Белослава Кръстева - Нова царица

България има нов повод за гордост в шахмата в рамките на месец. След като 20-годишната Нургюл Салимова игра финал на световна купа при жените и спечели сребро в Баку, сега Белослава Кръстева взе бронзовия медал на световното първенство за девойки до 20 г. в Мексико Сити. До финала 19-годишната софиянка стигна без загуба със 7 победи и три ремита, а в решителната партия претърпя поражение, което нареди класирането по допълнителни показатели. Това е трето отличие в кариерата на тийнейджърката, която има и два бронзови медала от европейски първенства за девойки.

„Един ден искам да стана световна шампионка“, казва Белослава Кръстева още като дете. 

И смело върви към мечтата си.

Първите стъпки в древната игра й показва нейният баща Людмил, когато е още в детската градина. Момичето толкова се запалва по шахмата, че сама се записва на уроци в първи клас в 6-о училище в столицата, тайно от родителите си. 

„Още от малка тя много обичаше да реди пъзели – казва таткото. - И все се чудехме докъде това ще доведе. - А когато стана ученичка, получих обаждане от анонимен телефон. Представи се Георги Николов, преподавател по шахмат. И ми каза, че дъщеря ми се е записала при него на уроци, дали може да започне обучение, тъй като вижда огромен талант в детето. Бях много изненадан, но разбира се, дадох съгласие.“

Момичето много бърза напредва. Първо, участва на ученически турнири,  а на следващата година дебютира на републиканско с бронзов медал. На 9 години за първи път играе на европейско първенство за жени в Пловдив през 2013-а. Тогава, учудващо за всички специалисти, печели 2,5 точки от възможни 9 срещу представителки, дошли да спечелят титлата при жените.

Оттогава е неизменно в националния отбор на България и няма пропуснато световно или европейско първенство. 

През миналата година Белослава е част от тима, който на шахматната олимпиадата в Ченай (Индия) завърши на престижното 9-то място. Българките са най-младият отбор на форума, средната възраст е 20-21 години, и всички са дебютантки – Белослава, Нургюл Салимова, Гергана Пейчева, Габриела Антова и Виктория Радева.

„Организацията беше невероятна, тъй като за Индия това сякаш бе световно първенство по футбол – казва Белослава. -  А това да играеш за България и всеки мач „да е на кръв“, е незабравимо. Отговорността да си част от отбора е много голяма, трябва да промениш позицията си, ако виждаш, че тимът губи. Чувства се колективът, споделяте едни емоции... Младостта ни помогна, нямахме граници, бяхме на 100 процента мотивирани. Радвам  се, че съм част от това поколение, защото при такава конкуренция, напредваш бързо.“

През годините момичето работи с различни треньори – Стефан Стойнов, Деян Божков, Владимир Димитров, Владимир Георгиев, Петър Арнаудов. И от всеки от тях взима по нещо, тъй като имат различен подход при разиграването на партиите.

Всеки ден момичето отделя на по 3-4 часа за тренировки, а в свободните си дни заляга над шахматната дъска и по 8-10 часа. 
Белослава си има любима дебютна игра – сицилианска защита, вариант „найдор“. „Там позициите са интересни, всъщност това е доста агресивен дебют на победа с черни – казва тя. - Могат да се получат изключително странни позиции. И е подходящ за абсолютно всеки противник.“

Преди това чаровната софиянка признава, че поне 3 часа проучва съперника си. Първо, наблюдава играта му, а след това се подготвя за него. Предпочита да играе шахмат с класическа контрола, тъй като там се чувства най-добра и може да покаже истинските си възможности.

Тийнейджърката има двама идоли – Анатолий Карпов и Владимир Крамник. „От тях съм се научила как да притискам противника и да не му давам шанс – казва тя с усмивка. - Всъщност аз съм учена да играя мъжки шах. И с мъжете ми е по-лесно да играя. Защото при жените се правят повече грешки, има повече злоба, повече психология.“

Момичето е завършило с пълно отличие Софийската математическа гимназия, а от тази есен е студентка в Сейнт Луис, най-шахматния град в Щатите. Там тя следва специалност „финанси“ и е приета с пълна шахматна стипендия, като университетът й покрива изцяло образованието, общежитието, осигурява й също треньор. Отвъд Океана Белослава работи с румънския гросмайстор Кристиян Кирилла, която я подготвя за шампионата. Именно университетът изпраща нашето момиче на първенството в Мексико сити и покрива всичките й разходи за участие. Преди това нейното семейство основно се грижи за пътуванията й в чужбина.

А след като Белослава вече е покрила гросмайсторска категория при жените, сега е амбицирана да направи същото и при мъжете. При дамите пък мечтае да подобри успехите си от тези при девойките и да стане втората българка след Антоанета Стефанова, №1 в света.

 

Никога не се предава

Има невероятен спортен хъс и никога не се предава. Уверена е в собствените си сили и умее да преследва целите си. Безумно влюбена е в шахмата. Още като замина за световното, каза че целта й е да стане шампион, това е последното й състезание за тази възраст. Но умората накрая си каза думата. А това че произхожда от музикално семейство и е завършила с отличие математика страшно много й помага. Защото в шахмата се изисква невероятно способност бързо да се пресмятат ходовете, да имаш креативно мислене и да подбереш най-точния подход. Едни от най-големите музиканти, например, са и шахматисти, като Франсоа Филидор, създател на комичната опера, и Пьотър Чайковски. 

Стефан Стойнов, работи с момичето 5 г.

 

Много е амбициозна и работлива

Имам само хубави впечатления от Белослава. Веднъж сме играли в един отбор, Тя е много амбициозна и работлива. Има голямо желание да стане гросмайстор и при мъжете. Освен това е много възпитана, отличничка в училище. Искрено ѝ пожелавам с този хъс да продължи  и кариерата си при жените. В момента имаме много силно поколение, което съм сигурна, че ще ни радва с още много успехи.

Маргарита Войска, една от най-добрите ни шахматистки

 

Много талантлива от малка

Още от малка беше много талантлива и много интересна като личност. Постоянно си вдигаше рейтинга, независимо от годините. В момента отново демонстрираме, че сме една от най-силните нации в света. Въпреки проблемите във федерацията, ние си имаме талантите и те продължават да ни радват с успехи. Българите сме предопределени да играем шахмат.

Николай Велчев, международен съдия

Свири на пиано

Белослава произхожда от музикално семейство. Майка й Петя е пианист, композитор, музикотерапевт. Има по-малка сестра Богомила, която свири на цигулка. Самата Белослава също започва да свири на пиано, но шахматът я завладява изцяло. И музиката изостава. В свободното си време момичето се старае да поддържа добра физическа форма, защото партиите продължават с часове и се изисква сериозна издръжливост. Затова често е във фитнеса, играе волейбол, прави кросове. А на състезания винаги пътува с българското знаме, независимо дали ще има повод да го развее или не. „Обичам България и искам да играя за нея“, казва момичето. А докато федерацията е в колапс, това само амбицира младата българка. „Когато отидем в чужбина, не си личи откъде сме – казва тя. - Това обаче още повече ме стимулира да се представя добре и да покажа, че можем да се справим!“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт