Бобокови на прицел за опасни отпадъци

Акция на спецпрокуратурата, ДАНС и полицията 

Задържан е зам.-министърът на околната среда Красимир Живков

Решават утре кого да обвинят 

Братята Атанас и Пламен Бобокови бяха разпитвани днес при акция на спецпрокуратурата, ДАНС и МВР. Претърсени са техни имоти в София, Русе и Монтана. Телевизии и сайтове съобщиха, че са задържани за 24 часа по Закона за МВР, но тази информация не бе потвърдена официално.

От спецпрокуратурата обявиха само, че по разследването има 6-ма задържани, сред които е и зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков. Утре ще се решава на кои от тях да бъдат повдигнати обвинения. 

Досъдебното производство е образувано през януари тази година и се води срещу организирана престъпна група, в която са участвали и две длъжностни лица - зам.-министър Живков и плевенският началник на Регионалната инспекция по околната среда и водите.

“Бяха извършени множество действия по разследването - претърсвания и изземвания на над 40 адреса в София, Ботевград, Правец, Пловдив, Плевен, Монтана, Перник, Смолян и села в област Кюстендил”, съобщи Сийка Милева, говорител на главния прокурор. По думите й са събрани доказателства по две направления срещу зам.-министър Живков. Едното е, че е съдействал за издаване на нотификации (разрешителни) за внос на отпадъци от Италия и е оказвал натиск върху служители на РИОСВ за съгласуване на нотификации на определени дружества за внос на отпадъци. Служителите, които са отказали да съдействат, са били освобождавани или принуждавани да напуснат МОСВ.

По второто направление Живков принуждавал да се предоставят отпадъци на определени дружества. Според прокуратурата от тази схема се е възползвала фирмата на Бобокови “Монбат”, която има и рециклираща фабрика в Монтана за акумулатори. От тази преработката на батерии се получавали опасни отпадъци. Първоначално те били изнасяни за Германия, където имало изградена лицензирана мощност за оползотворяване, без да се застрашава околната среда. За тази услуга обаче била плащана висока цена, която допълнително се оскъпявала от транспортни разходи. С цел спестяване на голяма част от тези разходи, дружеството започнало фиктивно да оползотворява отпадъците си, като изпращало опасните отпадъци на контролирани дружества с фиктивна дейност. “По този начин спестявали голяма част от разходите си, генерирали големи печалби, и избягвали плащането на данъчни задължения в големи размери”, заяви прокурор Милева.

Заместник-министър Красимир Живков е бил два мандата кмет на Правец и бивш областен управител на Софийска област. Той дава показания като свидетел по делото за източването на пернишкия язовир “Студена”, по което е обвинен бившия екоминистър Нено Димов.

Кои са братя Бобокови

Бизнесът им e масла и акумулатори

Имат уникална сбирка от антики

Атанас и Пламен Бобокови са от малкото български предприемачи, за които няма съмнения за произхода на капитала им по време на прехода. Те започват бизнеса си през 1992 г., като основават в родния си град Русе първата фирма - ЕТ “Бобоков и синове” за търговия с облекла и аксесоари. За кратко опитват и търговия с горива, но се преориентират към бизнеса със смазочни продукти. През 1993 г. основават дружеството “Приста Ойл”. В момента имат два основни бизнеса - производство на акумулатори чрез фирма “Монбат” и маслен бизнес чрез фирма “Приста Ойл”, който е разделен на две - предприятия за производство и рециклиращи мощности. Заводите им са в Русе, Истанбул и Узбекистан. В Румъния притежават завод за рециклиране на батерии “Монбат Рисайклинг”.

Предприятието за пластични смазки “Верила лубрикантс” край София също е част от бизнеса на Бобокови. Те закупиха и малка рафинерия за преработка на масла в гр. Николаев, Украйна. Предприятията на братя Бобокови изнасят своя продукция в 54 страни.

Преди години Европейската банка за възстановяване и развитие и инвестиционното дружество “ADM Capital” бяха акционери с 30% участие в “Приста ойл груп”, като така индиректно имаха дялове и в масления и акумулаторния бизнес. През 2013 г. те придобиха и 20,8% в дружеството “Монбат”, като отпуснаха ново финансиране. Три години по-късно Бобокови си върнаха дела в “Приста Ойл” и се разделиха с терминала за базови масла в Украйна и с мажоритарния си дял в унгарското предприятие “Богдани петрол”, произвеждащо вазелини и емулсии.

Братята са едни и от най-големите нумизмати и колекционери на антики у нас. Те имат уникална монетна сбирка. Назначили са и експерт нумизмат - бивш музеен служител, за да я поддържа.

Позиция

Нямаме информация за арести

“Братя Бобокови са дългогодишни индустриалци, изрядни данъкоплатци, сериозни и отговорни работодатели с безупречен международен авторитет, които в своята дейност винаги са се ръководели от закона. Затова и сме крайно изненадани от действията на прокуратурата и на този етап нямаме никаква представа от какво са продиктувани те”, обяви в писмо до “Труд” Ани Александрова, пиар на Бобокови.

“Във връзка с тиражираната непроверена и разнопосочна информация в медиите днес, искам да заявя, че Пламен и Атанас Бобокови не са напуснали страната и никога не са имали намерение да го правят. Напротив, тук са и заедно със своите екипи, и към настоящия момент оказват пълно съдействие на органите на властта. До момента нямаме официална информация за това какво се случва, нямаме също така информация за повдигнати обвинения или арести”, пише още в позицията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право