Бизнесът с ръст на печалбата през 2020 г.

В преработващата промишленост 70% от фирмите са с печалба, 22% - на загуба, а останалите са с нулев финансов резултат през 2020 г.

Само хотелите и ресторантите отчитат загуба от 40 млн. лв.

Информационните технологии и далекосъобщенията с 32% по-висок финансов резултат

Добивната промишленост с най-голямо увеличение

Бизнесът в страната реализира печалба от общо 19,5 млрд. лв. през 2020 г., обявиха от НСИ. Въпреки кризата, печалбата е с 290 млн. лв. по-голяма от финансовия резултат за предходната 2019 г. Данните са от подадените в НСИ отчети от 410 хил. нефинансови предприятия.

Но пандемията и предприетите заради нея ограничителни мерки са ударили редица сфери от икономиката. Най-потърпевши са фирмите от сектора хотелиерство и ресторантьорство, които завършват 2020 г. със обща загуба в размер на 40 млн. лв., при положение, че през предходната година са имали печалба от 208 млн. лв.

В сектора култура, спорт и развлечения реализираната печалба от фирмите намалява с 60% и от 411 млн. лв. през 2019 г. става 167 млн. лв. през 2020 г., показват данните на НСИ. Печалбата на фирмите в сектора транспорт, складиране и пощи е намаляла с 24% до 795 млн. лв.

В сектора професионални дейности и научни изследвания печалбата на фирмите е намаляла с 26% до 1,8 млрд. лв. А в преработващата промишленост има спад на общата печалба на фирмите със 7% до 3,52 млрд. лв.

Разбира се във всеки сектор от икономиката някои фирми се представят по-добре от останалите, като част от дружествата имат печалба, а останалите излизат в края на годината на нула или са на загуба. Например в преработващата промишленост 70% от фирмите са с печалба, а 22% - на загуба. В сектора хотелиерство и ресторантьорство 55% от фирмите са с печалба, а 32% - на загуба.

В редица сектори на икономиката има голям ръст на печалбата. Например фирмите от сектора създаване и разпространение на информация, далекосъобщения са постигнали 32% увеличение на печалбата, която за 2020 г. надминава 2 млрд. лв. В този сектор влизат и софтуерните компании, като реално ръстът на печалбата е с над 500 млн. лв. В търговията печалбата на фирмите се е увеличила с 10% до 5,2 млрд. лв. Ръст на печалбата имат и фирмите в добивната промишленост, образованието и здравеопазването.

Бизнесът вложи 23 млрд. лв. за година

44% от чуждите инвестиции в индустрията

946 млн. лв. привлечен капитал през 2020 г.

Индустрията остана на второ място по направени инвестиции през 2020 г., като беше изместена от услугите.

Над 44% от чуждите инвестиции в страната са в индустрията. От началото на демократичните промени до края на 2020 г. общият резерв на чуждите инвестиции в страната е 26,3 млрд. лв., обявиха от НСИ. Като само през миналата година са привлечени задгранични капитали за 946 млн. лв. А в индустрията са насочени 11,6 млрд. лв. от направените през последните повече от 30 години чужди инвестиции.

На второ място по привлечени чуждестранни капитали е секторът на услугите - търговия, ремонт на автомобили, транспорт и складиране, хотелиерство и ресторантьорство, където са вложени общо 5,298 млрд. лв. През 2020 г. значително нарастват чуждите инвестиции в професионалните дейности, научните изследвания и администратавните дейности, като общият размер на вложените в сектора средства достига 3,35 млрд. лв. На следващо място по привлечен задграничен капитал са операциите с недвижими имоти, където са вложени над 3,28 млрд. лв.

Българските фирми правят значително повече инвестиции от задграничните компании. Само през 2020 г. разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички сектори на икономиката са 23,12 млрд. лв., обявиха от НСИ.

Най-много инвестиции в ДМА са направени в услугите (търговия, ремонт на автомобили, транспорт и складиране, хотелиерство и ресторантьорство) - 7,494 млрд. лв., а на второ място е промишлеността с 5,37 млрд. лв.

През 2020 г. в резултат на кризата разходите за придобиване на дълготрайни материални активи в услугите са нараснали с 44% до 7,5 млрд. лв. До голяма степен това се дължи на промените при пазаруването и ръста на онлайн търговията. Същевременно инвестициите в индустрията намаляват с 12% до 5,37 млрд. лв. Така промишлеността остава на второ място по направени вложения, след като досега твърдо държеше първото място.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика