Белгия спечели ценни 3 точки, Лукаку - с отменен гол и срещу Румъния

Белгия победи Румъния с 2:0 на „РайнЕнерджиЩадион“ в Кьолн в мач от втория кръг на група „Е“ на Евро 2024 в Германия. В другата среща от тази група вчера Украйна надигра Словакия с 2:1.

“Червените дяволи” поведоха още във 2-ата минута, след като Ромелу Лукаку подаде на Юри Тилеманс, който със силен шут откри резултата. Румънците можеха да изравнят веднага, след като след корнер Раду Драгушин би с глава, но стражът на белгийците Кун Кастеелс спаси.

В 14-ата минута Жереми Доку намери Лукаку в наказателното поле, но изстрелът му бе блокиран от Драгушин. Пет минути по-късно Кевин Де Бройне подаде към Доди Лукебакио, който стреля, но вратарят на съседите ни Флорин Ница с плонж изби. В 21-ата минута Валентин Михъила би над напречната греда на белгийската врата. След половин час игра Ница спаси и удар на Жереми Доку, след което се справи блестящо и след още два опита на Лукабакио.

През второто полувреме Денис Ман стреля в ръцете на Кастеeлс, а Михъила повтори неудачния си поит за гол от първата част. В 59-ата минута Де Бройне центрира от свободен удар, а Лукаку прати топката в ръцете на Ница. В 63-ата минута Амаду Онана комбинира с Де Бройне, той изведе Лукаку, който стреля и вкара гол. Попадението обаче беше отменено заради засада на нападателя. Това бе трети отменен гол на белгиеца в турнира.
В 66 -ата минута Кевин Де Бройне отново центрира по посока на Лукаку. Нападателят шутира, но Ница изби. Две минути след това Денис Ман излезе сам срещу Коен Кастеелс и стреля, но белгийският вратар спаси майсторски.
В 80-ата минута обаче белгийците решиха всичко в двубоя, след като вратарят Кастеелс изрита силно топката от наказателното си поле, Де Бройне излъга Драгушин и вкара в долния ляв ъгъл на румънската врата за 2:0.

След първата победа на Белгия на ЕВРО 2024 и четирите тима в групата - Румъния, белгийците, Словакия и Украйна - са с по 3 точки и ще решат кой ще продължи към осминафиналите на 26 юни в последния кръг.