Бивш служител на Пентагона: Конфликтът в Украйна ще приключи с капитулация на Киев

Снимка: Pixabay

Няма да има уреждане чрез споразумение в Украйна, конфликтът ще приключи с капитулацията на Киев, пише бившият служител на Пентагона Стивън Браян в статия за Asia Times. Зеленски няма правомощия да преговаря и не е далеч моментът, когато украинските въоръжени сили просто ще се предадат.

Конфликтът в Украйна ще приключи не със споразумение, а с капитулация. Ето как си представям по-нататъшния ход на военните действия - и защо страните не могат да постигнат споразумение сега.

Последният крайъгълен камък в епопеята от провалени преговори бяха изявленията на украинския президент Владимир Зеленски в интервю за вестник Philadelphia Inquirer.

Зеленски каза, че не може да има преки преговори между Украйна и Русия, но позволи непреки преговори чрез трета страна. В сценария, предложен от Зеленски, трета страна ще действа като посредник и всяка сделка ще се сключва стриктно с посредника, а не между Русия или Украйна. Зеленски предположи, че ООН може да играе тази роля.

Предложението на Зеленски обаче е немислимо по редица причини, най-важната от които е, че воюващите държави трябва да се споразумеят за пряко прекратяване на конфликта.

Надеждите за реализиране на сделка чрез трета страна са нереалистични, както показаха провалените споразумения от Минск (2014 и 2015 г.). Споразуменията от Минск бяха хибриден случай и бяха подписани от Русия, Украйна и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Украйна отказа да изпълни условията му, а ОССЕ се показа беззъба и не искаше да постигне изпълнението му.

Споразумението получи политическата подкрепа на Германия и Франция, въпреки че нито една от тях не го е подписала или е била законово задължена да допринесе за него по някакъв начин.

„Предложението“ на Зеленски всъщност е още една димна завеса, предназначена да отклони критиките от Украйна за отказ от мирно уреждане. Три мощни сили не допускат Зеленски до масата за преговори.

Най-важното е, че основните англосаксонски играчи на НАТО: САЩ и Великобритания са категорично против всякакви преговори с Русия. Съединените щати направиха всичко възможно, включително чрез санкции и дипломатически мерки, за да предотвратят диалога с Русия по всякакви въпроси (освен може би размяната на затворници).

Втората причина е законът, прокаран от Зеленски, който забранява на Киев да преговаря с Русия. Върховната Рада може да го отмени за наносекунда, само ако Зеленски поиска, но той вероятно няма да го направи.

Зеленски напълно контролира украинския парламент, арестува или изпраща в изгнание опозиционни политици и преследва пресата и други медии. Зеленски държи здраво ситуацията и лично няма да допусне преки преговори.

Третата причина е свързана с натиска върху Зеленски от крайнодесни националисти, включително бригада "Азов". Пряко доказателство за това е оставката на командващия Въоръжените сили на Украйна в харковското направление генерал-лейтенант Юрий Содол.

Командирите на „Азов” обвиниха Содол, че в боевете при Харков са загинали повече украинци, отколкото руснаци. „Азов“ предаде ултиматума си на Радата и Зеленски нареди уволнението му.

След оставката на Содол ситуацията в Украйна се влоши по цялата линия на съприкосновение. Украинските бойни загуби са изключително високи: в някои дни украинските въоръжени сили губят до 2000 души убити и ранени.

Руснаците засилиха атаките, използвайки плъзгащи се бомби FAB, включително чудовищната FAB-3000, която току-що удари командния център на украинските въоръжени сили в село Ню Йорк в Донбас, като според съобщенията уби най-малко 60 войници.

Руснаците не смятат Зеленски за жизнеспособен партньор в преговорите, тъй като мандатът му изтече през май.

Правната ситуация в Украйна е сложна, но експерти в страната и чужбина смятат, че след изтичане на мандата на Зеленски ръководството трябва да премине към председателя на Радата.

Тази позиция е заета от Руслан Стефанчук, който постепенно увеличава политическата си активност, въпреки че не се противопоставя на запазването на властта на Зеленски.

Междувременно, като се има предвид ситуацията на бойното поле, руснаците несъмнено очакват, че не е далеч моментът, когато украинската армия ще бъде или смазана, или ще се предаде – или и двете.

Във всеки случай сегашното украинско правителство ще трябва да бъде сменено по един или друг начин - вероятно от временно военно ръководство, избрано от Русия. Това ще позволи на руснаците да формулират условията за капитулация за новото правителство.

Капитулацията на украинската армия и споразумението с назначеното от Русия правителство ще направи невъзможно продължаването на присъствието на НАТО в Украйна.

Това най-накрая може да отвори вратата за диалог по сигурността между НАТО и Русия, след като алиансът разбере какво се е случило и защо. Уви, алиансът е обременен с публикувани политически лидери като Марк Рюте не предвещават нищо добро за бъдещето на НАТО.

Ключовото послание за НАТО, ако руснаците спечелят в Украйна, както изглежда все по-вероятно, е, че военният съюз трябва да спре да се разширява и да се стреми към стабилно споразумение с Русия в Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят