Болни остават без безплатни лекарства

Фармацевти настояват да не дават лекарства, ако пациентът не ги иска.

От лекарския съюз обвиниха фармацевтите, че създават паника, предлагат откриване на държавни аптеки

Срокът за подписване на договора е 31 март

Преговорите ще продължат до петък

Без безплатни лекарства може да останат болните от 1 април, заради разправии между Българския фармацевтичния съюз (БФС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Причината е, че на 31 март изтича тримесечният анекс към договора с касата, а фармацевтите не искат да подпишат новия, заради вкарани в последния момент от временната шефка на НЗОК Йорданка Пенкова нови изисквания.

От Българския лекарски съюз вчера обвиниха фармацевтите, че се опитват “да всяват паника сред обществото, възползвайки се от монополното си положение, злоупотребявайки с чувствителната тема - здраве.” Казаха, че зад изявленията на БФС прозира нежелание да бъде осъществен ефективен контрол при отпускането на медикаменти и предложиха да се създадат държавни и общински аптеки.

„Преговорите вървяха гладко, бяхме пред предподписване на договора, но неочаквано и изведнъж целта на договарянето се подмени, като касата настоя за въвеждане на текстове, които противоречат на нормативната уредба. Единият текст противоречи на регламент на Европейския съюз за верификацията, а другият текст ограничава правата на пациентите и им вменява задължение”, обясни пред “Труд news” шефът на БФС Димитър Маринов.

Той поясни, че според новите изисквания, които касата се опитва да вкара в договора пациентът не може да вземе от различни аптеки медикаментите, които са реимбурсирани от НЗОК. В сегашната ситуация, в която често липсват лекарства, това означава болните да обикалят, за да намерят на едно място, това посоченото в рецептата.

“Част от предложените от НЗОК промени ограничават значително правото на достъп на пациентите до лекарства, заплащани напълно или частично от НЗОК, като ги задължават да получат продукти, които те не желаят. Когато на едно електронно предписание са изписани няколко продукта, в условия на недостиг и все по-често срещани затруднения на пациентите да открият някои конкретни медикаменти, се създава императивната невъзможност да се получат поне тези, които са налични. Ако исканите от НЗОК промени влязат в сила, ще се отнемат права на пациентите и ще им се вмени задължение”, уточниха от фармацевтичния съюз. Оттам възразяват и срещу друго ново изискване - аптеките да подават верификационни данни и към касата, след като същите данни вече са им предоставени от органа, който администрира регистъра за верификация - Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). Маринов бе категоричен, че подобно задължение противоречи на европейското законодателство.

“НЗОК има достъп до данните от БОВЛ за целите на реимбурсацията и по закон е длъжна да плаща за гарантирано нефалшифицирани лекарствени продукти. Касата може да провери всяка аптека, няма смисъл ние да ѝ пращаме кодове вместо да си ги вземе от БОВЛ, което противоречи на европейския регламент. Не сме против да проверяват, дали съгласие да имат достъп до всички подадени данни в БОВЛ. Но ако разпишем този текст, когато НЗОК започне да осъществява контрол, всички които правят нещо нередно в системата, ще атакуват този текст и НЗОК изобщо няма да може да осъществява контрол”, коментира Маринов.

“През последните седмици журналистически разследвания разкриха недобри практики у нас, свързани с отпускането на верифицирани или не верифицирани медикаменти, достигнали без рецепта до пациенти в Западна Европа”, припомниха от лекарския съюз.
“БЛС категорично подкрепя усилията и на МЗ и на НЗОК за прекратяване на тези недобри практики. Апелираме за завишен контрол от страна на всички държавни институции за спазване на задължението за верификация на медикаментите, заплащани изцяло или частично от НЗОК”, пише още в позицията на лекарския съюз.

Преговорите на фармацевтите с касата ще продължат до петък. Ако не бъде постигнат консенсус, договорът няма да бъде подписан и болните ще останат без безплатни или частично платени от касата лекарства.

Позиция

НЗОК: Промените са в полза на пациентите

От НЗОК са категорични, че предложените от тях промени са в полза на пациентите и настояват аптеките да се съобразят с новите условия по договора. От Касата припомниха, че договорът с Български фармацевтичен съюз (БФС) е изтекъл на 31.12.2022 г., а срокът му е удължен с анекс до 31.03.2023 г. При водените преговори не е постигнато съгласие по два въпроса - за искането от страна на БФС магистър-фармацевтът да може да отпусне по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарствени продукти и да не отпусне позиция от предписаната от лекаря терапия. Точно това са най-честите случаи в аптеките, когато пациенти сами казват “Това лекарство в момента го имам и няма да го взема”.

От НЗОК припомнят, че съгласно Наредба №4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствените продукти, когато аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. И настояват фармацевтите да спазват предписаните от лекаря лекарствени продукти, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия.

По всичко личи, че спорната точка за контрола по отпускане и заплащане на лекарствените продукти, чрез подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в Националната здравноинформационна система (НЗИС), също няма да има решение до 1 април 2023 г., когато на практика анексът към договора ще е изтекъл.

Наши кореспонденти и специалисти докладват за ситуацията в страната

Д-р Светлин Митев, председател на БЛС-Варна: Пишем хартиени документи и дублираме електронно

Системата в момента работи добре, защото и ние, и касата виждаме какво от рецептите е изпълнено. Факт е, че има различни опаковки като брой таблетки от много медикаменти и често те не съвпадат с предписаната доза, затова пациентите понякога ги купуват през месец. Ако трябва да се връщат за корекции в рецептата при нас, това ще обремени и тях, и нас. И без това сме натоварени с много излишна административна тежест. Пишем хартиени документи с подписи, въпреки че същата информация е дублирана електронно. Това го няма по света. Не знам какви са мотивите на НЗОК, но със сигурност всяка промяна не бива да е прибързана и трябва да е обект на преговори не само с БФС, а и с БЛС.

Антикoагуланти са по 120 лева

Медици от Бургас: Пенсионерите загиват

Общопрактикуващи лекари от Бургас предупредиха, че възрастните им пациенти с хронични заболявания ще имат сериозен проблем със закупуване на лекарствата си.

Мария Кехайова,
ТРУД NEWS, Бургас

Има информация за проблеми между НЗОК и Фармацевтичния съюз, но нещо конкретно до нас все още не е стигнало. Затова не можем да кажем дали лекарствата ще са платени от началото на идния месец. Това заявиха общопрактикуващи лекари от Бургас, които всеки месец изписват лекарствата на пациентите си.

Фармацевтите масово не са чували за притеснителния факт- че от началото на април пациентите трябва да си плащат лекарствата по НЗОК.

“До момента никой не ни е уведомил за подобно нещо”, казаха аптекарите.

Според пациентите, това ще им попречи да си купуват скъпите лекарства. За по-евтините, които са по 5- 7 лева, няма голям проблем, но примерно за противосъсирващото Еликвис, което е към групата на антикoагулантите и е живото спасяващо за сърдечно болните, ще има огромен проблем. Пенсионерите не могат да си го позволят, защото то е на стандартна цена 120,36 лв. Друго лекарство, което с една пенсия трудно ще се купи е Плакес комби - струва 28 лева и трябва да се купува всеки месец. също е предназначено за сърдечно болни с исхемична болест.

Според медици, ако се стигне до подобно нещо, пенсионерите загиват.

Лалка Стойчева, зам.-председател на РФК-Добрич: Проблем ще има с противодиабетни препарати и лекарства против високо кръвно

Промяната ощетява пациентите

Даниела Фархи,
ТРУД NEWS, Варна

Промяната в правилата за изпълнение на електронни предписания на заплащани от касата лекарства ще ощети и пациентите, и касата. Това заяви пред “Труд news” Лалка Стойчева, зам.-председател на Регионалната фармацевтична колегия (РФК) -Добрич.

“Досега хората можеха да избират кои препарати от рецептата да закупят, защото често са им изписани по-малки дози и една опаковка стига за 2 месеца. В други случаи лекарят временно намалява дозата, без да товари болния с допълнителна разходка за промяна на тримесечните електронни рецепти”, каза Стойчева. И допълни: “А ние подаваме в касата само тези позиции, които сме изпълнили и тя плаща само за тях. Сега пациентът ще трябва да вземе всичко, описано в рецептата, да трупа запаси и да плаща повече, защото медикаментите се покриват частично. Това ще натовари с ненужни плащания и касата. Ако решат да поискат корекция, пациентите ще трябва да посетят личния си лекар и да платят потребителска такса, което е допълнително затруднение”.

“Проблем ще има и с рецептите, в които има дефицитни позиции като антикоагуланти, противодиабетни препарати, а напоследък и определен грамаж лекарства против високо кръвно. Получаваме малки количества, които свършват за ден”, отбеляза Лалка Стойчева. “Дошлите след това пациенти трябва да обикалят аптеките, докато намерят липсващия медикамент, за да си получат и останалите предписани. Това е напълно нелогично. Надявам се до 1 април да бъде постигнато разумно решение”, каза още тя.

Проблемите се изсипват върху главите на хората

Рецептите да са валидни за повече от една аптека

Сега е пълен хаос, казват диабетно болни

Лекарите пренаписват рецепти, когато няма наличност от дадено лекарство и се налага да се изписват генерици.

Светлана Василева
ТРУД NEWS, Благоевград

“Аз не разбирам за какво се карат НЗОК и фармацевтите. И не ми е работа това, диабетик съм от 30 години. На инсулин съм, но в последната година съм изключително затруднен в набавянето му. Обикалям с протокол в ръка аптеките с дни. Все чувам отговор - няма вашия инсулин. Аз не мога да го сменям, това не е редно, организмът е свикнал от години с моето лекарство. А сега е пълен хаос. Не зная какво ще стане от 1 април, но е абсурдно да плащам лекарства, които хем ги няма, хем са скъпи”. Това разказа пред “Труд news” Петър Анев, 40-годишен мъж от Благоевград.

На същия хал са и болните от рак, и при тях има проблеми с намирането на медикаменти с протоколи. И те са в паника, че ако трябва да плащат заради неразбирателство между институциите, то ще трябва да спрат лечението си, защото е много скъпо. 50-годишна, болна от рак споделя, че сега купува с протокол инжекции на всеки 28 дни. Едната струва 1300 лева. Тя пита как е възможно сама да ги плати?

“Болните в България сме подложени на терор. Вместо да мислим за лечението си, сме принудени да мислим и за лекарствата. Това никъде го няма”, казва възмутена жената.

Хората казват, че идеалният вариант е да получават всички лекарства по рецепта в една аптека, но ако не може, то искат рецептата им да е валидна и за други аптеки.

И лекарите в Благоевград не са доволни. И те заявяват, че пишат по няколко пъти рецепти, защото като няма по аптеките предписаното, почват да пишат нови рецепти за генерици или други лекарства.

Фармацевтите пък казаха, че искат да обслужват клиентите си възможно най-добре. Според тях трябва да може по рецепта да се дава каквото имат, а ако едно лекарство нямат, то да може да се вземе от друга аптека.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения