Бизнесът против идеята за вдигане цената на тока с 20%

Тревожна информация във връзка с нарастващ недостиг на средства във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) беше представена от страна на председателя на комисията по енергетика и на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов на публично събитие през миналата седмица, пише в официално становище на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), изпратено до медиите. Намираме за неадекватно предложението за възстановяване на цена „задължения към обществото“ и то в размер на поне 30 лв./MWh, допълват работодателите.

„Категорично се противопоставяме на подобни предложения и сме изпълнени с решимост да предотвратим подобно решение с всички допустими от закона средства! 

Средната цена на пазарния сегмент „ден напред“ на БНЕБ ЕАД за периода 1-12 март 2024 г. е 133,56 лв./MWh, а за периода 1 януари – 12 март 2024 г. е 152,86 лв./MWh. Възстановяването на цена „задължения към обществото“ в предложения порядък би означавало повишаване на цената за енергия без акциз, ДДС и разходи за балансиране и мрежови цени с 20-23%. Същевременно, цената на пазар „ден напред“ у нас от началото на годината е една от най-високите в Европейския съюз.

На този фон за 13-ти пореден месец се отчита отрицателен индекс на промишленото производство, като в някои отрасли от началото на календарната година се наблюдава спад в поръчките от порядъка на 20-25% в сравнение с третото и четвъртото тримесечие на 2023 г. В резултат, всеки допълнителен разход за енергия ще влоши кардинално конкурентоспособността на българската икономика, която и понастоящем е срината от високите цени на газа (Булгаргаз продава за м. март на цени с 24% по-високи от котировките на TTF и с 42% по-високи от тези на „Газов хъб Балкан“)“, пише в становището на работодателите.

„В условия на икономическо забавяне в целия Европейски съюз и спад на поръчките за българските предприятия, дори минимален ръст на енергийните разходи ще доведе до сериозни последици за българската икономика. Няма съмнение, че и възстановяването на цена „задължения към обществото“, и повишаването на вноските на търговците към фонда ще се заплатят от предприятията, т.е. от работещите в реалния сектор. Повишението на разходите за електрическа енергия на стопанските потребители ще взриви инфлационните процеси и ще постави под съществен риск приемането на България в Еврозоната“, допълват от АОБР.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България