Боно - Поп рок и пропаганда

Дъблинският музикален и политически активен поп рок леприкон Боно пак се къпе в светлината на прожектора с подобаващ повод - преди дни тръгна новият албум на бандата му U2 “Songs Of Surrender”. Тричасовата колекция е продуцирана от китариста The Edge и обединява преработки на 40 от “златните” хитове на ирландските музиканти. А малко по-рано Боно пусна и мемоарна книга “Surrender: 40 Songs, One Story”.

Певецът, капиталист и социален активист Пол Дейвид Хюсън, известен по цялата планета само като Боно, преосмисля живота си и припомня пиянски истории с Франк Синатра. В интервюта около премиерата на книгата той най-накрая признава публично и ползите от пазарните отношенияq като изразява съмнение в цялото това изливане на пари в бедни страни. Една съмнителна дейност, на която бе посветил живота си.

Що се отнася до бандата му, четиридесет години след дебюта си, U2 продължават да разширяват границите на своята музика. Но публиката помни основно хитовете им “With Or Without You”, “One”, " Beautiful Day”, “Sunday Bloody Sunday” и “Invisible”, които са в сърцето на новия проект. Музикални критици написаха, че това е “повече от просто акустичен албум с най-големите хитове. Най-новият проект на групата е уникално откровен и емоционално резониращ.”

Но от доста време Боно привлича повече внимание с изказвания и изцепки, отколкото с “труд творчество”. В огромно интервю за New York Times дребничкият дъблинчанин казва, че след 40 години активизъм стига до извода, че проблемът с немотията няма да се реши с просто преразпределяне на ресурси от богати към бедни, а трябва да се стимулира предприемачество и капитализъм.

Все пак Боно продължава да защитава съвременния прогресивен глобализъм и да застава зад всякакви лоши идеи. Преди време той заслужи вълни от присмех, след като съвсем сериозно предложи, че е добра идея известни западни комици да помогнат в борбата срещу ислямските екстремисти. Тогава пред представители на американския Сенат във Вашингтон Боно промълви: “Не се смейте. Мисля, че комедията трябва да бъде използвана. Насилието е техният език, езикът на екстремистите и ние също го владеем, но колко е ефективно насилието. Ако се присмееш на тези хора, така им взимаш от силата. Предлагам Сенатът да изпрати Ейми Шумър, Крис Роак и Саша Барън Коен при терористите”. На няколко пъти Боно прекъсна леко обърканите смехове в публиката, за да подчертае, че говори съвсем сериозно.

Коментарите на свръхпопулярния изпълнител и активист вдъхновиха изобилие от забавни реакции и сатирични ремарки, които адресираха очевидната бездна между реалността и модела на свят, който Боно и други знаменитости са си изградили в своята крайно комфортна западна среда.

Други наблюдатели на медийните цикли забелязаха, че винаги когато някъде има хуманитарна криза и проблеми в Третия свят, Боно застава в авангарда на отзвука сред елита. Във Вашингтон влиятелният рокаджия се изяви като лобист за композирането на нов “План Маршал” за Близкия изток. Неговата мисия днес бе да убеди законотворците и публиката да сторят повече за облекчаване на международната мигрантска криза. “Помощта не е благотворителност, тя е въпрос на национална сигурност”, каза Боно пред важните политически фигури в столицата на САЩ и допълни, че хуманитарният ангажимент на западните страни е най-добрият метод срещу екстремизма. А днес, разбира се, Боно възхвалява Зеленски и не спира да повтаря корпоративно-медийните клишета за войната в Украйна. Дори направи концерт в метрото в Киев.

U2 несъмнено е поляризираща банда, а извънсценичните активности на Боно допълнително наливат уиски в огъня на дебатите за тяхната автентична стойност. Според някои критици Боно използва ранния успех на бандата, за да захрани собствения си нарцистичен профил и да се пласира в пространството като загрижен за нуждаещите се хуманист. Скептици виждат прекалено голямо количество поза и неискреност в грандиозната благотворителна суета, демонстрирана от хора като Боно. А очевидният му развод с реалността на терена на Третия свят и проблемните участъци от глобуса, разкрити и в последните му коментари, меко казано поставят под въпрос неговата адекватност в менажирането на големите хуманитарни кризи.

 

Върши много полезни неща за света

Всичките ми срещи с него са били вдъхновяващи. Този толкова дребничък ирландец всъщност е един гигант. Великан на филантропията и безкористната благотворителност. Социалните му и хуманитарни ангажименти към Африка го превръщат в един от най-полезните музикални звезди. Боно върши повече работа от много самодоволни политици. Той заслужава уважение и признание за своите дела. Отделно U2 правят грандиозни лайф изпълнения пред хиляди хора, които заслужават да бъдат посетени от всеки.

Пол Маккартни, музикант

 

Всеотдайно се бори срещу бедността

Мисля, че светът се нуждае от повече хора като Боно. Той е всеотдаен активист срещу бедността и прави всичко възможно за намаляване броя на гладуващите деца по света. Всички ние, които благодарение на късмета и своята работа сме достигнали до едно определено комфортно ниво, може да почерпим вдъхновение от примера на Боно и да даваме повече за нуждаещите се. Той е един от най-енергичните хора, които познавам.

Марая Кери, певица

 

Карлин беше прав за този позьор без фамилия

Трябва да си призная, че Боно е един от най-досадните, шумни и кухи рок звезди на планетата, а там конкуренцията е огромна. Той е такъв позьор с всичките благотворителни акции, съвети към политици и правителства, желание да се покаже като добър ангел хранител, като пример за подражание и ролеви модели. В един момент цялата тази претенция започва да дразни зверски. Боно е един от онези безопасни софт-рок позьори без фамилия или второ име, с които се гавреше Джордж Карлин.

Джим Гоуд, писател и водещ

Още не е имал концерт в България

Боно е лицето на U2, които продължават да бъдат машина за милиони. Техният, вече митичен за поп културата, глобален тур от 2009 до 2011-а стана едно най-посещаваните и печеливши концертни турнета в историята. Те са продали повече от 180 милиона записа и имат над 20 награди “Грами” - повече от всяка друга банда. Независимо дали харесвате музиката им, техният нюх за успех е безспорен. U2 остават и една от големите активни банди, които никога не са имали концерт в България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети