Бил Мъри - Ловец на духове

Здравият разум временно надделя в Холивуд и след монументалния провал на негледаемата феминистка версия на комедийната класика „Ловци на духове“ дойде време за повторно завръщане на „старите момчета“ от оригинала. Най-известното от тях е Бил Мъри – вече на 73 години и на линия за „Ловци духове: Замръзналата империя“, в който играе вече легендарната си роля на д-р Питър Венкман. А през април новият филм от поредицата тръгва и по българските екрани. 

Ето го сюжета на свръхестествената комедия: Семейство Спенглър решава да напусне Съмървил, Оклахома и да се върне там, където започна всичко – емблематичната пожарна в Ню Йорк. Там те се присъединяват към оригиналните Ловци на духове, които са разработили свръхсекретна изследователска лаборатория, за да отведат своята нетипична професия на следващото ниво. Но когато откриването на древен артефакт отприщва мистериозна зла сила, известна като Смъртоносното вледеняване, нови и стари Ловци трябва да обединят усилията си, за да защитят дома си и да спасят света от грозящата го печална съдба. 

Бил Мъри несъмнено е най-голямото име във филма. Той отново и отново се доказва като несъвместим с новите идиотски правила и регулации в постмодерния и прогресивен шоубизнес. Преди време Мъри влезе в заглавията като причина за спирането на снимките на новия филм „Да бъдеш смъртен”. Съобщиха само, че се държал „неуместно” на снимачната площадка. 

Киното прогресивно се превръща в суха, стерилна, срамна среда на конформизъм и посредственост, а новини като тази ще зачестят. Но из елитните филмови простори все още се срещат ярки характери и ексцентрични екземпляри като Бил Мъри - неповторим и непримирим майстор на хумора на „застиналата физиономия”, един от кралете на комедията с кариера за историята. Най-вероятно Бил е потупал някоя колежка по рамото или е пуснал „некоректна” шега, но това явно вече е достатъчно, за да се спре цял филм.

Мъри никога не се е вписвал в общата картинка на типичните знаменитости и от десетилетия плува срещу течението. А феновете и до днес се подиграват с жалкия опит за феминистки римейк от 2016-а, който смени оригиналния мъжки екип с изцяло женски състав, а сценарият представляваше безумно слаба идеологическа каша без никакви художествени достойнства. Но медиите и критиците застанаха зад женската версия и бяха враждебно настроени всяка идея за завръщане на оригиналните звезди. 

Ала Бил Мъри е от хората, които няма да имат особено големи проблеми с истеричните медийни крясъци за сексизъм. Той е в бизнеса от дълго време и е видял какво ли не. Мъри демонстрира своя талант за сух, но ефективен хумор без екстремни гримаси ала Джим Кери още в края на 70-те и началото на 80-те в „Кюфтета” и „Кадишак”. Първият „Ловци на духове” от 1984-а го превръща в световна звезда. През 90-те той е вече е голямото име над заглавието и предвожда комедийни залпове като „Омагьосан ден” и „По-голям от живота”.

В началото на новия век комикът създава драматични персонажи в „Изгубени в превода” на София Копола и „Прекършени цветя” на Джим Джармуш. Той става и лицето на разкошните сладко-горчиви произведения на Уес Андерсън като ролите му в „Колежът “Ръшмор” и „Морски живот със Стив Зису” стават част от съкровищницата на качественото американско кино.

Но Мъри винаги е бил съзнателен аутсайдер в Холивуд. Той не работи с агенти и мениджъри, а има труднодостъпен телефонен номер с гласова поща, на който да му предлагат сценарии и роли. По този начин е независим от системата, но пък е пропуснал участия във филми като „Кой натопи заека Роджър”, „Таласъми ООД”, „Мис Слънчице” и други. За него тази нетипична за Холивуд недостъпност е естествена. „Изобщо не е трудно. Ако имате добър сценарий за мен, ще се заинтересувам. Хората казват, че не могат да ме открият. Е, да напишеш добър сценарий е доста по-трудно от това да откриеш някого. Но това не е мой проблем”, казва Мъри в типичния си стил.

Той е прочут с ексцентричното си поведение извън снимачната площадка и е нещо като икона на популярната култура и мета хумора в САЩ и Европа, но разпознаваемостта му пресича континенти и поколения. Понякога Мъри се мотае сам и непоканен се присъединява към партита на непознати хора извън филмовата общност, които после разказват за преживяването.

 

Определено не е като другите актьори

По време на снимките на „Изгубени в превода” беше трудно да изградим екранна връзка да се припознаем един в друг. Но в крайна сметка се получи. Той не е като другите актьори. Много от репликите му бяха чиста импровизация. Все пак се придържаше към сценария за най-важните и драматични сцени, но определено притежава свой уникален стил на работа.

Скарлет Йохансон, актриса

 

Пиша роли специално за него

Когато през 90-те пратих сценария на „Колежът “Ръшмор” на Бил Мъри не съм си и представял, че това ще даде началото на дългогодишно партньорство. Оттогава винаги пиша ролите специално за него. Вярно е, че той има уникален начин на професионална комуникация, но няма как да издам детайлите. Да си общуваш с него е привилегия. Мъри е мистериозен човек, но голям актьор.

Уес Андерсън, режисьор и сценарист

 

Най-добрия за „Прекършени цветя“

Бил е чудесен избор за всякакъв филм - смешен, тъжен, смешно-тъжен... Той знае колко е важно независимото кино. Не мога да си представя друг човек за ролята в „Прекършени цветя”. Той умее да придава на репликите и сцените едно уникално качество, да провокира една неясна носталгия, която остава с теб дълго след финалните надписи.

Джим Джармуш, режисьор

Човек, с когото е трудно да се работи

Бил Мъри има шест сина от две жени и е известен с рязката промяна в настроението си и свадите по време на работа. Десетки хора от средите свидетелстват за многобройните сцени на разправии и дори физически сблъсъци по време на снимки с участието на Мъри. Отговорът му отново е класически: „Казаха ми, че имам репутацията на човек, с когото е трудно да се работи. Но тази репутация е само в главите на хората, с които не ми е харесало да работя, или такива, които изобщо не знаят как се работи. Джим Джармуш, Уес Андерсън и София Копола, например, знаят много добре как се работи и как да се отнасят с хората.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети