев след среща с кметовете на общини от областта, на която бе решено съвместно да се набележат устойчиви решения на проблема. Сред тях са търсенето на нови водоизточници чрез дълбоки сондажи, усилване на мощностите на помпите, рехабилитация на мрежата и засилен контрол за нерегламентирано ползване на питейна вода.

До края на седмицата всяка от общините ще определи приоритетни задачи, чиято реализация ще позволи догодина да няма водни неволи, каза инж. Русев. Проектите ще бъдат представени на среща с МРРБ и Български ВиК холдинг. За да се реализират, холдингът трябва да осигури безвъзмездно финансиране, а не кредити, каквито предлага в момента, подчерта кметът на Аврен Емануил Манолов. Той заяви, че общините нямат шанс сами да обезпечат такива проекти и посочи, че само за един сондаж от 500 метра са нужни 1 млн. лв., без в сметката да е включено полагането на тръби.

„Битката за вода ще продължи през следващото десетилетие. Областният град расте на юг, а най-близките села станаха спални на Варна. В тях живеят много хора без адресна регистрация, които обаче ползват вода. Само в с. Приселци абонатите на ВиК са 950, а живеещите са над 4000 души. Всеки иска да обитава къща с двор и морава и да не се ограничава в потреблението, щом може да плаща сметки. Но голяма част от довеждащите водопроводи са стари, а капацитетът на местните водоизточници не е достатъчен, за да покрие повишената в пъти консумация“, обобщи Манолов.

Той бе категоричен, че държавата трябва да осигури средства на всички засегнати общини и да предприеме мерки за контрол на потреблението, тъй като сега заради масовото поливане на градини, тревни площи, пълненето на басейни и резервоари често високите части на селищата остават на сухо.

Кметовете на общини във Варненска област настояват и за законодателни промени, които да позволят бързото разглеждане на инфраструктурните проекти на общините. Сега те чакат дълго време за съгласуване. Такъв е случаят с нов сондаж в с. Садово, който ще бъде пуснат в експлоатация до дни след проточила се 4 години процедура.

 

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони