Бойко Борисов: Водата от десетилетия е такава (ОБЗОР)

Опитаха се да подплашат хората, категоричен бе Генерала

Лидерът на ГЕРБ обясни, че се е запознал с данните и в 76 кладенеца имало повишение на стойностите на радиоактивния елемент

Опитаха се да подплашат населението - така Бойко Борисов коментира темата за урана в питейната вода в Хасково.

“От 1946 г. в България са добити над 17 600 тона уран. Смятайте, ако сега е опасно, какво им се е случило на българите по време на 17-20-30 конгрес на БСП. Не им отива на тези, които употребяват думи като “Чернобил” (президентът Радев - б.а.)”, допълни председателят на ГЕРБ, който бе на посещение в Бургас.

Борисов обясни че се е запознал с данните и в 76 кладенеца имало повишение на стойностите на радиоактивния елемент.

“Това е защото критичните стойности бяха намалени по предложение на Световната здравна организация. Сиреч, водата от десетилетия е такава. Ако успеем да съставим правителство, мога да обещая, че там, където възникне проблем, веднага целево ще се дадат средства за нови кладенци, нови водопроводи и каквото е необходимо, за да бъде разрешен въпросът. Всичко друго е политиканстване”, обеща Бойко Борисов.

В Бургас той обяви, че до следващото лято се надява да бъде завършен поне единият от лотовете на новия път между морския град и курорта Слънчев бряг. След това препоръча на кмета на Бургас Димитър Николов да разпореди фирмите, изграждащи южния обход, да работят денонощно.

“Каквото направим, си остава за хората. Пътят Слънчев бряг - Бургас ще е нещо, което ще остане за поне 20 години, докато и той стане тесен. Това е нашата работа. Това трябва да правим ГЕРБ, а другите да се разправят за пари и за влияние, при нас това го няма”, допълни Бойко Борисов.

На въпрос за скандала с главния прокурор Сотир Цацаров и бизнесмена Сашо Дончев, лидерът на ГЕРБ каза: “Червената олигархия и зависимостите на БСП всички ги знаем, така че за мен не е изненада. Огромни пари се изсипаха за президентските и парламентарните избори. Още не могат да изживеят загубите, станаха разправии за постове, поели са много ангажименти, тресат се от нерви много хора.”

Малко по-късно Борисов бе в Ямбол, където продължи с коментара по темата: “Haдявaм ce кaпaнът cpeщy глaвния пpoкурор дa щpaкнe за тези, които го подготвиха.”

Скандалът се развихри, след като в интернет се появи видео, на което Дончев разказва, че Цацаров е отправял заплахи към него.

Проф. инж. Павел Пенчев пред „Труд“:

Хората трябва да са спокойни

Част от тези водоизточници, които имат поначало леко завишени естествени фонови концентрации, където имаме уранодобивни обекти, излязоха извън стандарта след промяната в Наредба № 9. Това обясни пред “Труд” председателят на Българската асоциация по подземни води проф. инж. Павел Пенчев.

По думите му обаче концентрациите в Хасково са били превишени няколко пъти и не може да се каже, че така си е било винаги. “Причините са три. Първата е, че имаме просто повишени естествени концентрации. Другата възможност е вследствие на стари процеси, които са развивани по време на добива на уран, и за ликвидиране на последствията от тях да се пропуснати някои факти и да се е получило замърсено тяло или облак, който да се придвижил и да е достигнал до питейните съоръжения, което е човешко въздействие - техногенно замърсяване означава. Третата възможна причина е комплексна между първите две. Хората няма от какво да се притесняват, защото тези концентрации са все още твърде ниски. Това показва, че има процес, а не е някакво еднократно явление. Тези изпитания ще продължат и на други места в България. Ще излязат нови подобни случаи с уран и не само”, посочи той.

С 2 милиона лева спасяват Хасково от урана

Въвеждане на режим на питейната вода се очертава в Хасково след откритите в нея завишени нива на естествен уран. След разкритието бяха спрени две помпени станции в района.

“Нивото на водата пада с 40 сантиметра дневно. Причините за този нов проблем са затворените станции 1 и 2. Необходими са 2 милиона лева, които да бъдат отпуснати спешно от Министерския съвет, за да се направят нови сондажи за вода”, обяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

В същото време от друг район, с открит уран в питейната вода - Велинград, увериха, че проблеми няма.

“Жителите и гостите на града пият чиста вода”, обяви кметът д-р Костадин Коев. И добави:

“Не съществува опасност от завишени нива на естествен уран. Подаването от водоизточниците “Клептуза” и “Легорилец” е прекъснато и се подава вода от пречиствателната станция”.

Той уточни, че според доскорошната наредба допустимата норма е била 0,6 милиграма на литър уран, а по новата тя е 0,3 мг/л и по нея е имало леко превишение в две малки части на кварталите Чепино и Лъджене.

Коев е поискал съдействие от “Гражданска защита” за осигуряване на водоноски за петте съседни на курорта села и се очаква те да бъдат разположени там още днес.

Проверка на “Труд” показа, че новата норма, за която говорят кметът и Бойко Борисов за нивото на естествения уран в питейната вода, е в сила от края на ноември 2015 г. Според директиви на Европейския съюз позволената дотогава норма от 0,06 мг/л е намалена двойно - до 0,03 мг уран на литър вода. Министерството на здравеопазването вече обяви, че от Световната здравна организация (СЗО), чиято е наредбата, са определили тази норма като “силно консервативна” и “препоръчителна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България