Безмилостните жени под знамето на Хитлер

Кадри от „Жени под знамето на Хитлер“

Документален разказ за смъртоносни дами

Много от тях са се измъкнали 

Нови разкрития на исторички 

„Жени под знамето на Хитлер“ е заглавието на документална премиера, която разкрива неподозирани измерения от периода на Третия райх. Известни исторички стоят зад новия проект, който тръгва по Viasat History премиерно от 8 април от 22:00 часа, с повторения на 10 април от 22:55 часа и на 29 април от 22:00 часа.

Пропаганден постер на Третия райх

В двете серии по 60 минути публиката ще види как се разгръща стряскаща история за най-едни от мрачните времена на XX век. Германските жени може да се възприемат за пасивни свидетели на ужасяващите престъпления, извършени от нацисткия режим, но много от тях са били активни участници в диктатурата - а някои се оказват също толкова брутални и безмилостни, колкото и по-известните от тях мъже.

Защо следвоенното правосъдие си затваря очите за техните престъпления? През последните 15 години ново поколение международни историци търси да разкрие истината за това колко дълбоко са били замесени жените от Третия райх в зверствата.

Този документален филм в две части разкрива неизвестни досега истории за жените, отказали да живеят в сянката на мъжете-нацисти. Още през 30-те години на миналия в редиците на „Хитлеровата младеж“ се вливат над 200 хиляди момичета. Нацистите не давали важни позиции на жените в своите властови структури, но ги подготвяли за ролите на майки. Според създателите на поредицата те попивали много от идеологията на Третия райх. 

Много жени служели в нацисткия режим на по-ниски позиции и изпълнявали различни роли. Една от историите е на секретарката Гертруд Слотке, която е работила в нацистката администрация и отговаряла за депортацията на евреи в концентрационни лагери. Нейният началник напуска и тя се озовава в особено важна позиция, точно според нейните амбиции. Така, според създателите на документалната творба, Гертруд става господарка на живота и смъртта. Тя решавала кой да поеме към лагерите на изтреблението и кой да оцелее. В нейните ръце са се намирали животите на безброй евреи. 

„Жени под знамето на Хитлер“ разкрива как някои от „героините“ в историята са били изправяни пред съда, но много са успяли да се измъкнат. 

Историчката Катрин Компиш: Не става въпрос за феминизъм и еманципация

Те са помагали за функционирането на машината на терора

Историчката Катрин Компиш е една от авторките на премиерната документална творба. Тя разказа специално пред „Труд News“ за процеса по събиране на информация за „Жени под знамето на Хитлер“. „Изобщо не беше лесно и включваше много детайлно и дълбоко проучване на жените в редиците на Третия райх. Прекарах много време в Хамбург, където има мемориален обект и изобилие от исторически материали и документи. Четох много за структурата и организацията в концентрационните лагери и женското участие в тях. Но изобщо не беше лесно да се намери по-подробна информация за ролята на секретарките, например. Ала системата не би могла да функционира без тях. Те са помагали за гладкото действие на машината на терора. 

Според Компиш тази нова историческа светлина върху ключовата роля на жените в съществуването на Третия райх не би следвало да се интерпретира като форма на феминизъм, но признава, че въпросът е труден. „Дори аз се запитах това, когато започнахме да изучаваме темата. Жените от този период на германската история са били представяни по-скоро като част от Съпротивата и са традиционно описвани като символ на борбата за добро. Но когато започнах да чета за жените в Третия райх нямаше как да не си задам въпроса за феминизма и еманципацията. Няма как да говорим за равенство и да гледаме само положителните страни на хората. Никой не е само добър и благороден. 

Но и никой не е само лош. Злото е част от човешката природа. Трябва да вникнем в обществото и да видим как то еволюира, да разгледаме тъмните му страни. Няма как да гледаме на жените от 30-те години на XX век в Германия без да хвърлим поглед към обществото като цяло. То е било едно извратено общество, с много несправедливост. Но в крайна сметка не става въпрос за феминизъм и еманципация. Става въпрос за едно тотално корумпирано общество, в което различните групи са хвърляни една срещу друга.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Кино